Prekonávate jednu chorobu za druhou a antibiotiká nezaberajú? Choroba sa vám vráti potom ako dokončíte liečbu? Mali by ste spozornieť.
Antibiotiká sú lieky, ktoré usmrcujú niektoré mikroogranizmy alebo zabraňujú ich rastu. Nie su voľnopredajné, ale na predpis od lekára, ktorý musí vybrať správny typ. Antibiotiká baktérie zabijú alebo sa im baktérie prispôsobia a stanú sa voči nim odolné. V súčasnosti dochádza často k nezodpovednému užívaniu antibiotik. „Antibiotiká sú potom neúčinné, ale zároveň ničia našu črevnú flóru a výsledkom sú závažné zápalové ochorenia čriev a rôzne alergie,“ upozorňuje Adriána Liptáková z Ministerstva zdravotníctva SR. Pri príležitosti Európskeho dňa antibiotík, ktorý je každoročne 18. novembra, odborníci pripomínajú, že antibiotiká treba užívať obozretne.
►Antibiotiká nezaberajú: Budeme znova zomierať na bežné infekcie?!
Prvou zásadou, aby antibiotiká fungovali tak ako majú, je ich správny výber. V prípade chronického ochorenia je dôležité správne identifikovať pôvodcu choroby a stanoviť jeho citlivosť na dané antibiotikum. Na základe toho sa potom môže určiť najvhodnejšia látka, ktorá má zároveň čo najlepšie spektrum účinkov a pritom je najmenej toxická. V prípade akútneho ochorenia lekár predpisuje antibiotikum, ktoré najviac zodpovedá spektru choroboplodných mikroorganizmov a disponuje potrebnými vlastnosťami.