predplatne
 

Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?

14.06.2019

Vedeli ste, že slepé črevo a apendix nie je jedno a to isté? Ako vzniká zápal slepého čreva, v ktorej časti brucha bolí a čo lekári vlastne operujú?

Bolesť pri zápale slepého čreva začína okolo pupka a neskôr bolí pravé podbrušie.

Bolesť pri zápale slepého čreva začína okolo pupka a neskôr bolí pravé podbrušie.Autor: Shutterstock

Slepé črevo si väčšina z nás prestavuje ako tenký výrastok z „normálneho“ čreva, do ktorého sa môže dostať semienko z melóna, kúsok škrupiny vajíčka či prehltnutá žuvačka, a tak vznikne zápal. Je to ale celé trochu inak.

Slepé črevo nie je apendix

Slepé črevo predstavuje vakovitý začiatok hrubého čreva. Samotný zápal však nevzniká priamo v ňom, ale v malom červovitom prívesku,“ vysvetľuje MUDr. Július Muranský, MPH., chirurg z klinika jednodňovej chirurgie v Bratislave. To, čo my laici považujeme za slepé črevo, je teda len malý výbežok zo slepého čreva - apendix. 

Mladá fitnesska odkladala operáciu pruhu. Mohla skončiť s otravou krvi!

Problém nastáva, keď sa apendix naplní stolicou a dôjde k jeho uzavretiu, respektíve priškrteniu. V stolici sa množia baktérie a vzniká zápal, ktorý sa rozširuje do steny či okolia čreva. Červovitý prívesok sa stolice nevie zbaviť a dochádza k vytvoreniu koprolitu – kameňa zo stolice. „Zápal môže vzniknúť aj v prípade, že sa do prívesku zakliesnia cudzie telesá, napríklad kôstky alebo jadierka z ovocia. Ide však o ojedinelé prípady a akýsi mýtus, ktorý koluje medzi ľuďmi,“ dodáva chirurg. 

Bolesti brucha môžu hlásiť vážny zápal. Mladí sú v riziku najviac. Nečakajte!

Zápal začne bolieť pri pupku a presúva sa vpravo dolu

Zápal slepého čreva sa zvyčajne prejavuje prudkými kŕčovitými bolesťami v okolí pupka. Bolesti sa postupne presúvajú do oblasti pravého podbruška. Môžu byť sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, slabosťou, hnačkou, problémami s močením či zvýšenou teplotou nad 38 °C. „Keď u seba spozorujete tieto príznaky, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára,“ dôrazne odporúča MUDr. Muranský. Pokiaľ nedôjde k včasnému odstráneniu apendixu, môže sa zápal preniknúť do brušnej dutiny a spôsobiť tvorbu hnisavých ložísk, zrastov, nepriechodnosť čriev či zápal pobrušnicovej dutiny, ktorý môže skončiť smrťou! 

Tehotná žena zomrela, lebo jej vyoperovali vaječníky namiesto slepého čreva

Nevyoperujú vám slepé črevo, iba jeho prívesok

Ak lekár zistí, že sa slepé črevo, presnejšie jeho červovitý prívesok, začína zapalovať, je potrebné odstrániť ho čo najskôr,“ konštatuje chirurg. „Operácia môže byť indikovaná okamžite alebo s časovým odstupom, v závislosti od toho či ide o akútny alebo chronický apendix,“ dodáva. Odporúča sa však robiť radšej v kľudovom alebo začiatočnom štádiu zápalu. 

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

Jednoduchšie prípady sa operujú laparoskopicky, komplikovanejšie nálezy vyžadujú klasickú otvorenú operáciu,“ upresňuje doktor Muranský. Laparoskopia sa robí cez 3 vstupy, jazvičky po operácii majú veľkosť približne 1 cm a na „péenke“ budete približne 1 až 2 týždne. Pri otvorenej operácii má jazva približne 5 až 7 cm, PN 2 týždne až 2 mesiace, je to individálne. 

Ste bez slepého čreva? Máte dôvod na radosť! Znížili ste si riziko tejto vážnej choroby

V tomto článku sa zaoberáme Zápal slepého čreva ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vysunutá platnička môže definitívne zničiť váš sexuálny život. Je nutná operácia?

Vysunutá platnička môže definitívne zničiť váš sexuálny život. Je nutná operácia?

dnes
Pri problémoch s chrbticou väčšina odborníkov považuje operáciu až za krajné riešenie, ktorému by mala predchádzať konzervatívna... Čítať viac
 
Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo

Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo

včera
Bolesť hlavy, stuhnutosť krku, závrat, nevoľnosť, šumenie či pískanie v ušiach. To všetko vás nemusí potrápiť hneď po autonehode.... Čítať viac
 
Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?

Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?

14.06.2019
Vedeli ste, že slepé črevo a apendix nie je jedno a to isté? Ako vzniká zápal slepého čreva, v ktorej časti brucha bolí a čo lekári vlastne... Čítať viac
 
Chodíte darovať krv? Práve v letných mesiacoch jej chýba najviac

Chodíte darovať krv? Práve v letných mesiacoch jej chýba najviac

13.06.2019
Viete, ako mať perfektný prehľad o svojom zdravotnom stave? Staňte sa darcom krvi. Čítať viac
 
Chcete sa zbaviť nadmerného potenia? Tieto triky vám pomôžu

Chcete sa zbaviť nadmerného potenia? Tieto triky vám pomôžu

13.06.2019
Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň. Aj toto sú príznaky ochorenia potných... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?
Martina Palovčíková