predplatne
 

Bývate v blízkosti rušnej cesty? S pľúcami vášho dieťaťa sa deje niečo vážne

28.11.2019

Smog má fatálne dôsledky na rast detských pľúc. Viete prečo? Odborníci sa pozreli aj na kvalitu ovzdušia v Bratislave.

Problém nevidíte, no dýchate. Vzduch z rušných ciest bráni rastu detských pľúc a spôsobuje rôzne problémy!

Problém nevidíte, no dýchate. Vzduch z rušných ciest bráni rastu detských pľúc a spôsobuje rôzne problémy!Autor: Shutterstock

Pre deti len to najlepšie - hovorí univerzálna veta, ktorá by však mala platiť tiež v súvislosti s tým, čo naši najmenší dýchajú. Hoci sa dá len ťažko ovplyvniť kvalita ovzdušia, v ktorom deti vyrastajú, o jeho vplyve na detské zdravie treba hovoriť. Najnovší výskum poľských a britských vedcov dokonca varuje pred mimoriadne vážnymi následkami smogu na detské pľúca. 

Čítajte aj: Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci zisťujú, do akej miery

Znečistené ovzdušie stojí za rôznymi respiračnými ochoreniami, preto sa zvyšuje počet tých, ktorí majú astmu, zároveň však ovplyvňuje rast detských pľúc. Podľa meraní v desiatke miest s vysokým znečistením v Británii sa zistilo, že zlá kvalita ovzdušia pribrzdí rast pľúc až o sedminu. Ďalšie výskumy naznačujú, že smog dokáže ovplyvniť schopnosť detí sústrediť i učiť sa a dokonca môže poškodiť DNA.  

Varovný prst

Vedci z King's College London analyzovali zdravotné podmienky u ľudí žijúcich v oblastiach s vysokým znečistením a porovnávali ich s bežnou populáciou. Zistili, že bývanie do 50 metrov od rušnej cesty, môže zvýšiť riziko rakoviny pľúc až o 10%, zároveň prispieva k vyššej pravdepodobnosti srdcových chorôb, mozgových príhod, srdcových zlyhaní a bronchitíde. Čo sa týka detí, najvážnejšie varovania súviseli s pribrzdením rastu pľúc až o 14%. 

Týka sa nás

Štúdia sa zamerala na najväčšie britské mestá, ako je Londýn, Oxford, Birmingham, Liverpool či Nottingham, a tiež niekoľko ďalších miest v Poľsku. Vedci uviedli, že ak by sa znečistenie ovzdušia znížilo o pätinu, v týchto mestách by bolo o tisíce menej detí s príznakmi bronchitídy. Podľa najnovších správ iniciatívy Za čisté ovzdušie Slováci tiež dýchajú vzduch, ktorý môže vážne ohrozovať zdravie. Hoci sa monitoring ultra jemných častíc usádzajúcich sa v pľúcach uskutočnil v Bratislave, problém kvality ovzdušia sa týka celého územia Slovenska - najmä veľkých miest a oblastí s priemyselnou činnosťou. 

Toxické prostredie

Prieskum v hlavnom meste vykonávali aktivisti na niekoľkých základných školách a dopravných uzloch. S pomocou profesionálnych prístrojov zapožičaných z Nemecka zistili, že na niektorých miestach Bratislavy sa v ovzduší nachádza takmer 180 000 ultra jemných častíc na centimeter kubický. Zdraviu škodlivé sú pritom všetky hodnoty nad 20 000 týchto častíc na centimeter kubický, uviedla agentúra SITA.

Ultračastice sú pre ľudský organizmus nebezpečné, pretože ľudské telo si voči nim nedokáže vytvoriť protilátky. Častice sa začnú usadzovať v organizme a môžu spôsobovať takzvanú neurotoxicitu, ktorá sa prejavuje zápalmi a môže vyústiť do srdcovo-cievnych a dýchacích ochorení či nádorových ochorení mozgu.

Radikálny škrt

Riešením by podľa aktivistov bolo zredukovať osobnú dopravu v meste a nahradiť ju mestskou hromadnou dopravou. Zároveň by mali vzniknúť emisné zóny, ktoré by zmiernili úroveň znečistenia ovzdušia najmä v centre miest. Treba hľadať pozitívne príklady, napríklad v Londýne zaviedli na jar tohto roka nízkoemisné zóny, po prvých šiestich mesiacoch je výsledkom zníženie hladiny oxidu uhličitého o 30%! 

Toxické znečistenie ovzdušia v centre Londýna sa tak znížilo o tretinu, čo sa môže z dlhodobého hľadiska odraziť na zdraví obyvateľov mesta. Zriadiť nízkoemisné zóny sa zaviazala aj Bratislava, platiť by mohli už o rok spolu s parkovacou politikou. Starým autom sa do centra mesta zrejme čoskoro už nedostanete. Bude to dosť na to, aby sme chránili zdravie pľúc našich najmenších?

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

dnes
Očiam dáme denne zabrať, no zväčša im nevenujeme starostlivosť, ktorú by si zaslúžili. Odborníčka radí, ako si ich udržať v čo najlepšej... Čítať viac
 
Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

včera
Nejdete do lesa alebo na lúku, len aby sa na vás neprisali tie krvilačné potvory? Máme pre vás overené rady, ako s nimi zatočíte. Čítať viac
 
Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

22.05.2020
K bežnému režimu fungovania sa vracajú už aj zubári. Dodržiavať sa budú prísne hygienické postupy. Čítať viac
 
Táto jednoduchá činnosť vás ochráni pred koronavírusom. Stačí 30 sekúnd

Táto jednoduchá činnosť vás ochráni pred koronavírusom. Stačí 30 sekúnd

21.05.2020
Pomôže nám v boji s koronavírusom aj ústna hygiena? Tento krok určite nevynechajte! Čítať viac
 
Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu

Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu

19.05.2020
Hoci sa zo vzniku alzheimera upodozrievalo už kadečo, skrytý spúšťač je doteraz neznámy. Aspoň do februára tohto roka. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bývate v blízkosti rušnej cesty? S pľúcami vášho dieťaťa sa deje niečo vážne
nh