predplatne
 

Krutá daň za čokoládové opálenie: Tanorexia je podobná ako závislosť na drogách!

04.06.2019

Neviete si predstaviť leto bez poriadneho slnenia? Premôcť vás môže nie rakovina kože, ale psychická porucha, ktorej sa nedá tak ľahko zbaviť.

Využívate každú voľnú chvíľu na slnenie? Pozor, aby sa z toho nestala nebezpečná závislosť.

Využívate každú voľnú chvíľu na slnenie? Pozor, aby sa z toho nestala nebezpečná závislosť. Autor: Shutterstock

O nebezpečenstve ultrafialových lúčov vie snáď každý. Preto si pokožku chránite opaľovacími krémami s vysokými ochrannými faktormi. Už menej však uvažujete nad tým, koľko slnenia je vlastne zdravé. Čokoládová pokožka vyzerá atraktívne, až kým to s opálením nepreženiete. Málo známa závislosť na slnku tanorexia sa stáva čoraz rozšírenejším problémom, pretože môže vyvolávať úzkostné stavy podobné závislosti na drogách, upozorňujú odborníci.

Čítajte aj: VIDEO: Spálili ste sa? 5 rád, ktoré upokoja vašu podráždenú pokožku

Tanorexiu ako psychickú poruchu skúmajú už niekoľko rokov americkí vedci. Joel Hillhouse z Východotennesseeskej štátnej univerzity ju dokonca prirovnáva k závislosti na heroíne. Ľudí, ktorí tanorexiou trpia, sprevádza úzkosť a sú podráždení, keď sa nemôžu opaľovať a túto činnosť by najradšej robili počas celého dňa. Ak to nejde na slnku, zamieria do solária, no stále majú pocit, že nikdy nie sú dosť opálení. Svoj život si bez opaľovania nevedia predstaviť a je pre nich ako droga.

Chorobná túžba

Ak obdobie bez slnka trvá dlhšie ako niekoľko hodín či dní, začnú sa u nich prejavovať podobné abstinenčné príznaky ako pri akejkoľvek inej závislosti. Tanorexiu je však ťažké odhaliť, pretože opálenie hodnotí spoločnosť zväčša kladne. Byť opálený predsa znamená, že ste sa vrátili z dovolenky a že ste si oddýchli. „Nie je to na rovnakej úrovni ako u silných drog, ale počet ľudí so závislosťou na opaľovaní stále rastie. Ide o chorobu, ktorá je súčasťou nezdravého úsilia o dokonalý výzor,” vysvetľuje pre francúzsky týždenník L'Express výskumník Joel Hillhouse. 

Chcete si dať znamienka vybrať pred letom? Toto by ste mali vedieť

Podobné opiátom

Podľa odborníkov k závislosti na slnku dochádza aj preto, že vystavenie organizmu ultrafialovým lúčom zvyšuje o 30 až 50% tvorbu beta-endorfínu, čo je psychotropná látka podobnej povahy ako je morfium alebo heroín. „Prítomnosť tejto látky môže čiastočne vysvetľovať, prečo je pre nás vystavovanie sa slnečným lúčom také atraktívne," vysvetľuje vo svojej štúdii profesor a dermatológ David Fisher. Pokus realizovaný na myšiach ukázal, ako vystavovanie pokožky ultrafialovým lúčom pôsobí na nervový systém. Vplyv beta-endorfínom vedie k podobným reakciám ako pri podávaní opiátov, vrátane abstinenčných príznakov.

Nebezpečné soláriá

Niektorí ľudia potrebujú byť dokonale opálenie nielen v lete, ale aj v zime. Jedná sa o ťažšiu formu závislosti. Väčšina z týchto ľudí tak vyráža za slnkom tiež počas zimy. Oveľa horšie je však podľa odborníkov, ak navštevujú solária. Práve časté návštevy v soláriách môžu za každoročné navýšenie počtu ľudí s tanorexiou. Dermatológovia aj mnohé zdravotnícke organizácie žiadajú zákaz prístrojov slúžiacim k umelému opaľovaniu už roky. Prvý krok urobili Brazília a Austrália - rozhodli sa zakázať solária.

Solárium? Najnebezpečnejšie do 30 rokov, varujú vedci!

Odborná pomoc

Hoci tanorexia nie je zatiaľ oficiálne uznaná ako psychická choroba, ide len o otázku času, tvrdia odborníci. Aby sa človek zbavil závislosti od opaľovania, potrebuje odbornú pomoc. Ak si myslíte, že ňou trpíte, nebojte sa pomoc vyhľadať alebo upozornite známeho, keď registrujete, že to so slnením preháňa. Pretože nielen rakovina kože je to, čo pri nadmernom opaľovaní hrozí. Nebezpečná je tiež tanorexia - chorobná fóbia, ktorej sa nedá tak ľahko zbaviť a môže prerásť do obrovských problémov.

Môže vás zaujímať:

Autor: čtk, nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vysunutá platnička môže definitívne zničiť váš sexuálny život. Je nutná operácia?

Vysunutá platnička môže definitívne zničiť váš sexuálny život. Je nutná operácia?

dnes
Pri problémoch s chrbticou väčšina odborníkov považuje operáciu až za krajné riešenie, ktorému by mala predchádzať konzervatívna... Čítať viac
 
Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo

Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo

včera
Bolesť hlavy, stuhnutosť krku, závrat, nevoľnosť, šumenie či pískanie v ušiach. To všetko vás nemusí potrápiť hneď po autonehode.... Čítať viac
 
Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?

Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?

14.06.2019
Vedeli ste, že slepé črevo a apendix nie je jedno a to isté? Ako vzniká zápal slepého čreva, v ktorej časti brucha bolí a čo lekári vlastne... Čítať viac
 
Chodíte darovať krv? Práve v letných mesiacoch jej chýba najviac

Chodíte darovať krv? Práve v letných mesiacoch jej chýba najviac

13.06.2019
Viete, ako mať perfektný prehľad o svojom zdravotnom stave? Staňte sa darcom krvi. Čítať viac
 
Chcete sa zbaviť nadmerného potenia? Tieto triky vám pomôžu

Chcete sa zbaviť nadmerného potenia? Tieto triky vám pomôžu

13.06.2019
Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň. Aj toto sú príznaky ochorenia potných... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Krutá daň za čokoládové opálenie: Tanorexia je podobná ako závislosť na drogách!
čtk
nh