predplatne
 

Iba ružová tabletka či nápoj pri nachladnutí? Voľnopredajné lieky otrávia stovky Slovákov ročne

12.05.2019

Na hlavu, brucho, zuby, od teploty alebo po preflámovanej noci – dôvod sa vždy nájde. Lieky proti bolesti vyriešia každú nepohodu, odborníci však vyzývajú k opatrnosti.

Ani ich nepočítate? Hranica medzi liekom a jedom je tenká, varujú odborníci.

Ani ich nepočítate? Hranica medzi liekom a jedom je tenká, varujú odborníci.Autor: Shutterstock

Zázračná tabletka na každú bolesť tela, pár dúškov liečivého nápoja na prechladnutie či sirup od kašľa. Už ste si dnes niečo dali? Úporná snaha rýchlo sa dostať z chrípky či poraziť migrénu môže spôsobiť silnú otravu alebo zlyhanie pečene. Kedy však ide o liek a kedy už jed?

Čítajte aj: Užívajte lieky tak, aby vás liečili, nie aby vám ubližovali

Zradná medicína

Voľnopredajné lieky, ktoré pomáhajú pri tlmení bolestí a teploty, obsahujú v sebe zvyčajne účinnú látku paracetamol. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je na Slovensku registrovaných 96 liekov obsahujúcich paracetamol, z toho 67 liekov je voľnopredajných. Výber je teda veľký. „Najväčší problém paracetamolu je v tom, že väčšina ľudí ho považuje za univerzálny všeliek. Preto ho používa takmer na všetko – na liečbu rôznych zápalov, bolestí, horúčky či dokonca na úľavu stavu po opitosti. V prípade, že neúčinkuje dostatočne, bez zaváhania zvyšujú dávky,“ vysvetľuje praktická lekárka Jana Straková, že takéto samoliečenie sa vám môže ľahko vymknúť z rúk.

Tenká hranica

Tým, že paracetamol je voľne v predaji, väčšina si neuvedomuje riziko jeho nadužívania. Nie je preto nič nezvyčajné, keď si chorý človek vypýta v lekárni tri aj viac preparátov s rovnakou účinnou látkou. Ich kombinovaním tak dostanete do seba niekoľkonásobnú dávku. „Hlavné nebezpečenstvo pri užívaní paracetamolu je v tom, že hranica medzi jeho liečebným a toxickým účinkom je tenká a dá sa ľahko prekročiť. K smrteľnému predávkovaniu môže u dospelého dôjsť už pri užití dvojnásobku odporučenej dennej dávky,“ varuje lekárka Straková. Za pravdu jej dávajú štatistiky, podľa ktorých sa za rok 2017 otrávilo voľnopredajnými liekmi 650 ľudí.

Objednávate lieky z webu? Falošné môžu ublížiť, takto odlíšite pravé

Lieky s rozumom

Hoci odborníci považujú voľnopredajné analgetiká za bezpečné lieky, je dôležité dodržať zásady užívania. Vedeli ste, že na to, aby ste sa stali závislými, vám stačí užívať paracetamol už 15 a viac dní mesačne? Samozrejme, je to všeobecné pravidlo a u každého človeka je hranica tolerancie nadužívania individuálna. „Telo si naň jednoducho zvykne a v prípade, že ho človek neužije, vzniká niečo ako abstinenčný syndróm. Prejavuje sa bolesťami hlavy, čo, samozrejme, núti užiť ho znovu a často aj vo vyššej dávke,“ vysvetľuje praktická lekárka Straková, že liek proti bolesti tak paradoxne spôsobí vznik bolesti.

S názorom sa stotožňuje aj Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory: „Pri každom lieku platí, že dávka rozhoduje, či liek bude jedom alebo liekom. Bolesť môže signalizovať aj vážnejšie ochorenie. Teda jej dlhodobé tlmenie tieto signály potlačí, zatiaľ čo choroba sa môže ďalej rozvíjať.“

Čím viac hlava bolí, tým viac liekov jete. Ako von z tohto zúfalstva?

Ohrozená pečeň

Odborníci preto upozorňujú, že dlhodobé užívanie analgetík môže ovplyvniť činnosť pečene, obličiek, srdca i krvotvorbu. Ovplyvňuje tiež zrážavosť krvi a vzájomne môže pôsobiť na ich vplyv na organizmus v kombinácii s inými liekmi. „Maximálna odporúčaná denná dávka paracetamolu sú štyri gramy. Riziko predávkovania je okolo osem až pätnásť gramov v závislosti od telesnej hmotnosti,“ hovorí lekárka Jana Straková.

Paracetamol poškodzuje predovšetkým pečeň, preto u ľudí, ktorí majú tento orgán poškodený, sa môže jeho toxický účinok prejaviť už pri nižšej dávke. „Osobitnou kapitolou je užívanie paracetamolu s alkoholom či nadmerným množstvom kofeínu a silných čajov. Táto kombinácia je jednoducho pre našu pečeň nebezpečná a mali by sme sa jej vyslovene vystríhať,“ vysvetľuje lekárka.

Zrušili vám liek a nie je zaň náhrada? Úrady pripúšťajú dieru v systéme

Podobná chrípke

Ondrej Sukeľ zo Slovenskej lekárnickej komory dodáva, že aj na Slovensku máme zaznamenané otravy, ktoré viedli k transplantácii pečene: „Už desať až dvadsať tabliet paracetamolu môže u dospelého človeka vyvolať nezvratné poškodenie pečene končiace sa fatálne.“

Prvé príznaky otravy je však podľa odborníkov často ťažké rozpoznať – môžu byť totiž podobné prejavom chrípky, ktorú sa ľudia snažia paracetamolom liečiť. Alebo bolestiam hlavy, čo ich núti užiť ďalšiu dávku. „Typické predávkovanie sa spočiatku prejavuje predovšetkým nechutenstvom, nevoľnosťou, vracaním alebo ospalosťou. Človek môže pozorovať aj nadmerné krvácanie či bolesť, respektíve napätie pod pravým rebrovým oblúkom,“ hovorí praktická lekárka Straková. Ak sú tieto príznaky nerozpoznané, ďalšie podávanie lieku vo veľkých dávkach môže viesť až k akútnemu zlyhaniu pečene alebo obličiek s priamym ohrozením života.

Prehnali ste to?

Predávkovanie sa prejaví:

  • nechutenstvom
  • nevoľnosťou
  • vracaním
  • ospalosťou
  • bolesťami hlavy
  • bolesťou brucha pod rebrami
  • zlyhaním pečene alebo obličiek
  • poruchou vedomia
  • kómou až smrťou

Menšie zlo

„Paracetamol nie je vhodný na liečbu dlhodobých zápalových ochorení. Ibuprofén je napríklad nevhodný u pacientov s chronickým ochorením obličiek či so žalúdočnými vredmi,“ hovorí doktor farmácie Sukeľ. Oba lieky majú plusy aj mínusy. Paracetamol je možno menej zaťažujúci pre organizmus, no ľahko prekročíte bezpečnú dennú dávku. Ibuprofén je účinnejší a nie je také ľahké sa ním predávkovať.

„Zároveň sa ibuprofén neodporúča pri závažných srdcovo-cievnych ochoreniach. Isté je, že zaťažuje tráviacu sústavu. Pri nadmernom užívaní hrozia vredy, pálenie záhy, nevoľnosť, zápchy či, naopak, hnačky,“ dodáva Straková, že vo vysokých dávkach môže poškodiť pečeň aj obličky podobne ako paracetamol. Odborníci preto radia užívať tieto lieky na riešenie akútnej bolesti a len krátkodobo. Ideálne je kombinovať ich v časových odstupoch a keď problém nepominie, treba zabudnúť na samoliečiteľstvo a zájsť k lekárovi.

Vystriedajte ich

Ako sa liečiť bez rizika? To, že liek je dostupný bez predpisu, neznamená, že je aj bez vedľajších účinkov. Základom je rešpektovať odporúčané dávky a nikdy nekombinovať viac takýchto prípravkov naraz. Ak bolesť či teplota pretrvávajú po užití lieku s paracetamolom, no ešte neuplynul odporúčaný čas na ďalšiu dávku, môžete ho vystriedať s liekom obsahujúcim ibuprofén. Keby problémy neustúpili ani po troch dňoch, navštívte lekára.

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

dnes
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

včera
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Iba ružová tabletka či nápoj pri nachladnutí? Voľnopredajné lieky otrávia stovky Slovákov ročne
Nina Haceková