Keď vás život vás neteší a ďalej nevládzete: Odborníčka o liečbe depresie

11.02.2018

Depresia je najčastejšou príčinou samovrážd. Hoci sa dá liečiť, veľa ľudí nevyhľadá odborníka včas, upozorňuje psychiatrička Ľubomíra Izáková.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Pod depresiou si väčšina z nás predstavuje zlú náladu, ktorá pominie. Ale asi je to trochu inak.

V skutočnosti je to vážna psychická porucha. Zapríčiňuje ju nedostatok látok, neuromediátorov v mozgu, napríklad sérotonínu, dopamínu či noradrenalínu, ktoré prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami. Niekedy ju nie je ľahké odhaliť.

Čím sa odlišuje od bežného smútku či od rozladenosti?

Trvá dlhšie než dva týždne, je intenzívnejšia a monotónna, bráni človeku fungovať v bežnom živote a ovplyvňuje jeho výkonnosť. Prejavuje sa napätím, nervozitou, pocitmi prázdnosti a beznádeje, panikou, úzkosťou. Depresívny človek stráca sebavedomie a sebadôveru, má pocity viny, obviňuje sám seba. Často býva nahnevaný a podráždený, aj neškodná situácia v ňom môže vyvolávať záchvat zlosti.

Viac: Búrame 14 mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili? 

Aké sú ďalšie príznaky?

Má nedostatok energie, sťažuje sa na vyčerpanosť, únavu. Trpí nespavosťou alebo, naopak, prílišnou spavosťou. Nemá chuť robiť bežné činnosti, ktorým sa predtým venoval, a nie je schopný prežívať radosť. Nebaví ho práca, šport, rodina, priatelia, koníčky, stráca záujmy, pôžitok zo sexu, nestará sa o svoj výzor. Nedokáže sa sústrediť, zhoršuje sa mu pamäť. Trpí nechutenstvom alebo, naopak, je veľa. Príznakov depresie je však oveľa viac a u každého pacienta má táto porucha trochu iný klinický obraz.

Ako je to s alkoholom či s tabletkami?

Človek s depresiou sa často snaží napraviť si náladu pohárikom či dvoma, ale „pomáha“ si aj liekmi či drogami. To môže viesť k alkoholizmu či k iným závislostiam. V kombinácii s depresiou je to veľmi nebezpečné.

Odhaduje sa, že až pätnásť percent ľudí, ktorí trpia ťažkou depresiou, spácha samovraždu alebo sa o ňu pokúsi.

Strata zmyslu života a myšlienky na samovraždu sú pri depresii veľmi časté. Dôvodom je fakt, že pacient, ak sa nelieči, sa ocitá v stave hlbokej beznádeje – v situácii, ktorá je preňho neriešiteľná. Východisko často vidí vo vlastnej smrti.

Čítajte: Každých 40 sekúnd niekto cez FB oznámi samovraždu. Sieť zavádza záchranu 

Foto: Shutterstock.com

Preto je dôležité, aby sa čo najskôr dostal k odborníkovi. Svoju poruchu si však nemusí uvedomovať...

Pacient chce presvedčiť okolie, že je len vyčerpaný, má toho veľa v práci či v rodine, vyhovára sa na nespavosť alebo na telesné ochorenie. Rodinní príslušníci zase často ignorujú jeho ťažkosti, obviňujú ho z lenivosti, vysmievajú ho. Zľahčujú jeho stav alebo, naopak, prehnane sa oňho starajú. Dohovárajú, že sa má vzchopiť a ísť konečne medzi ľudí.

Pomôže len psychiater?

Mierne depresie, najmä také, ktoré sa rozvinú ako reakcia na ťažkú životnú situáciu, patria zvyčajne do rúk psychológa či psychoterapeuta. Menej vážne a nekomplikované stavy môže riešiť aj všeobecný lekár. Tie, ktoré sprevádzajú neurologické ochorenia, môže liečiť neurológ. Psychiater sa zaoberá najmä stredne ťažkými a vážnymi depresiami, pri ktorých chýba kontakt s realitou, a pri takých, ktoré zle odpovedajú na liečbu.

O antidepresívach koluje veľa mýtov. Ľudia si ich často pletú s benzodiazepínmi. Ako to je?

Antidepresíva nie sú na rozdiel od benzodiazepínov návykové, takže po vysadení nehrozí závislosť. Benzodiazepíny síce prinášajú okamžitú úľavu, ale depresiu neliečia. Antidepresíva však nezaberajú hneď po užití prvej tablety. Trvá dva týždne a viac, kým liečba zaberie. Nie sú to tabletky šťastia ani rekreačné drogy, ktoré by vám priniesli okamžitú úľavu či umelo vyvolanú eufóriu. Nemenia vašu osobnosť, môžete s nimi žiť život, na aký ste zvyknutí. Nemôžete ich však užívať príležitostne či kedykoľvek vysadiť, musíte ich brať dlhodobo. V predpísaných dávkach nepoškodzujú pečeň, ako si mnohí myslia. Nemali by sa však kombinovať s alkoholom.

Depresia

V tomto článku sa zaoberáme Depresia ...viac
Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekárka varuje: Nemáte predstavu, ako vás môžu zdravotníci nakaziť! Sledujte VIDEO

Lekárka varuje: Nemáte predstavu, ako vás môžu zdravotníci nakaziť! Sledujte VIDEO

dnes
Epidemiologička MVDr. Jana Skalová hovorí, že ako pacienti máte právo požiadať kohokoľvek z nemocničného personálu, aby si umyl... Čítať viac
 
Čo spôsobí návrat herpesu? Vedci prišli na to, ako sa ho konečne zbaviť

Čo spôsobí návrat herpesu? Vedci prišli na to, ako sa ho konečne zbaviť

včera
Konečne zmizne a o nejaký čas sa opäť objaví. Svrbí, bolí a vyzeráte ako po botoxe. Zídu sa vám liečivé tipy aj nová nádej v liečbe - modrá... Čítať viac
 
Mladým Slovákom zlyhávajú srdcia. Odborník navrhuje záchranné zmeny

Mladým Slovákom zlyhávajú srdcia. Odborník navrhuje záchranné zmeny

22.05.2018
Príliš veľa ľudí umiera v dôsledku ochorení srdca a ciev. A stále viac sa týkajú mladých v produktívnom veku. Čo s tým? Čítať viac
 
Slovenský vedec šokuje: Obyčajný vitamín ničí bunky rakoviny a väčšine z nás chýba!

Slovenský vedec šokuje: Obyčajný vitamín ničí bunky rakoviny a väčšine z nás chýba!

21.05.2018
Odhaduje sa, že viac ako polovica dospelej populácie ho má nedostatok. Aj preto sa im kazia zuby a majú choré srdce. Čítať viac
 
Zdravotný klaun Janko Morávek: Deti smiech lieči, aj keď je to vážne

Zdravotný klaun Janko Morávek: Deti smiech lieči, aj keď je to vážne

20.05.2018
Je dokázané, že smiech pomáha liečiť. Keď v nemocnici prevláda dobrá nálada, deti sa cítia zdravšie, hovorí zdravotný klaun Ján Morávek... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Keď vás život vás neteší a ďalej nevládzete: Odborníčka o liečbe depresie
Adriana Fábryová