Keď vás život vás neteší a ďalej nevládzete: Odborníčka o liečbe depresie

11.02.2018

Depresia je najčastejšou príčinou samovrážd. Hoci sa dá liečiť, veľa ľudí nevyhľadá odborníka včas, upozorňuje psychiatrička Ľubomíra Izáková.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Pod depresiou si väčšina z nás predstavuje zlú náladu, ktorá pominie. Ale asi je to trochu inak.

V skutočnosti je to vážna psychická porucha. Zapríčiňuje ju nedostatok látok, neuromediátorov v mozgu, napríklad sérotonínu, dopamínu či noradrenalínu, ktoré prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami. Niekedy ju nie je ľahké odhaliť.

Čím sa odlišuje od bežného smútku či od rozladenosti?

Trvá dlhšie než dva týždne, je intenzívnejšia a monotónna, bráni človeku fungovať v bežnom živote a ovplyvňuje jeho výkonnosť. Prejavuje sa napätím, nervozitou, pocitmi prázdnosti a beznádeje, panikou, úzkosťou. Depresívny človek stráca sebavedomie a sebadôveru, má pocity viny, obviňuje sám seba. Často býva nahnevaný a podráždený, aj neškodná situácia v ňom môže vyvolávať záchvat zlosti.

Viac: Búrame 14 mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili? 

Aké sú ďalšie príznaky?

Má nedostatok energie, sťažuje sa na vyčerpanosť, únavu. Trpí nespavosťou alebo, naopak, prílišnou spavosťou. Nemá chuť robiť bežné činnosti, ktorým sa predtým venoval, a nie je schopný prežívať radosť. Nebaví ho práca, šport, rodina, priatelia, koníčky, stráca záujmy, pôžitok zo sexu, nestará sa o svoj výzor. Nedokáže sa sústrediť, zhoršuje sa mu pamäť. Trpí nechutenstvom alebo, naopak, je veľa. Príznakov depresie je však oveľa viac a u každého pacienta má táto porucha trochu iný klinický obraz.

Ako je to s alkoholom či s tabletkami?

Človek s depresiou sa často snaží napraviť si náladu pohárikom či dvoma, ale „pomáha“ si aj liekmi či drogami. To môže viesť k alkoholizmu či k iným závislostiam. V kombinácii s depresiou je to veľmi nebezpečné.

Odhaduje sa, že až pätnásť percent ľudí, ktorí trpia ťažkou depresiou, spácha samovraždu alebo sa o ňu pokúsi.

Strata zmyslu života a myšlienky na samovraždu sú pri depresii veľmi časté. Dôvodom je fakt, že pacient, ak sa nelieči, sa ocitá v stave hlbokej beznádeje – v situácii, ktorá je preňho neriešiteľná. Východisko často vidí vo vlastnej smrti.

Čítajte: Každých 40 sekúnd niekto cez FB oznámi samovraždu. Sieť zavádza záchranu 

Foto: Shutterstock.com

Preto je dôležité, aby sa čo najskôr dostal k odborníkovi. Svoju poruchu si však nemusí uvedomovať...

Pacient chce presvedčiť okolie, že je len vyčerpaný, má toho veľa v práci či v rodine, vyhovára sa na nespavosť alebo na telesné ochorenie. Rodinní príslušníci zase často ignorujú jeho ťažkosti, obviňujú ho z lenivosti, vysmievajú ho. Zľahčujú jeho stav alebo, naopak, prehnane sa oňho starajú. Dohovárajú, že sa má vzchopiť a ísť konečne medzi ľudí.

Pomôže len psychiater?

Mierne depresie, najmä také, ktoré sa rozvinú ako reakcia na ťažkú životnú situáciu, patria zvyčajne do rúk psychológa či psychoterapeuta. Menej vážne a nekomplikované stavy môže riešiť aj všeobecný lekár. Tie, ktoré sprevádzajú neurologické ochorenia, môže liečiť neurológ. Psychiater sa zaoberá najmä stredne ťažkými a vážnymi depresiami, pri ktorých chýba kontakt s realitou, a pri takých, ktoré zle odpovedajú na liečbu.

O antidepresívach koluje veľa mýtov. Ľudia si ich často pletú s benzodiazepínmi. Ako to je?

Antidepresíva nie sú na rozdiel od benzodiazepínov návykové, takže po vysadení nehrozí závislosť. Benzodiazepíny síce prinášajú okamžitú úľavu, ale depresiu neliečia. Antidepresíva však nezaberajú hneď po užití prvej tablety. Trvá dva týždne a viac, kým liečba zaberie. Nie sú to tabletky šťastia ani rekreačné drogy, ktoré by vám priniesli okamžitú úľavu či umelo vyvolanú eufóriu. Nemenia vašu osobnosť, môžete s nimi žiť život, na aký ste zvyknutí. Nemôžete ich však užívať príležitostne či kedykoľvek vysadiť, musíte ich brať dlhodobo. V predpísaných dávkach nepoškodzujú pečeň, ako si mnohí myslia. Nemali by sa však kombinovať s alkoholom.

Depresia

V tomto článku sa zaoberáme Depresia ...viac
Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Režú a pália vás oči? Rýchly operačný zákrok je v Amerike hit!

Režú a pália vás oči? Rýchly operačný zákrok je v Amerike hit!

dnes
Pracujete za počítačom? Máte pustenú klímu alebo radiátory na maximum? Sem-tam sa vám zahmlí pred očami? Riešte to. Čítať viac
 
Európsky unikát: Jozefovi zo Slovenska tlčie v hrudi srdce robota

Európsky unikát: Jozefovi zo Slovenska tlčie v hrudi srdce robota

včera
Štyridsiatnikovi ostávalo pár dní života. Lekári mu vyoperovali zlyhávajúce srdce a vložili umelé. Je prvý Stredoeurópan, ktorý... Čítať viac
 
S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

včera
Je to na porazenie! Niekedy vám stačí kýchnuť, zakašľať či zasmiať sa a trapas je na svete. Overte si, či nepatríte do zvýhodnenej skupiny... Čítať viac
 
Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

20.02.2018
Odbornosť lekární sa má posilniť a zmeny majú nastať aj vo výdaji liekov, ktoré sú v neskorších hodinách ťažko dostupné. Čítať viac
 
Pacientom so zriedkavou chorobou pomôžu špecializované pracoviská

Pacientom so zriedkavou chorobou pomôžu špecializované pracoviská

20.02.2018
Posledný februárový deň patrí tradične zvyšovaniu povedomia o zriedkavých chorobách. Čítať viac
 
 

wanda.sk