predplatne
 

Čínsky koronavírus potvrdili už aj v Európe. Problémy s dýchaním môžu viesť k smrti

24.01.2020

Koronavírus pochádza z rodiny vírusov ako SARS a MERS, ktoré za posledných 17 rokov zabili stovky ľudí po celom svete.

Chrípka vie prekvapiť  vždy novou mutáciou.

Chrípka vie prekvapiť vždy novou mutáciou.Autor: Shutterstock

Nový koronavírus 2019-nCOV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Vírus v tele zvieraťa pravdepodobne zmutoval, vďaka čomu získal schopnosť nakaziť a rozmnožovať sa vnútri ľudského tela. Ako pôvodca 2019-nCoV bol najprv označený netopier, no virológovia prišli neskôr na to, že pochádzal z hadov. 

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom podľa čínskej Národnej zdravotnej komisie stúpol na 830. Väčšina z nich je z mesta Wu-chan alebo má s ním nejaké spojenie. Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru a Vietnamu. Celkovo zomrelo v dôsledku vírusu 26 ľudí, pričom dve úmrtia sú už mimo provincie Chu-pej.

Nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc, sa prenáša z človeka na človeka. "Je možné, že vírus zmutuje, a ochorenie sa bude šíriť ďalej," povedala na tlačovej konferencii v Pekingu zástupkyňa riaditeľa čínskej národnej zdravotníckej komisie Li Pin. 

Už aj v Európe

Vo Francúzsku potvrdili 2 prípady nákazy novým koronavírusom, ktorým sa v Číne infikovali už stovky ľudí a rozšíril sa aj do iných krajín. Ide o prvé potvrdené prípady v Európe. Agnès Buzynová, francúzska ministerka zdravotníctva, pre Euronews uviedla, že jeden prípad identifikovali v Paríži a druhý v Bordeaux. „Je pravdepodobné, že v Európe existujú ďalšie prípady,“ dodala s tým, aby sa ľudia cestujúci do Číny vyhli návšteve pohotovostí v prípade, že majú príznaky. „Práve v pohotovostných miestnostiach ľudia riskujú kontakt s možnými nakazenými," povedal ministerka.

Čítajte tiež: Antibiotiká nezaberajú: Budeme znova zomierať na bežné infekcie?!

Uzavreté mestá

V snahe zabrániť šíreniu vírusu je dnes v Číne uzavretých už 8 miest, ktoré majú spolu približne 25 miliónov obyvateľov. Okrem Wu-chanu, kde už uzávierka trvá druhý deň, sú to susedné mestá v provincii Chu-pej, a to E-čou, Chuang-kang, Čch‘-pi, Čchien-ťiang, Č‘-ťiang, Ťing-men a Sien-tchao. Ako dlho budú uzávierky trvať, úrady neuviedli. 
Vo Wu-chane, odkiaľ sa začal šíriť nový koronavírus, budujú nemocnicu zameranú na liečbu pacientov, ktorí sa ním nakazili. Správa mesta v piatok oznámila, že daná nemocnica bude v štýle zariadenia, ktoré postavili v Pekingu počas epidémie syndrómu akútneho respiračného zlyhania (SARS) z rokov 2002 – 2003, a bude mať kapacitu tisíc lôžok. Vznikne na pozemku veľkom 25-tisíc štvorcových metrov a dokončiť by ju mali 3. februára. 

MERS, SARS, H7N9... Obyčajná chrípka má stále nové mutácie

Čo je koronavírus? 

Koronavírusy boli prvýkrát identifikované v 60. rokoch. Názov vychádza z jeho tvaru pri pohľade cez mikroskop, ktorý pripomína korunu alebo slnečnú korónu. Šíri sa vzduchom a spôsobuje hlavne zápal horných dýchacích ciest a gastrointestinálneho traktu u cicavcov a vtákov. Väčšina odrôd koronavírusov spôsobuje len miernu chrípku, no niektoré mutácie, ako napríklad SARS či MERS spôsobili zápal horných aj dolných dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch viedlo až k smrti.


Zdroj: Shutterstock

Nový koronavírus 2019-nCOV je ale geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní.

Riziko nákazy 

Podľa slov hlavného SR Ján Mikas, je rziko rozšírenia vírusu v Európe je mierne. Ľuďom, ktorí cestujú do postihnutej oblasti, odporúča zaočkovať sa proti chrípke najmenej 2 týždne pred cestou. Vyhýbať by ste sa mali aj miestnym trhom, kde sa predávajú ryby a živé zvieratá a vyhýbať sa kontaktu s nimi. Ľudia by mali dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín. V prípade, že by ste po návrate z postihnutej krajiny všimli na sebe klinické príznaky je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho informovať i o cestovateľskej anamnéze.

Bojíte sa pri prechladnutí pobozkať svoju polovičku? Opatrní buďte radšej pri niečom inom

Autor: lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

včera
Radili to naše staré mamy i starí čínski liečitelia a myslí si to aj Martin Lešťan z alergioimunologického centra v Prešove a Sabinove.... Čítať viac
 
Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

15.02.2020
Hodnoty krvného tlaku z preventívnej prehliadky nič neznamenajú, ak si ho nemeriate aj doma. Čítať viac
 
Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

15.02.2020
Lekári sa prikláňajú k názoru, že ak vám raz žlčník začne robiť problémy, mal by ísť von aj keď sa upokojí. Okrem kameňov v ňom môže šarapatiť... Čítať viac
 
Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

14.02.2020
Ste každý mesiac chorý? Máte často afty, herpesy alebo zápaly ústnych kútikov? Možno máte oslabenú imunitu. A nie ste jediný. Ľudí... Čítať viac
 
Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

14.02.2020
Páli vás záha, pobolieva v hrudníku alebo chronicky pokašliavate? Za posledných dvadsať rokov sa výskyt refluxnej choroby zvýšil... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Čínsky koronavírus potvrdili už aj v Európe. Problémy s dýchaním môžu viesť k smrti
lua