predplatne
 

Bolesti, kolísavý tlak i srdcový rytmus. Skryté príznaky depresie často klamú

16.05.2020

Pobolieva vás chrbtica, hlava či stúpa vám tlak? Najmä ráno môžu byť signálom, že viac ako tabletky proti bolesti sa potrebujete vyrozprávať.

Pobolieva vás často jedno miesto? Môže to mať psychickú príčinu.

Pobolieva vás často jedno miesto? Môže to mať psychickú príčinu. Autor: Shutterstock

Chodiace kôpky nešťastia sa nedajú prehliadnuť. „U niektorých sa dajú náznaky depresie prečítať už od dverí – z bezmocnej sklesnutej tváre, celkového postoja a ochabnutého držania tela,“ všíma si vo svojej ambulancii v Košiciach všeobecná lekárka Diana Ganajová. „O dosť viac je však takých, ktorí prídu do ambulancie s rôznorodými telesnými príznakmi. Až po istom čase, dôkladnej anamnéze a odborných vyšetreniach sa dostaneme k jadru veci a možno predpokladať, že za symptómami je skrytá depresia,“ hovorí.

9 utajených znakov, že máte depresiu. Smútok a plač medzi nimi nehľadajte!

Mala som pacientku, ktorá trpela nechutenstvom, pridružili sa hnačky, nafukovanie, bolesti žalúdka, výrazne schudla, pomaly už nevládala stáť na nohách. Absolvovala kompletné vyšetrenia u nás, u gastroenterológa, imunoalergiológa, endokrinológa, nepotvrdili žiadne vážnejšie ochorenie. Pomoc psychiatra vyhľadala sama. Po krátkom čase a liečbe antidepresívami sa jej fyzický stav úplne upravil,“ uvádza živý príklad doktorka Ganajová.

Cítite sa uštvaní? Psychiatričky radia, ako si nenechať ťažké časy prerásť cez hlavu

Telo plače

Depresia nie je vždy okatá. „Často sprevádza iné telesné ochorenia, čo komplikuje jej diagnostiku a liečbu, ale zhoršuje aj diagnostiku tých ochorení. Navyše ich prejavy sa často vzájomne prekrývajú,“ hovorí o atypických signáloch depresie doktorka Ľubomíra Izáková. „Časté sú poruchy spánku – nespavosť, skoré ranné budenie alebo prerušovaný, povrchný spánok, ale aj poruchy stravovania – znížená chuť do jedla a chudnutie alebo zvýšená chuť a priberanie,“ konštatuje psychiatrička.

Niekedy je depresia taká zvláštna, že sa neukáže poklesom nálady, ale bolesťou. Ak máte trebárs často zápal vaječníkov, bolí vás v malej panve. Ak zlomenú ruku, bolí tá. Depresívna bolesť je iná, nedá sa presne lokalizovať. Lieky proti bolesti zaberú len na chvíľu. Jej intenzita kopíruje stav pri depresii. Najhoršia je ráno, k večeru odznieva, ale o štvrtej ráno vás zobudí. Na takú bolesť potom zaberú antidepresíva,“ prekvapuje psychiatrička Izáková.

Je to len melanchólia alebo depresia? Ako sa vyznať vo vlastnom smútku?

Muži zatĺkajú

Zoznam bizarných telesných neduhov, ktoré prezradia depresiu, je dlhší. „V závislosti od typu a závažnosti stupňa depresie sa môže spájať s fyzickým stavom ako ochorenie srdca či vysoký krvný tlak. Tlak často kolíše, s ťažkým vnútorným prežívaním neraz prichádzajú aj poruchy srdcového rytmu, hoci nezávažné, no pacienti ich vnímajú veľmi úzkostlivo. S niektorými symptómami depresie ako prejedanie a obezita súvisí porucha metabolizmu tukov či zvýšená hladina cukru v krvi,“ hovorí doktorka Ganajová. Paradoxne, zraniteľnejšou skupinou býva silnejšie pohlavie.

Aj zo skúseností počas mojej praxe si dovolím povedať, že depresia si nevyberá. Trápi ľudí bez rozdielu veku a pohlavia. Hoci podľa štatistík sa častejšie vyskytuje u žien, muži si ju neraz omnoho ťažšie priznávajú a ostáva nepoznaná. Navštívia lekára s poruchami spánku či bolesťami hlavy, až negatívny nález vyšetrení našepká, že môže ísť o depresiu,“ uzatvára všeobecná lekárka.

Čítajte aj: Diagnóza, pri ktorej sa muži opijú a ženy prežúvajú. Máte ju?

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

dnes
Sivé vlasy nie sú vždy iba chybičkou krásy. Môžu naznačovať, že sa s vašimi srdcovými tepnami niečo deje. Čítať viac
 
Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

včera
Skutočne je prejavom slabosti a vzniká zo zlého počasia? Mýlite sa! Depresia je u nás stále téma opradená klamstvami. Čítať viac
 
Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

25.05.2020
Očiam dáme denne zabrať, no zväčša im nevenujeme starostlivosť, ktorú by si zaslúžili. Odborníčka radí, ako si ich udržať v čo najlepšej... Čítať viac
 
Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

24.05.2020
Nejdete do lesa alebo na lúku, len aby sa na vás neprisali tie krvilačné potvory? Máme pre vás overené rady, ako s nimi zatočíte. Čítať viac
 
Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

22.05.2020
K bežnému režimu fungovania sa vracajú už aj zubári. Dodržiavať sa budú prísne hygienické postupy. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolesti, kolísavý tlak i srdcový rytmus. Skryté príznaky depresie často klamú
Dáša Balogová