predplatne
 

Časovaná bomba v ústach: Nepovedali by ste, že aj TENTO problém vám spôsobili zuby!

03.09.2018

Stačí, aby ste zanedbali čistenie, ignorovali kazy alebo nebodaj zapálené ďasná a vážne riskujete zdravie. Ústa sa môžu stať vstupnou bránou infekcie do celého tela.

Obyčajný zubný kaz sa môže skončiť vážnym ochorením ciev, srdca či pľúc!

Obyčajný zubný kaz sa môže skončiť vážnym ochorením ciev, srdca či pľúc!Autor: Shutterstock

Pekný úsmev je len zaslúžený bonus precíznej starostlivosti o zuby. Oveľa dôležitejšie je uvedomiť si zdravotné problémy, ktoré riskujete, ak ju zanedbáte. Kedy ste boli naposledy u zubára na preventívnej prehliadke? Mnohé, nielen skryté problémy, odhalí totiž len zubný lekár. Že sa bojíte bolesti, alebo ozaj vysokých poplatkov? Nemusíte a navyše si zachránite srdce, alebo aj plodnosť!

Podľa výskumov a praxe špecialistov z uznávanej Mayo Clinic môže zanedbaná starostlivosť o chrup viesť k nemalým zdravotným problémom:

Srdcovo-cievne ochorenia

Práve tie sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov. Krvácanie ďasien nie je banalitou, ktorá odznie. Môže alarmovať ich zápal spojený s opuchom. Ak ho neriešite prerastie až do parodontitídy s rizikom straty zubov.

Baktérie poputujú cez krvný obeh k srdcovým tepnám. Ignorovanie problému môže podľa vedcov viesť až k arteroskleróze, zúženiu ciev, spomaleniu toku krvi a rozvoju vážnych srdcovo-cievnych ochorení, čo je stále predmetom mnohých výskumov. Riskujete dokonca srdcový infarkt.

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

Okrem neliečeného zápalu ďasien sú častým zdrojom nákazy aj mŕtve zuby. A práve tie odhalí spoľahlivo len prehliadka u zubného lekára. Ak sú neošetrené, stávajú sa často zdrojom hnisavého zápalu, ktorého ložiská treba okamžite odstrániť.

Viac: Nebezpečnejšia než zubný kaz: Parodontitída sa dá liečiť

Ďalším rizikom je endokarditída, ktorá taktiež patrí k vážnym, život ohrozujúcim ochoreniam. Ide o infekciu vnútorného tkaniva, výstelky srdcového svalu - endokardu. Dochádza k nej práve prienikom baktérií k poškodeným častiam srdca. Rizikoví sú najmä pacienti, ktorí už endokarditídu prekonali, pacienti s umelou srdcovou chlopňou a tiež pacienti po prekonaní reumatickej horúčky s následkom poškodenia chlopne. 

Infekcie dýchacích ciest

Aj tie sú v pozornosti vedcov v súvislosti so zanedbanou starostlivosťou o zuby. Ak baktérie preniknú do dýchacieho ústrojenstva, ovplyvnia imunitné reakcie na slizniciach. Navyše, ako ďaleko je od pokazenej stoličky k zapáleným mandliam či hlasivkám? A vedeli ste, že korene horných zubov môžu ústiť do prínosových dutín, vinou ktorých môžete bojovať s chronickou nádchou nepekne dlho?

Nevábny dych je len začiatok, následky môžu byť oveľa horšie.

Kašlete ráno? Nepodceňte príznaky, táto choroba je horšia ako rakovina

V stávke zdravie dieťaťa

Tvrdenie, že plod odoberá matke počas tehotenstva vápnik zo zubov, následkom čoho má žena problémy, je mýtus. Pravda však je, že neraz môže skrytý zápal pod skazeným zubom spôsobovať neschopnosť ženy vôbec otehotnieť!

Zubný kaz sa bez zubného povlaku nevytvorí. Dokázali to aj štúdie, podľa ktorých sa baktérie z parodontitídy matky vyskytli v placente. Neliečené ochorenie ďasien môže spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa a dokonca predčasný pôrod! Preto by sa mali budúce mamičky ešte zodpovednejšie starať o svoje zuby – aj podľa zákona majú nárok na zvýšenú zubnú starostlivosť. A oplatí sa im aj profesionálna dentálna hygiena, ktorá dokonale odstráni zo zubov a medzizubných priestorov plak.

Čítajte: Za zvýšenou kazivosťou chrupu počas tehotenstva sa skrýva viac faktorov

Idú vám po zuboch

No nielen v tehotenstve sa oplatí dbať viac o zuby. Niektoré ochorenia zhoršujú stav ústneho zdravia, nakoľko ich sprevádza znížená obranyschopnosť organizmu. Opatrnosť, zvýšená starostlivosť a častejšie kontroly sú preto namieste pri:

  • Cukrovke: Diabetici sú náchylnejší na vznik parodontitídy. Ako sme vyššie uviedli, začína krvácaním a zápalom ďasien a u týchto pacientov sa každý problém hojí omnoho komplikovanejšie. Výskumy tiež potvrdili, že ochorenie ďasien komplikuje stav diabetu a kontrolu nad hladinou cukru v krvi.

  • Osteoporóze: K rednutiu kostí z dôvodu straty kostnej hmoty, ktoré je pre osteoporózu charakteristické, sa viaže aj oslabenie zubov, dochádza k ich lámaniu až strate.

  • Alzheimerovej chorobe: Podľa vedcov z prestížnej Mayo Clinc by mohli baktérie z úst preniknúť až do mozgu a negatívne ovplyvniť priebeh Alzheimerovej choroby. Okrem toho sú problémy v ústnej dutine u ľudí s touto diagnózou častejšie.

  • HIV: Problémy s orálnym zdravím sú sprievodným problémom u pacientov infikovaných vírusom HIV.

Čistý zub sa nekazí

Zdroj foto v texte: Shutterstock​

Základom, ktorý vás ušetrí komplikácii, neznesiteľnej bolesti a závratných nákladov za ošetrenie u zubného lekára je správna technika pri čistení, a to aj s použitím pomôcok, ktoré vyčistia medzizubné priestory. Vedeli ste, že práve v nich zostáva po vyčistení klasickou kefkou až 30% celkového povlaku? Správnu veľkosť vám poradí zubný lekár alebo dentálny hygienik.

Všetko o medzizubkách: 

Že to je zbytočný výdaj? Kdeže! Najmä ak vám naň prispeje zdravotná poisťovňa. Náklady spojené s ošetreniami a prevenciou zníži svojim poistencom aj Dôvera, ktorá ponúka od budúceho roka svojim poistencom nový benefit – príspevok do 100 eur na zubné ošetrenia. Ušetriť tak môžete pri plombovaní, oprave zlomeného zuba či výplne koreňa desiatky eur.

Za čo platia Slováci u zubára? Radšej si naplánujte preventívku

Článok vznikol v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera.

Autor: Anna Kekelyová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

dnes
K rakovine močového mechúra môže prispieť aj dovolenka v Egypte, práca v kaderníctve a fajčenie. Nečakajte, že sa prejaví bolesťou.... Čítať viac
 
VIDEO: Dusí vás kašeľ? O 3 minúty bude preč vďaka tomuto triku

VIDEO: Dusí vás kašeľ? O 3 minúty bude preč vďaka tomuto triku

včera
Vysiľuje vás viac, ako je potrebné. So suchým a dráždivým kašľom zatočí pár rýchlych rád. Čítať viac
 
SOS obličky. 5 nenápadných signálov, že melú z posledného

SOS obličky. 5 nenápadných signálov, že melú z posledného

17.09.2018
Príznaky pripíšete viróze, stresu či nevyspatosti z týždňa. No možno ste len krok od zlyhávania obličiek. Čítať viac
 
Užívala pestrec, cíti sa lepšie

Užívala pestrec, cíti sa lepšie

17.09.2018
„Mám pocit, že môj stav sa zlepšil,“ vraví pani Mária, ktorá začala užívať výživový doplnok z pestreca mariánskeho po tom, čo jej v nemocnici... Čítať viac
 
To vás nebolia zuby! Čo môže byť ešte horšie?

To vás nebolia zuby! Čo môže byť ešte horšie?

15.09.2018
Zápal trojklaného nervu je bolesť, ktorú naozaj nechcite zažiť. Stačí, že vás ofúkne alebo vám zubár opraví kaz. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Časovaná bomba v ústach: Nepovedali by ste, že aj TENTO problém vám spôsobili zuby!
Anna Kekelyová