predplatne
 

Problém, o ktorom sa mlčí, trápi 85% tehotných a pôrodom sa nekončí

11.02.2019

Únik moču nie je zďaleka len problémom dôchodkýň. Najmä ak čakáte, alebo už máte bábätko, inkontinencia vás môže poriadne potrápiť.

O inkontinencii je mnohým nepríjemné rozprávať a nevedia, že mokrým nohavičkám sa dá poľahky vyhnúť.

O inkontinencii je mnohým nepríjemné rozprávať a nevedia, že mokrým nohavičkám sa dá poľahky vyhnúť.Autor: Shutterstock.com

Až 85 % nastávajúcich mamičiek sužuje únik moču. A čo je ešte nepríjemnejšie, ak obťažoval v tehotenstve aj vás, je vysoké riziko, že sa do 5 rokov po pôrode objaví zas. Kýchnutie, zakašľanie či pobehnutie za autobusom pre vás môže znamenať mokré nohavičky.

Na Slovensku trpí inkontinenciou každá štvrtá žena nad 18 rokov. Asi do veku 50 rokov výskyt stúpa a dosahuje 30%, potom sa stabilizuje až klesá. Znova začne stúpať až po 70-ke. 

Inkontinencia a sex: Únik moču stresuje najmä mladšie ženy

Viac pôrodov, väčšie riziko úniku moču

Je tu ale dobrá správa. Podľa urológa MUDr. Martina Romančíka sa môže popôrodná inkontinencia spontánne upraviť. Pomôcť pri tom môžu najmä cviky na posilnenie svalov panvového dna. Na druhej strane, čím viac pôrodov, hlavne prirodzených, tým väčšie riziko rozvoja inkontinencie moču už v mladom veku. Vaginálny pôrod, najmä ak sa pristúpi k nástrihu alebo k použitiu inštrumentov, totiž môže oslabiť a poškodiť štruktúry panvového dna. Tiež veľké bábätko, nad 4 kilogramy, zvyšuje pravdepodobnosť miernej inkontinencie. Ak aj vaša mama či sestra trpeli inkontinenciou, máte dokonca 3-krát vyššie riziko rozvoja stresovej inkontinencie oproti ženám, ktorých príbuzné tento zdravotný problém nemali. 

Komplikuje vám život únik moču? 2 rozhodujúce zmeny určite urobte

Aj bez pôrodu si môžete cvrknúť

Ste bezdetná a rada sa hýbete? Ani vy nie ste „v suchu“ pred rizikom únikom moču. Podľa doktora Romančíka totiž inkontinencia nie je zriedkavá ani u mladých atlétok a dokonca sa častejšie vyskytuje u žien, ktoré športujú, ako u tých, ktoré majú sedavé zamestnanie. Aj fajčiarky majú 2 až 3x vyšší výskyt tejto nepríjemnej diagnózy. 

Problémy naše (intímne) každodenné...

Naučte sa triky na „prvú pomoc“

Prvou pomocou, ktorá by mohla úniku moču v kritických situáciách zabrániť, je prekríženie nôh s predklonom – mnohým sa to osvedčuje, napríklad, ak musia zakašľať, prípadne v inej situácii, kedy hrozia „mokré nohavičky“.

Ďalšou fintou je posadiť sa na niečo tvrdé, napríklad opierku stoličky či zrolovaný uterák, stiahnuť svaly panvového dna a vydržať tak asi 20 sekúnd. Niektorým ženám pomáha postaviť sa na špičky. 

VIDEO: Precvičte si panvové dno. Zlepšíte sex, kondíciu a vyriešite inkontinenciu

Pevnejšie svaly sú najdôležitejšie

Výskytu inkontinencie sa dá do istej miery predchádzať životným štýlom. V prvom rade by ste sa mali naučiť Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna – mnohé z nich sa dajú robiť doslova kdekoľvek, v práci na stoličke či na autobusovej zastávke – hlavne ich robte denne. Okrem toho sa snažte nepribrať, obezita je rizikový faktor. Jedzte veľa vlákniny, čím sa vyhnete zápche – ďalšiemu rizikovému faktoru. Nefajčite, ak máte kašeľ, čím skôr ho preliečte. A pre pocit väčšej istoty neuškodí, keď budete nosiť denne špeciálne vložky. Inkontinenčné vložky pohltia účinnejšie tekutinu ako menštruačné a navyše pojmú do seba aj nepríjemný zápach. Sú antibakteriálne a čo je najlepšie, sú nenápadné. Od nenápadných denných „slipiek“ vložky Molicare premium Lady nerozpoznáte. Nebudú vás v ničom obmedzovať.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Hartmann

V tomto článku sa zaoberáme Inkontinencia ...viac Pôrod ...viac
Autor: Denisa Brázdová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

včera
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

včera
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

18.10.2019
Psoriáza nie je len estetickým problémom kože, je to zápalové ochorenie, ktoré postihuje aj vnútorné orgány. Svoje o tom vie aj Pavol... Čítať viac
 
Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

17.10.2019
Samovrážd u nás tento rok oproti vlaňajšku pribudlo. Možno je niekto s pochmúrnymi myšlienkami aj vo vašom okolí. A pomôcť by mu mohlo... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Problém, o ktorom sa mlčí, trápi 85% tehotných a pôrodom sa nekončí
Denisa Brázdová