predplatne
 

Alergici, na plese to nepreháňajte. Aj energický tanec vás môže zabiť! 

11.01.2020

K tanečnej róbe vás asi nenapadne pribaliť aj adrenalínové pero, ale možno by ste mali. Najmä, ak ste už niekedy absolvovali anafylaktický šok. Ktorých alergikov sa to týka? 

Máte pocit, že vás niečo obchádza? Tempo tanca radšej znížte.

Máte pocit, že vás niečo obchádza? Tempo tanca radšej znížte.Autor: Shutterstock

Stačí, aby sa malé množstvo alergénu zmiešalo s fyzickou námahou a problém je na svete. Niekoľko tancov na parkete zhorší každú alergickú reakciu. Anafylaktickým šokom môžete reagovať na ryby, orechy, vajcia či med. Problémom môže byť peľ v kvetinovej výzdobe, alebo bodavý hmyz, ktorý sa do tanečnej sály dostal. Ak stúpne vonkajšia teplota nad desať stupňov, prebúdza sa tiež rôzny hmyz. Ten priťahujete tým viac, čím viac sa potíte. 

Dali ste si lieky? 

Anafylaktický šok veľmi často spôsobuje aj kombinácia námahy, ktorou tanec bezpochyby je a niektorých liekov. Medzi najnebezpečnejšie sú tie, ktoré obsahujú účinnú látku ibuprofen. Ak vás pred tancovačkou bolela hlava alebo ste sa tabletkou snažili zmierniť menštruačné ťažkosti, pamätajte, že nemôžete ísť na parkete na pokraj svojich síl. Opatrní buďte aj keď máte pocit, že vás niečo obchádza. Kombinácia vírusov a prehnanej fyzickej námahy sa tiež skrýva za prudkou alergickou reakciou. 

Alergia na arašidy: Alergika môže zabiť aj bozk s partnerom, ktorý ich jedol

Čo môžete čakať? 

Anafylaktický šok spôsobí, že vám začne klesať pulzová frekvencia a tlak. Puchnú a uzatvárajú sa vám dýchacie cesty, ťažko sa vám dýcha a dusíte sa. Môžete mať kŕčovité bolesti brucha aj nekontrolovanú hnačku. Svrbí vás koža, sčervená, objaví sa na nej žihľavka. Zmocní sa vás strach.  Máte poruchy orientácie, ste dezorientovaný a môžete stratiť vedomie. V tom najhoršom prípade nasleduje zlyhávanie krvného obehu, srdca a smrť. 

Hľadanie alergénu je detektívka. Potvrdí ho až eliminačná diéta

Choďte s perom

Ak ste pripravení a bez adrenalínového pera sa nepohnete z domu, informujte o ňom svoju spoločnosť. V prípade núdze si pero okamžite bodnite do stehna. Nechajte si zavolať rýchlu záchrannú pomoc a informujte záchranárov, že ste si podali adrenalín. V nemocnici dostanete infúziu adrenalínu, kortikoidov a antihistaminík. Neprovokujte svoju šťastenu tým, že sa v nemocnici začnete cítiť lepšie a budete sa chcieť na parket vrátiť. Musíte byť pod lekárskym dohľadom ešte ďalších 24 hodín. 

Alergickí na kovy? Potrápia vás potraviny aj kozmetika

Bez adrenalínového pera neopúšťajte svoj domov, ak ste už absolvovali aspoň jednu prudkú imunitnú reakciu organizmu.  V pohotovostnom balíčku noste aj antihistaminiká. „Prvý raz nemusí  byť prudká imunitná reakcia  výrazná, druhý raz sú jej prejavy oveľa dramatickejšie. Tretiu už bez prvej pomoci nemusíte prežiť,“ upozorňuje alergiologička MUDr. Katarína Cajchanová.

V tomto článku sa zaoberáme Alergia ...viac
Autor: lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

dnes
Desiatky rokov trvá, kým sa rakovina z nezhubného štádia prehupne do zhubného. Máte dosť času s tým niečo urobiť. Čítať viac
 
Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

včera
Akútne respiračné ochorenie môže v začiatkoch pripomínať chrípku, ktorá neraz končí fatálnymi následkami. Čítať viac
 
Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

22.01.2020
Britskí vedcom sa podarilo niečo prevratné. Našli typ bielej krvinky, ktorá by mohla pomôcť pri liečbe všetkých druhov rakoviny.... Čítať viac
 
Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

21.01.2020
Nebyť mobilnej aplikácie, mohol už anglický úradník Jason Sheridan (31) bojovať s rakovinou „rozlezenou“ po celom tele. Mobil ho,... Čítať viac
 
Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

20.01.2020
Cítite smútok, nemáte na nič energiu, nechce sa vám s nikým rozprávať, všetko vám akosi prerastá cez hlavu? Ide len o bežnú vyčerpanosť,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Alergici, na plese to nepreháňajte. Aj energický tanec vás môže zabiť! 
lsd