predplatne
 

Prečo vírusy útočia najmä v zime? Chlad preverí zdravie pľúc, aj to, či odoláte epidémii

29.02.2020

Ak sú zdravé, so studeným vzduchom si poradia. Čo však, ak nie sú v stopercentnej kondícii, ale vy to netušíte? Zimné mesiace prinášajú pre pľúca viaceré výzvy.

Máte pľúca v pohode? To preverí chladný vzduch.

Máte pľúca v pohode? To preverí chladný vzduch.Autor: Shutterstock

Vírusy nás napádajú neustále, dennodenne v zime i v lete, pričom ochorieme „len“ niekoľkokrát za rok. Napriek tomu veríme, že prechladnutia a chrípky s chladným ročným obdobím súvisia. Hoci chorých so sychravými aj mrazivými dňami pribúda, odborníci vyhlasujú, že ich zvýšený počet má s teplotou ovzdušia málo spoločné. Teda čiastočne, pretože len z chladu človek neochorie. Prečo vás potom choroby častejšie zložia v zime?

Čítajte aj: Odborníčka radí. Viete ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

Vírusy útočia

Studený vzduch sťažuje život najmä ľuďom s chronickými pľúcnymi problémami, no ohrozuje tiež zdravé pľúca. So zimnými mesiacmi sa spájajú rôzne infekcie, ktoré následne spôsobujú zvýšený výskyt respiračných ochorení. „Chlad nie je faktorom, ktorý by pľúca poškodzoval. Žijeme v podnebnom pásme, v ktorom sme zvyknutí v jednotlivých ročných obdobiach dýchať vzduch s nižšími teplotami. Vzduch, ktorý sa dostáva do dýchacích ciest, sa najskôr zvlhčuje a zohreje v nose a neskôr v prieduškách, preto v nich máme bohato prekrvenú sliznicu,“ vysvetľuje MUDr. Štefan Laššán z Kliniky pneumológie a ftizeológie LF SZU a UNB v Bratislave. Uznáva, že problém je niekde inde. 

Nie je kašeľ ako kašeľ. Kedy už návštevu lekára neodkladať?

Zradná blízkosť

V zime totiž prirodzene trávime viac času v budovách a vtedy dochádza k bližšiemu kontaktu medzi ľuďmi navzájom. Prenos chorôb je tak ľahší a čím viac chorých ľudí, tým viac sa vírusy šíria do prostredia. „Ďalším dôvodom je fakt, že chlad sám osebe môže sťažiť pohyb riasiniek – sú to malé výbežky, ktoré sa nachádzajú na bunkách respiračného epitelu. Tie potom môžu meniť kvalitu hlienu, napríklad na nosovej sliznici, a bežné vírusy, ktoré nám spôsobujú ochorenia najmä horných dýchacích ciest, sa tak jednoduchšie rozmnožia. Chladný vzduch je problémom najmä z týchto dôvodov,“ hovorí pneumológ Laššán.

Stiahnu sa

Častými komplikáciami však trpia predovšetkým ľudia so zvýšenou citlivosťou dýchacích ciest na teplotné zmeny ovzdušia. Ide napríklad o astmatikov, u ktorých sa môžu vplyvom chladného vzduchu stiahnuť dýchacie cesty. Zúžia sa a spôsobia problémy pri dýchaní. Omnoho vážnejšie prejavy však pociťujú ľudia s pľúcnymi fibrózami alebo chronickou obštrukciou pľúc, u ktorých choroba spôsobí zúženie dýchacích ciest, obmedzenie prietoku vzduchu a postupné, no nezvratné zmeny na pľúcach. Tým, že sú v chladných mesiacoch rozšírené infekcie dýchacích ciest, prejavy týchto chorôb sa zhoršujú. Zhoršujúca kvalita ovzdušia počas zimy však ohrozuje každého z nás.

Nie je to len kašeľ. Rozpoznáte studený zápal pľúc?

Toxické kúrenie

Nie je to len studený vzduch, zima so sebou prináša aj ďalšie úskalia. Zhoršená kvalita ovzdušia najmä vo vykurovacej sezóne môže zaťažiť i zdravé pľúca. Škodliviny dýchame nielen vo veľkých mestách, kde je zhustená doprava, ale aj v lokalitách, v ktorých sa kúri pevným palivom. Paradoxne tak môže byť horšia kvalita ovzdušia práve na dedinách a v dolinách, kde je horší rozptyl prachových častíc vo vzduchu. „Okrem pevných častíc dýchame aj väčšie množstvá oxidov síry a uhlíka, ktoré nám môžu robiť problémy. Samozrejme, závisí tiež od veľkosti častíc, či ostanú v horných dýchacích cestách alebo sa dostanú pri nádychu až do dolných dýchacích ciest a do akej hĺbky. Pľúca však majú samočistiacu schopnosť,“ upozorňuje odborník na to, že s nečistotami si poradia, no len do istej miery.

Kašeľ je priateľ

„Celé pľúca sú vystlané epitelom, to znamená bunkami, na ktorých povrchu sa nachádza hlien. V hliene sa zvyčajne tieto častice zachytia, rozpustia a následne ich riasinky postupne ženú až do vyšších partií respiračného traktu, odkiaľ ich vykašleme von,“ dodáva pneumológ. Prezrádza, že hoci si to neuvedomujeme, kašeľ je náš priateľ. Ide totiž o prirodzený mechanizmus, ktorý pomáha prirodzenému očisteniu dýchacích ciest. Funguje to však len v prípade, ak pľúca nie sú preťažené alebo v nich neprebiehajú zápalové zmeny spôsobené napríklad fajčením. Ak chcete svojim pľúcam v zime pomôcť, vyhnite sa týmto dráždivým látkam a skúste posilniť imunitu, napríklad aj otužovaním.

Túto smrteľnú chorobu pľúc ohlásia vaše prsty!

Komplikácia

Zápal pľúc je častou príčinou hospitalizácie, môže mať komplikovaný priebeh. Ide vlastne o infekciu pľúcneho tkaniva vyvolanú baktériami, vírusmi a tiež hubami. Môže vzniknúť ako komplikácia po prekonaní chrípky alebo ako dôsledok zníženej imunity, napríklad vplyvom vyššieho veku či rôznych chorôb.

Ako sa chrániť?

  • v období chrípkovej epidémie sa vyhýbajte veľkým skupinám
  • nezdržiavajte sa v blízkosti chorého kolegu či známeho
  • posilnite si imunitu, pomôže tiež fyzická aktivita
  • vyskúšajte dychové cvičenia na čerstvom vzduchu
  • otužujte sa aj počas zimy, chlad vám neublíži
  • chráňte sa očkovaním pred chrípkou a pneumokokmi​

Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

dnes
Očiam dáme denne zabrať, no zväčša im nevenujeme starostlivosť, ktorú by si zaslúžili. Odborníčka radí, ako si ich udržať v čo najlepšej... Čítať viac
 
Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

včera
Nejdete do lesa alebo na lúku, len aby sa na vás neprisali tie krvilačné potvory? Máme pre vás overené rady, ako s nimi zatočíte. Čítať viac
 
Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

22.05.2020
K bežnému režimu fungovania sa vracajú už aj zubári. Dodržiavať sa budú prísne hygienické postupy. Čítať viac
 
Táto jednoduchá činnosť vás ochráni pred koronavírusom. Stačí 30 sekúnd

Táto jednoduchá činnosť vás ochráni pred koronavírusom. Stačí 30 sekúnd

21.05.2020
Pomôže nám v boji s koronavírusom aj ústna hygiena? Tento krok určite nevynechajte! Čítať viac
 
Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu

Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu

19.05.2020
Hoci sa zo vzniku alzheimera upodozrievalo už kadečo, skrytý spúšťač je doteraz neznámy. Aspoň do februára tohto roka. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prečo vírusy útočia najmä v zime? Chlad preverí zdravie pľúc, aj to, či odoláte epidémii
Nina Haceková