predplatne
 

Amnézia jej vymazala roky života. Nespoznala seba, ani svoje dieťa

05.05.2015

Občasné výpadky pamäte potrápia asi každého. Keď vám však naraz zmiznú spomienky na posledných 17 rokov života a dokonca nespoznáte vlastné dieťa, je to situácia úplne iná. Naomi Jacobsová to spoznala na vlastnej koži.

Naomi sa z ťažkej amnézie dostávala aj písaním spomienok...

Naomi sa z ťažkej amnézie dostávala aj písaním spomienok...Autor: DailyMail

Raz ráno roku 2008, sa Naomi zobudila vo svojom dome a nespoznala kde je. Nepamätala na svoju prácu, svadbu, domov ani na svojho syna. Len tak sa zobudila a myslela si, že má znova 15 rokov. Neočakávaná situácia však nebola dôsledkom zranenia hlavy alebo inej nehody, ale spomienky Naomi zmizli vďaka prejavu vzácnej formy amnézie, ktorá sa súhrnne označuje ako disociatívna amnézia, spôsobená nadmerných stresom.

Emocionálna alebo psychická trauma

Disociatívne poruchy, teda aj forma amnézie, patria medzi psychologické ochorenia. Psychológovia poznajú veľa jej foriem, najčastejšou býva napríklad mnohopočetná porucha osobnosti. Pri týchto ochoreniach zjednodušene povedané, pacienti vytláčajú zo svojho vedomia všetky negatívne či traumatické zážitky. „Jednoducho som sa zobudila a nepoznávala som spálňu, v ktorej som spala, ani moju vlastnú posteľ. Vyskočila som z nej v šoku, že som na neznámom mieste,“ cituje jej vyjadrenie DailyMail.

Neznáma v zrkadle

Po prvých pocitoch úplného zmätku a strachu ju vystrašil i pohľad na seba v zrkadle. V odraze videla neznámu dospelú ženu, ktorá mala poslednú spomienku na to, ako išla spať do izby, ktorú mala ako tínedžerka so svojou sestrou. Zo spomienok na osobný život jej ale zmizlo oveľa viac. Nevedela si spomenúť ani na svadbu, ani úmrtie príbuzných a dokonca ani narodenie svojho syna Lea, ktorý mal v tej dobe 10 rokov. Čo jej zostalo, bola len akási automatická pamäť. Vedela narábať s mobilným telefónom, ktorý si ale nepamätala, kedy ho dostala a dokonca vie šoférovať auto, ale nevie, či vôbec nejaké má.

Nepoznám ho, ale je určite môj

„Bola som úplne v šoku. Striedali sa vo mne pocity radosti a hrôzy, keď som zbadala vlastné dieťa o ktorom som nemala ani tušenie, že sa mi narodilo. Ale vedela som, že je to môj syn, podľa toho, ako sa na mňa pozeral,“ uviedla Naomi v knihe, ktorú po svojom zážitku napísala, aby sa s celou traumou aspoň trochu vyrovnala.

V tele dospelej

„Najhroznejším bol ale ten pocit, že som šla deň predtým spať a bol rok 1993. Rozčuľovali ma všetky tie moderné veci, mobilné telefóny a digitálne hračky. Bolo to zvláštne cítiť sa na pätnásť, ale byť v tele dospelej ženy. A navyše zistiť, že môj život nie je taký, aký som si ho do budúcnosti plánovala. Vidím teraz všetko pätnásťročnými očami a tak mám možnosť nadhľadu a inej perspektívy. Snáď mi to pomôže sa s tým všetkým vyrovnať,“ povedala pre server FoxNews, dnes tridsaťdvaročná Naomi, ktorej sa všetky spomienky doteraz nevrátili.

Amnézia

Amnézia je krátkodobá alebo dlhodobá strata pamäte. Pôvod ochorenia môže byť psychický alebo fyziologický a existuje viacero jej druhov a typov: retrográdna amnézia - strata spomienok pred udalosťou spôsobujúcou amnéziu, anterográdna amnézia – nedokážete si spomenúť na veci, ktoré sa vám prihodili po udalosti spôsobujúcej amnéziu, lakunárna amnézia – nespomeniete si na určitú udalosť z minulosti, či prechodná globálna amnézia – strata pamäte, ktorá môže trvať v rozmedzí niekoľkých minút až po pár hodín.
Druhov amnézie je omnoho viac, napríklad keď si nemôžete vybaviť spomienky na detstvo, nedokážete si zapamätať tváre, keď si pamätáte informáciu, ale nemôžete si spomenúť odkiaľ ju máte. Občasným druhom je amnézia, pri ktorej si človek nedokážete vybaviť nič zo svojho života, hlavne z detstva.
Príčiny amnézie: poškodenie tej časti mozgu, ktorá je dôležitá pre zapamätávanie, úder do hlavy či nedostatok kyslíka v mozgu, epilepsia a epileptické záchvaty, nádory v mozgu, hlavne v časti, ktorá je zodpovedná za pamäť, dlhodobé nadmerné užívanie alkoholu, elektroliečba používaná pri liečení niektorých duševných chorôb, niektoré druhy liekov, depresia, stres, schizofrénia, bi-polárna porucha.
Liečba amnézie: Amnézia sa nedá úplne vyliečiť. Spomienky sa môžu dať obnoviť napríklad zápiskami v diári, fotografiami či opakovaním zabudnutých situácií. Medikamentózne, čiže liekmi sa amnézia zatiaľ úspešne liečiť nedá.

Záludnosti pamäte: Prečo zabudnete, čo máte kúpiť?

Autor: izdravie/ezv

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

dnes
Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš... Čítať viac
 
9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

včera
Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas. Čítať viac
 
Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

15.02.2019
Odhaliť cukrovku môže byť čoskoro ľahšie a rýchlejšie ako krvným testom. V supermarkete. Čítať viac
 
Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

15.02.2019
Hemoroidy máme podľa lekárov všetci, aj keď o tom mnohí nevedia. Ak začnú obťažovať, je dôležité ich riešiť? A čo ak ich ignorujeme?... Čítať viac
 
Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

14.02.2019
Neudržíte v ruke pohár, nezapnete si gombík a pre mravčenie v ruke sa nevyspíte? Môže to byť vážnejšie ako si myslíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Amnézia jej vymazala roky života. Nespoznala seba, ani svoje dieťa
izdravie/ezv