predplatne
 

Máte biele hrudky na mandliach? Čo pomôže?

11.12.2019

Zápach z úst a zvýšená tvorba smradľavých hrudiek sa objavujú pri angíne. Ak vám však otravujú život každý deň, problém bude niekde inde.

Zápach z úst a zvýšená tvorba smradľavých hrudiek sa objavujú aj pri angíne.

Zápach z úst a zvýšená tvorba smradľavých hrudiek sa objavujú aj pri angíne.Autor: Shutterstock.com

Podnebné mandle sú ako špongie, popretkávané chodbičkami, v ktorých žijú v symbióze milióny baktérií a aj tam umierajú. V angličtine ich nájdete pod označením tonsil stones, teda mandľové kamene. „Nenazval by som to kamene, je to len fyziologický odpad,“ hovorí otorinolaryngológ MUDr. Tibor Barta, PhD. a vysvetľuje, že odumreté baktérie spolu s odumretými slizničnými bunkami vytvoria hrudky. Ak sú tam dlhšie, môžu stuhnúť, ale v nijakom prípade nestvrdnú na kameň.

• 7 dôvodov, prečo vám smrdí z úst. Modlite sa, nech to nie je ten šiesty!

„Mandle sa spontánne vyprázdňujú pri každom prehltnutí. Obsah z nich odíde a spolu s potravou sa dostane do žalúdka, kde sa strávi. Keď sa ľudia príliš sledujú, odpad v mandliach vidia a nadobudnú pocit, že ho treba dostať von,“ konštatuje Tibor Bárta a radí venovať väčšiu pozornosť ústnej hygiene.

Ako v hrubom čreve

Keď máte mandle s masívnejšími chodbičkami, nahromadí sa v nich viac materiálu. Ak sú menšie, hrudiek je menej a nie sú na prvý pohľad také viditeľné. Čo však, keď odpad po mŕtvych bunkách začne páchnuť? „Môže sa to stať, ak vo väčších priehlbinách a chodbičkách začnú kvasiť. Ani to však nie je dôvod, aby ste s nimi začali manipulovať. Stačí počkať, keď budú dostatočne veľké, vypadnú samy,“ varuje lekár pred štuchaním do mandlí.

8 dôvodov, prečo máte napuchnuté uzliny. Kedy je to vážne?

„Mandle sa ľahko porania. Ak si urobíte trhliny na sliznici, bude to bolieť a vznikne sekundárna infekcia. Treba si uvedomiť, že v hltane je také osídlenie baktériami ako v hrubom čreve, a kým je sliznica celistvá, žijú v rovnováhe, ale pri poranení môže nastať problém,“ varuje Tibor Barta.

Operovať alebo nie?

Ak by ste sa chceli mandlí pre páchnuce hrudky zbaviť, máte smolu. „Nie je to dôvod na ich odstránenie,“ zdôrazňuje otorinolaryngológ. Kým nemáte mandle chronicky zapálené, ešte stále robia v tele viac dobra ako zla. „Dôvodom na odstránenie mandlí sú klasické angíny tri a viac ráz do roka, silné chrápanie s poruchami dýchania,“ hovorí lekár o tom, prečo najčastejšie odstraňujú mandle deťom. Mandľu vám môžu odstrániť aj pri podozrení na nádor, prípadne ak zápal mandle skomplikuje paratonzilárny absces a okolie je plné hnisu.

Kedy musia mandle von?

Do postele!

Zápach z úst a zvýšená tvorba smradľavých hrudiek sa objavujú aj pri angíne. Mandle sa zväčšia, môžu byť na nich bodky alebo povlak. Bolí vás hrdlo, hlava, máte problémy s prehĺtaním a opuchnú vám aj lymfatické uzliny na krku. Môže sa objaviť horúčka, zachrípnutie i strata hlasu. Angínu spôsobuje rovnaká škála patogénov ako obyčajný zápal hrdla, sú to najmä respiračné vírusy.

Angína sa musí vyležať, inak si poškodíte srdce!

Na začiatku ťažko podľa príznakov rozoznať, prečo vás bolí hrdlo, v oboch prípadoch však ostaňte v posteli. Ak vám nepomôže poctivé ležanie, pitie bylinkových čajov, naparovanie nad slanou vodou, obklady hrdla, pastilky a spreje z lekárne, ale, naopak, budete sa cítiť čoraz horšie, choďte k lekárovi. Keď angínu spôsobili baktérie, objavia sa na mandliach hnisavé ložiská a budete potrebovať antibiotiká.

• Je tu sezóna bolesti hrdla: Rozoznajte, či ide o zápal, alebo angínu

Naozaj?

Počas ochorenia hrdla sa obyčajne načas stratia aj problémy s hrudkami. No nie je to následok užívania antibiotík. Odborníci sa domnievajú, že dôvod je úplne iný a veľmi prostý. Hrdlu venujete zvýšenú pozornosť. Pijete viac tekutín, kloktáte, naparujete sa, dezinfikujete ho prípravkami z lekárne. Ustavične zvlhčujete sliznice, hrudky tak netuhnú a prirodzene sa vylučujú z chodbičiek.

  • Dodržiavajte ústnu hygienu. Okrem umývania zubov nezabúdajte ani na jazyk.
  • Prestaňte fajčiť. Cigaretový dym vysušuje sliznice a hrudky tuhnú rýchlejšie.
  • Kloktajte slanú vodu, šalviový, repíkový, rumančekový alebo skorocelový odvar.
  • Dodržujte pitný režim a vždy dajte prednosť čistej vode.

Pozrite si v galérii, ako vyzerajú mandľové kamene

ZDRAVIE ADVENTNÝ KALENDÁR
Už ste sa zapojili do našej veľkej adventnej súťaže na Facebooku? Každý deň až do 24. decembra môžete vyhrať v adventnom kalendári Zdravia zaujímavé ceny. Stačí sledovať našu webovú stránku a napísať nám na Facebooku, ktorý článok vás najviac zaujal. Súťaž prebieha tu ► https://www.facebook.com/casopis.zdravie/

V tomto článku sa zaoberáme Mandle ...viac
Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Holé členky + mráz = reuma?  Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

23.02.2020
Väčšina tínedžerov a mladých ľudí sa nezamýšľa nad tým, či sedenie na studenom múriku, holý chrbát pod krátkou bundičkou či odhalené... Čítať viac
 
Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

23.02.2020
Pálenie záhy, únava i priberanie môžu byť nenápadné príznaky chorého srdca. Ešte čakáte? Čítať viac
 
Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

21.02.2020
Kým kolonoskopia dokáže zachytiť aj najmenšie polypy, výrastky predchádzajúce vzniku ochorenia, nová metóda pracuje na úplne inom... Čítať viac
 
6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

20.02.2020
Obezita nie je chybou krásy. Je to chronické ochorenie s vážnymi zdravotnými následkami, ktoré patrí do rúk lekára. Čítať viac
 
Od diagnózy len 5 rokov života. Táto choroba je horšia ako rakovina, ako zakročiť?

Od diagnózy len 5 rokov života. Táto choroba je horšia ako rakovina, ako zakročiť?

19.02.2020
Desíte sa rakoviny? Srdcové zlyhávanie zabíja do piatich rokov. Ako sa prejaví, že hrozí aj vám? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Máte biele hrudky na mandliach? Čo pomôže?
Lenka Štefánková