predplatne
 

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?

23.10.2018

Osteoporóza začne kradnúť vápnik najskôr z chrbtice. Odhaliť ju môžete aj sami, stačí sa postaviť k stene a urobiť si čiarku.

Autor: Shutterstock

Výskyt osteoporózy má rozmery epidémie, ktorá prudko rastie na celom svete. Osteoporózu má vo svete každá tretia žena nad 50 rokov a každý ôsmy muž.

Ide o chorobu látkovej premeny kostného tkaniva, pri ktorej dochádza sa zmení štruktúra kostí a ubúda kostná hmota. Prejavuje sa únavnosťou a bolestivosťou kostí a kĺbov pri záťaži a hlavne výskytom zlomenín.

Všetko, čo by ste mali vedieť ►►► Pravá tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza! 

Kedy hrozí?

K najzávažnejším rizikovým faktorom osteoporózy patrí vyšší vek, ženské pohlavie, prekonaná zlomenina, hlavne stavca, horného konca stehennej kosti, ale aj predlaktia. Najmä ak sa stala pri nepatrnom úraze alebo dokonca spontánne sa vám stavec zosunul pri dvíhaní nákupu.

Ďalej je to predčasná menopauza – pred 45-kou, liečba kortikoidmi, zlomenina krčka stehennej kosti u matky a viaceré chronické ochorenia, napríklad zažívacieho traktu, pečene a obličiek, reumatické, endokrinologické a iné.

Podiel na včasnej osteoporóze má aj nedostatok vápnika v strave, vitamínu D, fajčenie a málo pohybu. U mužov je príčina osteoporózy najmä nadmerný príjem alkoholu.

Dámy! 7 spôsobov, ako posilniť kosti. Niekedy stačí 10 minút 

Prezradia ju 

! Na riedke kosti môže upozorniť aj zmena výšky. Ak zrazu meriate o vyše troch centimetrov menej v porovnaní s výškou v mladosti, je veľká pravdepodobnosť, že máte riedke kosti. Skontrolovať hustotu kostí by ste si mali dať aj vtedy, ak máte poruchy rovnováhy a zraku. Každé pošmyknutie s pádom či zakopnutie sa môže skončiť zlomeninou.

Čo vás čaká na denzitometrii

Pri vyšetrení si ľahnete na špeciálny stôl. Nad vami sa bude presúvať rameno, ktoré skenuje kosti. Sníma na princípe röntgenu – tmavé kosti sú fajn, bledšie svedčia o rednutí. Dávka žiarenia je zanedbateľná. Výsledok je k dispozícii ihneď.

Vyšetrenie je bezbolestné, trvá približne 20 minút a nemusíte sa naň špeciálne pripravovať. Môžete ho absolvovať v štátnych aj v súkromných zariadeniach, ktoré vám uhradí vaša poisťovňa, ak s ňou majú zmluvu. Nezmluvní poskytovatelia si pýtajú za denzitometriu do 20 eur.


Foto: Shutterstock

Chrbtica ako prvá

Dôležitejšie je merať hustotu na miestach s vysokým rizikom najzávažnejších zlomenín – na chrbtici a krčku stehennej kosti. Predlaktia a pätovú kosť kontrolujú lekári len vo výnimočných prípadoch, keď nemôžu snímať chrbticu alebo hornú časť stehennej kosti pre endoprotézu či iné príčiny.

Denzitometria OK...a predsa!

Meranie pomocou denzitometra, najmä u starších ľudí, môže mať nejeden zádrh. Výsledné hodnoty môžu skresliť i degeneratívne zmeny, najmä rôzne výrastky. Ak ste prekonali zlomeninu stavca a pri hojení sa tam vytvorilo nové kostné tkanivo, denzitometer síce zachytí zmenu, no nevie rozpoznať, o čo ide, a vo výsledku to zaráta do hustoty kostí. Preto je veľmi potrebné, aby mal vyšetrujúci lekár o vás všetky informácie a stavce s výrastkami vylúči z merania, prípadne denzitometriu môže doplniť röntgenovým vyšetrením.

Zmätený vápnik

Denzitometria nie je jediné vyšetrenie, ktoré podstúpite pri podozrení na osteoporózu. Dôležité je zistiť, prečo máte riedke kosti. Z krvi sa určí hladina vápnika, horčíka, fosforu a iných parametrov. Kontroluje sa i hladina vápnika v moči, ktorý musíte zbierať dvadsaťštyri hodín. Prinízke hladiny lekára upozornia, že prijímate málo vápnika v strave alebo sa vám zle vstrebáva. Telo to vtedy čiastočne kompenzuje aj tým, že takmer úplne zastaví vyplavovanie tohto minerálu do moču. Dostatok vápnika v krvi môže byť mätúci, pretože telo ho pri nedostatku v strave odčerpáva práve z kostí odčerpá, kde rýchlo začne chýbať.

Ženám sa odporúča zmerať hustotu kostí denzitometrom po 65 roku, pretože vtedy je už riziko nízkej hustoty a následnej zlomeniny skutočne vysoké. Prvé roky po prechode býva hustota kostí väčšinou dobrá, pre vyšetrenie sa lekár rozhodne iba vtedy, ak máte nejaké rizikové faktory na vznik osteoporózy – genetický predpoklad, alebo zdravotný stav.

Vybehnite von a jedzte vápnik


Foto: Shutterstock

Ultrafialové žiarenie vplýva na tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika z čreva do kostí – preto je pobyt vonku vítaný. Ideálny je pohyb na slnku. Pri nedostatočnom pohybe sa totiž kostná hustota zmenšuje tak, že prevládne činnosť buniek, ktoré kosti „odbúravajú“.

► ►► Tichý zabijak kostí dlho nebolí a pacientov pribúda: 5 krokov, aby vás nedostal 

Ideálna hladina vápnika v krvi je pre život nevyhnutná. Ak príjem vápnika zanedbáte, odnesie si to práve vaša kostra. Najviac vápnika na jednu kalóriu obsahuje čínska kapusta.

  • mlieko,
  • mliečne výrobky,
  • mak,
  • lieskovce,
  • sardinky,
  • mandle,
  • sója,
  • fazuľa,
  • špenát,
  • ovsené vločky.

Čo kostiam naozaj kradne vápnik? Strážte si príjem cukru i červeného mäsa 

Nepite kolové nápoje!

Obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá nabúra výživu kostí a prispieva k ich rednutiu.

Osteoporóza

V tomto článku sa zaoberáme Kosti ...viac Osteoporóza ...viac
Autor: Lenka Štefánková, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

dnes
Radili to naše staré mamy i starí čínski liečitelia a myslí si to aj Martin Lešťan z alergioimunologického centra v Prešove a Sabinove.... Čítať viac
 
Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

včera
Hodnoty krvného tlaku z preventívnej prehliadky nič neznamenajú, ak si ho nemeriate aj doma. Čítať viac
 
Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

včera
Lekári sa prikláňajú k názoru, že ak vám raz žlčník začne robiť problémy, mal by ísť von aj keď sa upokojí. Okrem kameňov v ňom môže šarapatiť... Čítať viac
 
Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

14.02.2020
Ste každý mesiac chorý? Máte často afty, herpesy alebo zápaly ústnych kútikov? Možno máte oslabenú imunitu. A nie ste jediný. Ľudí... Čítať viac
 
Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

14.02.2020
Páli vás záha, pobolieva v hrudníku alebo chronicky pokašliavate? Za posledných dvadsať rokov sa výskyt refluxnej choroby zvýšil... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?
Lenka Štefánková
bd