predplatne
 

Kyslé trápenie s trávením treba včas zastaviť! Viete však, kedy už samoliečenie nestačí?

16.11.2019

Horkosť v ústach, bolesť na hrudníku, ale aj chrapot či nadmerné slinenie. Aj to sú príznaky refluxovej choroby, zjednodušene povedané pálenia záhy.

Ťažkosti s trávením sa neoplatí prehliadať. Môžete si zarobiť na vážny problém.

Ťažkosti s trávením sa neoplatí prehliadať. Môžete si zarobiť na vážny problém.Autor: Shutterstock

Azda každý už zažil nepríjemný ťaživý pocit, ktorý pokazí dojem z akéhokoľvek jedla. Takzvané pálenie záhy vznikne vtedy, keď žalúdočná kyselina prúdi späť do pažeráka a jej nepríjemnú chuť môžete cítiť až v ústach. Stáva sa to, ak to napríklad preženiete s mastným alebo vyprážaným alebo si neustriehnete kombináciu jedál či nápojov. Vtedy stačí odľahčiť žalúdok zdravou stravou, pohárom vlažnej vody alebo si len jednoducho dať tabletku na neutralizovanie žalúdočných kyselín. No niekedy nič z toho neplatí!

Čítajte aj: 10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

Kedy spozornieť

Pálenie záhy je častý problém vytvorený žalúdočným refluxom, čo je stav, keď sa časť obsahu žalúdka vráti do pažeráka. Príležitostné pálenie záhy je síce nepríjemné, no nie je dôvodom na znepokojovanie. Problém nastáva, keď sa reflux kyseliny vyskytuje viac ako dvakrát týždenne. Vtedy už ide o ochorenie, ktoré sa nazýva gastroezofágová refluxová choroba a je dôvodom na návštevu lekára.

V opačnom prípade hrozí zápal pažeráka, ktorý môže viesť k zmenám na jeho sliznici. „Ignorovanie pálenia záhy nemusí byť najlepší nápad, najmä ak problém pretrváva. V prípade, že nie je primerane liečený, kyslý reflux dokáže spôsobiť eróziu a vredy vo výstelke pažeráka. Je to mimoriadne bolestivé a výrazne ovplyvňuje život,“ varuje gastroenterológ Igor Šturdík.

Zmeny v bunkách

Samoliečenie preto odborník neodporúča. Dlhodobý kyslý reflux môže spôsobiť zjazvenie a zúženie pažeráka, čo vedie až k ťažkostiam s prehĺtaním. Stiahnutá trubica bráni jedlu a tekutinám v tom, aby sa dostali do žalúdka. „Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže chronický kyslý reflux spôsobiť aj predrakovinový stav nazývaný Barrettov pažerák. Dochádza pri ňom k nebezpečným zmenám v bunkách pažeráka, ktoré sa neskôr môžu stať rakovinovými,“ vysvetľuje gastroenterológ.

Dopĺňa objasnenie, aká je pravdepodobnosť Barrettovho pažeráka. Keby pálenie záhy malo sto ľudí mnoho rokov, desať z nich by malo Barrettov pažerák a u jedného z týchto desiatich by sa vyvinula rakovina pažeráka. Ak zoberieme do úvahy, že pálenie záhy je bežný problém a môže ním trpieť až desať percent populácie, potom ide o varovný signál, prečo sa reflux neoplatí prehliadať.

Spoznajte TOP potraviny proti páleniu záhy, upokoja žalúdok

Zastaviť kyselinu

Či už je človek ohrozený, závisí od toho, ako dlho má príznaky a aká je ich frekvencia. Barrettov pažerák teda nie je stav, ktorý treba brať na ľahkú váhu. „Cieľom našej liečby je zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu pažeráka, a to tak, že zastavíme kyslý reflux zo žalúdka. Lekári dávajú pacientom inhibítory protónovej pumpy,“ dodáva Šturdík.

Ak tieto lieky nezaberú a príznaky refluxu pretrvávajú, môže byť nevyhnutný chirurgický zásah. Ten obnoví funkciu zvierača alebo chlopne medzi pažerákom a žalúdkom, ktoré nedostatočne bránia toku kyseliny a časti obsahu žalúdka prúdiť späť do pažeráka. Vo vážnejších prípadoch lekári používajú techniku nazývanú ablácia na zničenie abnormálneho tkaniva pažeráka.

SOS, keď horí v hrudi. Pálenie záhy je len začiatok, nasleduje niečo horšie

Koho trápi

Refluxová choroba je veľmi bežná a trpí ňou asi päť až desať percent populácie. Častejšie sa objaví u ľudí s nadváhou a obezitou, pretože na ich žalúdok sa vyvíja vyšší tlak. To vedie k oslabeniu svalov v dolnej časti pažeráka a k uvoľneniu zvierača. Negatívny vplyv má tiež stres, hektický životný štýl, keď na konzumáciu jedla nie je dostatok času, a tiež užívanie niektorých liekov.

Iná skupina rizikových ľudí sú tí, ktorí majú problémy s vyprázdňovaním žalúdka. Pálenie záhy sa často vyskytuje aj v tehotenstve, najmä v treťom trimestri. Je to dané vyššou hladinou hormónov, ktoré spôsobujú ochabnutie zvierača pažeráka. Rastúci plod navyše tlačí žalúdok nahor. Po pôrode sa však väčšinou všetko upraví samo.

20 problémov, ktoré zmierni obyčajný ovos. Možno pomôže práve vám!

Pokazený zvierač

Keď sa oslabí svalový zvierač, ktorý udržiava žalúdok zhora uzavretý, do pažeráka sa posúva naspäť to, čo je práve v žalúdku. Tráviace šťavy sú kyslé, preto pociťujete v hrdle kyslú chuť. Ak je v žalúdku veľa žlče, môže sa aj pocit horkosti. Varovným signálom je bolesť za hrudnou kosťou, pretože poukazuje na poškodenia pažeráka. Sliznica v pažeráku vtedy nemá ochranný hlien, preto ju prítomnosť kyseliny dráždi a ničí.

Príznaky refluxovej choroby

 • pálenie záhy
 • kašeľ po jedle
 • sťažené prehĺtanie
 • zápal pažeráka
 • horkosť v ústach
 • zvýšené slinenie
 • zápach z úst
 • bolesť v nadbruší
 • nadúvanie a grganie
 • chrapot hlasiviek
 • zápaly dýchacích ciest

TOP opatrenia

 1. Ak máte nadváhu a trápi vás reflux, snažte sa schudnúť. 
 2. Dodržiavajte pravidelný režim v stravovaní.
 3. Jedzte radšej menšie porcie a častejšie.
 4. Vyvarujte sa stresu a zhonu pri jedení.
 5. Noste voľnejšie oblečenie, príliš tesné upnutie trupu zhoršuje reflux.
 6. Pri spánku majte hlavu a trup vyvýšené, zabránite návratu kyseliny.
 7. Vyhýbajte sa alkoholu, sýteným nápojom a nezriedeným džúsom.
 8. Vyprážané a ťažké jedlá zameňte za dusené alebo varené.
 9. Problémy spôsobujú alebo zhoršujú dráždivé ingrediencie – čili, cesnak, korenie, čokoláda, citrusové ovocie a mäta. 
 10. Vyhýbajte sa príliš sladkým múčnikom a jedlám z kysnutého cesta. Zvoľte radšej celozrnné pečivo.

​​Iba ružová tabletka či nápoj pri nachladnutí? Voľnopredajné lieky otrávia stovky Slovákov ročne

V tomto článku sa zaoberáme Reflux ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Máte biele hrudky na mandliach? Čo pomôže?

Máte biele hrudky na mandliach? Čo pomôže?

dnes
Zápach z úst a zvýšená tvorba smradľavých hrudiek sa objavujú pri angíne. Ak vám však otravujú život každý deň, problém bude niekde... Čítať viac
 
Chystáte sa na operáciu? Pre lepší výsledok si žiadajte na sále klasickú hudbu!

Chystáte sa na operáciu? Pre lepší výsledok si žiadajte na sále klasickú hudbu!

včera
Chirurgovia by počas operácie mali počúvať Mozarta, Bacha či Beethovena. S touto hudbou v pozadí sú presnejší, precíznejší a rýchlejší,... Čítať viac
 
Lekár radí: Prečo vznikajú žlčníkové kamene a akými vyšetreniami ich lekár odhalí?

Lekár radí: Prečo vznikajú žlčníkové kamene a akými vyšetreniami ich lekár odhalí?

09.12.2019
So žlčníkovými kameňmi môžete žiť dlhé roky bez toho, aby ste o nich vedeli. Až raz o sebe dajú vedieť bolesťou. Prečo vznikajú a akými... Čítať viac
 
Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

08.12.2019
Zdedené oslabenie žilovej steny vedie ku kŕčovej, ale aj k zlatej žile. Čím skôr sa jej zbavíte, tým menej oštary „tam dolu“ zažijete.... Čítať viac
 
Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup

Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup

08.12.2019
Stačí malá ranka a o pár dní v neskutočných bolestiach bojujete o život. Možno sa vám zákerná baktéria nalepila na kožu práve teraz.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kyslé trápenie s trávením treba včas zastaviť! Viete však, kedy už samoliečenie nestačí?
Nina Haceková