predplatne
 

Kliešte si obete vyberajú: Kto im chutí najviac?

21.06.2014

Kliešť na vás nepadne zo stromu, šplhá sa vždy od zeme smerom hore. Vhodné miesto na vašom tele dokáže hľadať aj celé hodiny. Má radšej mužov, nevoňajú mu ľudia so studenými nohami a vegetariáni.

Ilustračná fotografia.

Ilustračná fotografia.Autor: Profimedia.sk

Tip na ďalší článok

Naďu úporné bolesti hlavy prekvapili. Ešte ani s mužom a deťmi nepozreli všetky fotky z dovolenky a nestihla sa aklimatizovať v práci. „Najprv som si myslela, že som prechladla, keď sme sa vrátili z hôr, tri dni pršalo. Mala som trochu aj teplotu, ale rýchlo to prešlo. Lenže potom som takmer zošalela. Hlava ma bolela v kuse a tak, že som si ju chcela trieskať o stenu. Vracala som, nezniesla som svetlo. Manžel vyslovil podozrenie, či za to nemôže ten kliešť, čo mi ho zbadal a vytiahol. Lekárka to potvrdila a ja som musela ísť do nemocnice.“ Kliešťová encefalitída bola pre Naďu šok, ale ako sarkasticky hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. „Bola som na infúziách a v úplnom pokoji, to som predtým nepoznala! Iba ma všetko bolelo.“ Dokopy sa dávala veľmi dlho a z kliešťov má panický strach.

SÚ UŽ VŠADE

„Tohtoročná mierna zima a možno i celé globálne otepľovanie dalo do pohybu mnohé parazity,“ hovorí docent MVDr. Branislav Peťko, DrSc., riaditeľ Parazitologického ústavu SAV v Košiciach. „Kliešte sa najčastejšie vyskytujú v listnatých, najmä dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky šesťsto až osemsto metrov, kde žijú v lesnej hrabanke a číhajú na listoch, steblách tráv a vetvičkách prízemného krovia do výšky jedného metra. Určite však nie sú v korunách stromov, odtiaľ na vás nepadnú,“ vyvracia roky prežívajúci mýtus odborník. „Kliešťa sme našli už pod vrcholom Veľkého Choča nad Ružomberkom v nadmorskej výške tisícdvesto metrov a po tejto teplej zime už v apríli aj vo Vysokých a Nízkych Tatrách vo výške až tisíctristo metrov nad morom. Je ich čoraz viac na miestach, kde už boli, no objavujú sa i v nových lokalitách, v horských oblastiach a mestských parkoch. V typickom kliešťovom biotope ich za hodinu nazbierame na flanelovú látku vo forme vlajky, ktorú ťaháme po prízemnej vegetácii, bežne dvesto aj tristo. Na porovnanie, v mestských parkoch, na cintorínoch alebo v horských oblastiach na hornej hranici ich rozšírenia ich za hodinu nazbierame desať až päťdesiat... Koncentrujú sa najmä pri lesných chodníkoch, na lesných čistinkách a na okrajoch lesa, kam chodieva zver. Keď sa kliešť nacicia krvi zvieraťa, odpadne z kože do trávy alebo do lesnej hrabanky, kde sa zmení na nasledujúce vývinové štádium, nacicaná samička tam vyloží vajíčka. „Vývin od nakladenia vajíčok do pôdy prechádza cez larvu a nymfu po dospelého kliešťa, ktorý už má rozlíšené pohlavie. Krv v kliešťovej rodine pijú deti a mama. Samček nie, jeho úlohou je oplodniť cicajúcu samičku,“ vysvetľuje docent Branislav Peťko.

VEVERICE, JEŽE A FAJČIARI

Nepríjemné parazity sú vytrvalé, objavia sa hneď, ako zmizne sneh, v marci, a sezónu si vychutnávajú až do napadnutia snehu. „Najaktívnejšie sú od apríla do polovice augusta. Potom ich počet začne výrazne klesať, časť je aktívna aj počas babieho leta,“ hovorí docent Peťko. Hostiteľmi kliešťov v mestách sú veveričky, ježe, túlavé psy a mačky. „Larvy kliešťa majú rady aj vtáky, ktoré behajú po zemi, a drobné hlodavce, najmä ryšavku žltohrdlú alebo tmavopásu, ktoré žijú v lesoch, hájoch, kroviskách či vo vetrolamoch medzi poľami. Ryšavka tmavopása často migruje a ostáva aj v mestách. Kliešte prenesú do parkov i veverice alebo aj líšky, ktoré si tam chodia hľadať potravu,“ vymenúva parazitológ. Pre niekoho smola, pre niekoho šťastie je to, že kliešte sú vyberavé. „Smolu majú asi dve percentá dospelých ľudí, ktorým sa každý rok počas sezóny zahryzne do tela aspoň desať kliešťov. V priemere jedného za rok si nájde asi pätnásť percent, okolo šesťdesiatpäť percent malo kliešťa iba občas a najšťastnejší je zvyšok – dvadsať percent –, ktorí ho nemali nikdy. Jednoducho sú prirodzene odolní alebo pre kliešte nezaujímaví či nevhodní,“ hovorí odborník.
Uprednostňujú mužov, najmä fajčiarov a miernych konzumentov alkoholu. „Zatiaľ nevieme, prečo nie sú pre nich atraktívni vegetariáni, no vieme, že nemajú radi cesnakovú príchuť. Kliešť je slepý a svoju obeť si starostlivo vyberá podľa dychu, pohybu alebo podľa niektorých látok v pote. Ak mávate studené nohy a ruky, nepôjde na vás, lebo vás ‚nevidí‘. Naopak, existujú ľudia, ktorých ,vidia‘ aj na niekoľko metrov. Kliešť má na prvom páre končatín zmyslové detektory. Nimi vníma vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého, ktorý vydychuje človek a zvieratá, ale vníma aj teplo. Aktívny kliešť číha na hostiteľa na koncoch listov alebo vetvičiek krovia. Keď zacíti prichádzajúcu obeť, natiahne nohy a čaká, kedy sa oň obtrie. Trvá aj niekoľko hodín, kým vám lezie po šatách. Ak sa mu nepáčite, nohy stiahne, odpadne na zem a čaká na niekoho lepšieho,“ vysvetľuje premyslený útok docent Branislav Peťko.

NEMASTITE HO!

Rituál pricicania kliešťa trvá hodiny. „Je veľmi sofistikovaný. Parazit najprv chodí po tele a hľadá miesto, ktoré je zakryté odevom. Má rád nerušené súkromie. Keď si lokalitu vyberie, najprv ju znecitlivie slinami, ktoré obsahujú anestetikum. Preto necítite prerezanie kože tak, ako keď vás bodne komár. Klieštikmi prestrihne kožu, urobí otvor, zapichne rypáčik až po hlavičku a vylúči cementovú látku podobnú sekundovému lepidlu. Tá stvrdne a kliešť sa v rane doslova zabetónuje. Preto drží ako kliešť. Ak sa chce po napití uvoľniť, musí najprv cement slinami rozpustiť.“ Docent Branislav Peťko prízvukuje, že ešte stále pretrvávajú mýty o vyberaní kliešťa. „Nekvapkajte naň olej ani nenatierajte krém. Začne sa dusiť, snaží sa uvoľniť a vypúšťa viac slín, čo je nebezpečné, pretože v nich môžu byť choroboplodné zárodky. Môžete tým podporiť prenos infekcie! Kliešťa iba chyťte pinzetou za hlavičku čo najbližšie ku koži, niekoľkokrát pootočte jemne na jednu a druhú stranu a potom ľahkým ťahom vytiahnite. Ranu dezinfikujte jódovou tinktúrou. Odtrhnutá hlavička sama osebe zavŕtaná v koži nie je až taká nebezpečná, nie sú v nej už sliny, ale treba ju vybrať. Ak sa ulomí len rypáčik alebo jeho časť, opuzdrí sa a vytvorí hrčku. Z kože ju môžete vydlabať ihlou ako triesku. Vytiahnutého parazita nepučte medzi nechtami, riskujete, pretože ak máte na prstoch a okolo nechtov drobné ranky, môžete sa cez ne nakaziť,“ varuje parazitológ.

RÝCHLA SKAZA

Kliešť je typický parazit, ktorý inak nevie existovať, a preto sa musí napiť krvi. Okrem slín vypúšťa pri cicaní krvi aj zárodky infekčných ochorení. Ak je infikovaný vírusom kliešťovej encefalitídy, môže vás nakaziť veľmi rýchlo, stačia na to doslova hodiny. Infikovaný je asi každý tisíci kliešť a aj to v ohniskách, ktoré sú najčastejšie v Trenčianskom, Nitrianskom a Košickom kraji, no v posledných desaťročiach pribúdajú ochorenia aj na severnom Slovensku, doslova pod Tatrami. Ročne ochorie okolo sto až stopäťdesiat ľudí.
Kliešť však nie je pre človeka jediným zdrojom vírusu. Infikované kozy a ovce sú schopné vylučovať vírus počas jedného týždňa od napadnutia infikovaným kliešťom do mlieka. Po týždni sa vytvoria protilátky, ktoré vírus v krvi likvidujú a ďalej sa už mliekom nevylučuje. Surové mlieko i syr z neho vyrobený v tomto týždni však rizikový je. Kliešťová encefalitída sa prejaví do dvoch týždňov ako ľahká chrípka, po troch dňoch sa vám uľaví, no potom nastúpia opäť vysoké teploty, môžu vás potrápiť i silné bolesti hlavy či dvojité videnie. Lieky neexistujú, jedinou prevenciou je očkovanie. Najčastejšou chorobou, ktorú prenášajú kliešte, je lymská borelióza. Ročne je hlásených okolo tisíc nových prípadov.
Baktérie má parazit prevažne v čreve, preto sa na človeka prenesie, až keď je kliešť pricicaný dlhšie. „Boréliami je nakazených dvadsať až štyridsať percent kliešťov. Prvým príznakom ochorenia je červený fľak na koži, nesvrbí ani nie je opuchnutý. Môže sa zväčšovať alebo putovať po celom tele. Ak sa zachytí včas, dá sa dobre liečiť antibiotikami. Očkovacia vakcína proti borelióze pre ľudí nie je, pre psy však áno. Neskôr, pri chronickej forme, zaútočia baktérie na kĺby alebo na nervový systém a to už sú komplikovanejšie stavy i liečba. Kliešte prenášajú aj anaplazmózu, bakteriálne ochorenie, ktoré napáda biele krvinky a oslabuje imunitný systém. Už sme ho diagnostikovali aj na Slovensku, poľovníkovi v Ružomberku. Posledným ochorením je babezióza nebezpečná pre psy, ktorú spôsobuje krvný parazit rozkladajúci červené krvinky.
Ohrozené je celé južné Slovensko, kde sa vyskytuje jeho prenášač, kliešť zvaný pijak lužný. Ten sa postupne údoliami riek Váh, Nitra, Hron, Ipeľ či Laborec šíri aj do karpatských kotlín. Infikovaný pes má do týždňa teplotu, prestane žrať, je smutný, viditeľne chorý. Potom príde anémia a nakoniec žltačka. Príznačná je zmena farby moču, ktorý sa podobá skôr kofole. Ak sa nezačne s liečbou, psík hynie na zlyhanie obličiek. Náchylnejšie na ochorenie sú mladé psy. Na Slovensku sme zatiaľ takýto prípad nezaregistrovali.“

Borelióza

Očkovanie aj teraz

Podľa prieskumu malo niekedy v živote kliešťa až štyridsaťtri percent detí. „V druhom štádiu kliešťovej encefalitídy sa vyšetruje mozgovomiechový mok, v akútnej fáze dostanete infúzie a musíte dodržiavať režim absolútneho pokoja,“ hovorí MUDr. Zuzana Košťálová. V nemocnici ostanete minimálne dva týždne, potom aspoň mesiac doma.Ochranou je očkovanie, v Rakúsku vďaka vysokému zaočkovaniu znížili za tridsať rokov počet prípadov kliešťovej encefalitídy na štvrtinu. Základné očkovanie sa skladá z troch dávok, druhú dostanete mesiac až tri po prvej, tretiu päť až dvanásť mesiacov po druhej. „Ak sa chcete zaočkovať, keď sú už kliešte aktívne, druhú dávku dostanete dva týždne po prvej, ochrana nastupuje dva týždne po jej podaní,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Košťálová. Preočkovanie je dobré najprv po troch rokoch, neskôr každých päť rokov.

Kto by určite nemal zabudnúť na očkovanie? »

Aj do vlasov

Najčastejšie sa kliešť zavŕta do kože od krku, hrudníka až po slabiny, najmä na bruchu a okolo pása, v miestach, ktoré sú zakryté spodnou bielizňou. Obľubuje aj chrbát. Nasledujú ramená, stehná a pohlavné orgány, ktoré u mužov „použije“ desaťkrát viac ako u žien. Naopak, u žien mu väčšmi chutí krv z predlaktia a predkolenia. Dokáže sa pricicať aj do vlasovej časti hlavy za ušami, kde sa ťažko hľadá.

Ľudský je u nás zvierací

Na Slovensku napádajú ľudí i domáce zvieratá tie isté kliešte. Najčastejšie kliešť obyčajný. Všetky tri vývinové štádiá, teda larva, nymfa a samička, sú schopné cicať aj ľudskú krv. U pijaka lužného larvy a nymfy pijú len na drobných cicavcoch, človek sa stretne iba s dospelými jedincami. Napadne vás však len samička. Po návrate z lesa si dôkladne prezrite celé telo. Do prírody noste radšej svetlejší odev, na ňom parazita ľahšie zbadáte. Ak aj zostal na šatách, v suchej miestnosti vyschne a odpadne. Existujú aj čisto zvieracie kliešte, ktoré ľudí nenapádajú. Pri Stredozemnom mori žije kliešť psí, ktorý sa v angličtine tak aj volá. Toho si dovolenkujúci majitelia psíkov občas donesú ako suvenír. Jeho najväčší nepriateľ je sucho, na život potrebuje relatívnu vlhkosť vzduchu okolo sedemdesiat percent. Používajte repelenty účinné proti kliešťom a komárom a striekajte nimi aj šatstvo.

Aj domáci miláčikovia potrebujú účinnú ochranu »

 

V tomto článku sa zaoberáme Borelióza ...viac Encefalitída ...viac
Autor: Zdravie

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

19.02.2019
K tanečnej róbe vás asi nenapadne pribaliť aj adrenalínové pero , ale možno by ste mali. Najmä, ak ste už niekedy absolvovali anafylaktický... Čítať viac
 
Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

18.02.2019
Členské štáty EÚ dostali od Európskeho parlamentu plnú podporu využitia potenciálu liekov na báze marihuany. Čítať viac
 
Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

18.02.2019
Zápalmi močového mechúra trpia ženy oveľa častejšie ako muži. Odborníci odhadujú, že výskyt týchto zápalov je až trikrát vyšší. Čo... Čítať viac
 
Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

17.02.2019
Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš... Čítať viac
 
9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

16.02.2019
Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kliešte si obete vyberajú: Kto im chutí najviac?
Zdravie