predplatne
 

Kto tejpuje, netrpí: Od bolesti vám uľavia farebné pásiky

06.09.2015

Čoraz viac ľudí rieši svoje zdravotné problémy tejpovaním. O čo ide?

Čoraz viac ľudí rieši  svoje zdravotné problémy tejpovaním.

Čoraz viac ľudí rieši svoje zdravotné problémy tejpovaním.Autor: shutterstock

Tejpovanie je moderná liečebná metóda, pri ktorej sa používajú farebné elastické pásiky. Lepia sa na kožu, podobne ako náplasti. Ich úlohou je zmierniť bolesť v svaloch, kĺboch a súčasne liečiť zápaly. Určite ste ich videli na športovcoch.
Pevné fixačné tejpovacie pásiky na spevnenie svalov a kĺbov dostali v posledných rokoch konkurenciu - pružné a farebné. Takýto kinezio-tejpovací pásik ste určite videli aj na našich športovcoch. Napríklad na členku tenistky Dominiky Cibulkovej.
Je vyrobený z veľmi pružného vlákna - z polyuretánu. Vlákno je ešte omotané do 100-percentnej bavlny. Ako lepidlo sa používa lekárska živica. Aké sú jeho výhody a ako vlastne pôsobí na telo?
Pružné tejpovacie pásiky neobmedzujú prirodzený pohyb danej svalovej skupiny, ako to bolo pri pevných. Môžete s nimi normálne pracovať i športovať.

Ako účinkujú?

Lepiace pásiky neobsahujú žiadne liečivo. Fungujú na základe fyziologických, mechanických procesov. Nalepený pásik „vytiahne“ kožu i podkožie a zmenší tlak na bolestivé miesto. Zmierňuje tak bolesť.
Medzi vrstvami pokožky a svalu sa nachádzajú lymfatické a krvné cievy a veľké množstvo receptorov, ktoré snímajú tlak. Nadvihnutím kože sa zníži tlak na receptory. Vďaka tomu pocíti pacient výrazné zníženie bolesti.
Páska stimuluje aj cirkuláciu lymfy. A pružný pásik zároveň zlepší prekrvenie, a tak sa daný sval lepšie prehreje. Táto metóda je určená na svalové skupiny a kĺby, ktoré sú preťažené. A tiež na zlepšenie držania tela.

Kineziotejping

Kinezio-tejpy zlepšujú svalové funkcie a stabilitu kĺbov. Môžu skrátiť čas rekonvalescencie po úrazoch a zlepšiť fyzickú formu. Pomáhajú profesionálnym i rekreačným športovcom či ľuďom, ktorých po fyzickej námahe bolia svaly alebo kĺby.
Kinezio-tejping sa najčastejšie lepí na oblasť kolenného kĺbu, okolie päty, potom na ruky. A to konkrétne na rameno, lakeť a zápästie. Môže sa nalepiť aj na chrbát v bedrovej, hrudnej oblasti alebo v oblasti krčnej chrbtice.
Aby ste dosiahli požadovaný liečebný účinok, treba tejp nosiť v kuse 5 až 7 dní. Tejp je odolný proti vode, môžete sa po celý čas aj sprchovať.

Aj takto sa tejpuje

Cross tejpovanie
Používajú sa pri ňom náplasti podobné mriežke. Ukladajú sa na bolestivé miesta. Mriežka je vodoodolná a stráca priľnavosť až vtedy, keď si telo normalizuje látkovú výmenu.

Lymf tejpovanie
Umožní redukciu bolesti. Účinkuje počas celého nosenia náplasti. Bolesť zmierňuje, prípadne sa úplne stratí, podporuje cirkuláciu a zlepšuje funkciu kĺbov.

Meridián tejpovanie
Využíva účinok energetických dráh v tele. Ošetrenie sa vykonáva pomocou klasických medical tejpov. Ukladajú sa na kožu v dráhach energie - v meridiánoch.

Amatérske lepenie sa neodporúča

Pred použitím tejpovacieho pásika navštívte fyzioterapeutickú alebo rehabilitačnú ambulanciu a poraďte sa s odborníkmi. Kinezio tejpovacie pásky v závislosti od výrobcu stoja od 5 do 12 €. Dostanete ich v zdravotníckych potrebách, v internetových predajniach alebo priamo u maséra. Vyškolený fyzioterapeut vám nanesie tejpovaciu pásku na bolestivé miesta. Amatérske nasadenie tejpu sa neodporúča.

Pomôže aj na boľavé zuby

Kinezio tejpovanie pomáha aj pri bolestivej menštruácii, boľavých zuboch i plochých nohách. Pozor, nemôžete ju však používať vždy. Neodporúča sa ľuďom, ktorí majú žilové ochorenia alebo ťažkosti s cievnym systémom. Tejping nepoužívajte ani v prípade, že máte podliatiny, krvný výron, poranenú pokožku alebo kožnú alergiu. Nepoužívajte dokopy ani fixačné a kinezio tejpovanie.

Viete, že...

  • 80 %  populácie má skúsensoti s bolesťami chrbta
  • 1988  vtedy prvýkrát použili tejpovanie na Olympijských hrách v Soule
  • 10 rokov sa už používa tejpovanie na Slovensku
  • 5-7 dní by ste mali mať na sebe tejpovaciu pásku

Kedy vám tejping pomôže? Čítajte TU »

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Toto ste o plastoch nevedeli. Veľký prehľad, na ktoré si dať pozor!

Toto ste o plastoch nevedeli. Veľký prehľad, na ktoré si dať pozor!

dnes
Môžu vylučovať ťažké kovy, chemikálie aj karcinogénne látky. Viete, čo znamenajú čísla a značky na obaloch? Čítať viac
 
Kým žiješ, tancuj! Folklór máme v krvi bez rozdielu veku

Kým žiješ, tancuj! Folklór máme v krvi bez rozdielu veku

včera
Folklór sa vždy spájal s mladosťou a krásou, so seniormi sa v mládežníckych súboroch nerátalo. Dnes je však všetko inak. Na Slovensku... Čítať viac
 
Leto sa ešte nekončí a stále hrozí úpal. Radšej sa oblečte, radí záchranár

Leto sa ešte nekončí a stále hrozí úpal. Radšej sa oblečte, radí záchranár

včera
Počítajte s tým, že informácia, ktorú vám poskytujú meteorológovia, udáva teploty v tieni. Ak sa pohybuje teplota v tieni okolo... Čítať viac
 
Udreli ste si kostrč? Potrebujete špecialistu alebo sa zahojí sama?

Udreli ste si kostrč? Potrebujete špecialistu alebo sa zahojí sama?

včera
Po úraze kostrče seďte na mäkkom vankúšiku alebo na nafukovacom kolese. Ak zranenie podceníte, môžete si privodiť siahodlhé problémy.... Čítať viac
 
Neverte, že k spánku sa dá prejesť vybranými potravinami. Chce to ešte čosi viac!

Neverte, že k spánku sa dá prejesť vybranými potravinami. Chce to ešte čosi viac!

24.08.2019
Veríte, že banán a teplé mlieko pred zaľahnutím sú skvelé uspávače? Sú aj lepšie spôsoby! Aké zásady treba dodržať, aby ste sa prepracovali... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kto tejpuje, netrpí: Od bolesti vám uľavia farebné pásiky
Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová