predplatne
 

Kyslík do uší? Hyperbarická komora dokáže navrátiť sluch

24.07.2015

Bez sluchu sa môžete ráno jednoducho zobudiť. A nečakajte, že zajtra budete opäť počuť. Uši chcú lekára, lieky a kyslík.

Budete mať pocit ako v lietadle

Budete mať pocit ako v lietadleAutor: profimedia.sk

Tip na ďalší článok

Dominika si myslela, že je to migréna. „Nemala som chrípku, neprekonala som úraz. Takmer by som povedala, že som bola fit, len ma po dlhom dni v škole rozbolela hlava,“ chcela myknúť plecami dvadsaťjedenročná študentka z Veľkých Ozoroviec pri Trebišove, no večer jej začalo pískať v pravom uchu a slabšie naň počula. Ešte stále však neprepadala panike. Zvalila to na prievan. „Do rána sa z toho vyspím,“ vravela si. Ale nestalo sa. Pravé ucho bolo ráno úplne hluché.

Desať minút pristávania

„Keďže študujem v Prešove, lekárku som navštívila až o dva dni, keď som prišla domov. Urobila mi niekoľko vyšetrení a predpísala lieky s tým, že ak to cez víkend neprejde, pôjdem do nemocnice, kde sa budem liečiť v špeciálnej komore,“ opisuje Dominika. Predpoveď sa naplnila.

„Nariadili mi infúzie a sedenia v hyperbarickej komore. Keď mi ošetrovatelia vysvetľovali, o čo ide, prirovnávali to k letu lietadlom. Síce som nikdy neletela, ale vedela som si to predstaviť a nebolo to nepríjemné. Zaľahnutie v ušiach som pretláčala žuvaním žuvačky, prehĺtaním a prefukovaním. Zvyšok času som mala na tvári špeciálnu masku a dýchala som čistý kyslík,“ opisuje oxygenoterapiu. Absolvovala ich desať. „Jedno sedenie trvalo dve hodiny, čo je pomerne dlho, keď máte iba nečinne sedieť. Mohla som počúvať hudbu cez slúchadlá, čítať si alebo iba zavrieť oči, dýchať kyslík a relaxovať,“ hovorí o metóde, ktorá jej vrátila sluch.

Vibrácie a toxíny

Ihneď, ako zistíte, že horšie počujete, navštívte praktického lekára a ORL, teda otorinolaryngológa. „Keď sa s liečbou začne do siedmich dní, v polovici prípadov sa sluch úplne upraví, v tretine aspoň čiastočne,“ garantuje MUDr. Ivan Veme, primár ORL z nemocnice Košice-Šaca. Náhla vnútroušná porucha sluchu si nevyberá, ale častejšie postihuje mladšiu a strednú generáciu.

„V deväťdesiatich percentách je príčina nejasná. U mladších sa uvažuje o vírusovej infekčnej príčine, u starších o cievnej. Pri náhlej vnútroušnej strate sluchu dôjde k poškodeniu vláskových buniek Cortiho orgánu alebo iných štruktúr, predovšetkým membrán vnútorného ucha. Poškodenie môže spôsobiť akútny alebo chronický hluk a vibrácie, infekcia, toxíny, nedokrvenosť, ale aj zlomenina spánkovej kosti, výbuch a podobne,“ vymenúva možnosti odborník.

Pod tlakom

Až v osemdesiatich percentách prípadov liečba sluchu v hyperbarickej komore pomôže. „Samozrejme, závisí to od stupňa a charakteru poškodenia vnútorného ucha, regeneračnej schopnosti a dĺžky trvania poškodenia. Čím neskoršie sa začne s liečbou, tým nižšie sú šance na úspech. Navyše, len hyperbarická oxygenoterapia nestačí! Potrebná je komplexná liečba kortikoidmi, vazoaktívnymi látkami a vitamínmi, aby boli výsledky čo najlepšie,“ upresňuje Ivan Veme.

„Mali sme prípady, keď pacient dostal lieky, a nič sa nestalo. Až po sedení v hyperbarickej komore sa mu sluch začal prinavracať,“ tvrdí primár ORL.

Ako však vplýva pobyt v hyperbarickej komore na sluch? „Vdychovanie kyslíka pod vyšším tlakom až päťnásobne zvyšuje jeho koncentráciu v tekutinách a tkanivách vnútorného ucha. Vznikajú tak lepšie podmienky na regeneráciu poškodených vláskových buniek vnútorného ucha, ktoré zvukové vlnenie menia na nervové impulzy,“ objasňuje lekár pôsobenie liečby, ktorú v prípade náhlej straty sluchu preplácajú všetky zdravotné poisťovne.

Nielen pre potápačov

Hyperbarická oxygenoterapia, HBO, je liečba stopercentným medicínskym kyslíkom v pretlakovej komore. „Podstatou hyperbaroxie je dýchanie čistého kyslíka v špeciálnej, vzduchom plnenej komore pri pretlaku 1,6 až 2 atmosféry. Tým dosiahneme výrazné obohatenie krvnej plazmy mechanicky rozpustným kyslíkom. Cieľové orgány, ktoré akýmkoľvek spôsobom trpia nedostatkom kyslíka, ho potom získavajú podstatne viac,“ vysvetľuje MUDr. Ján Orság z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie nemocnice Košice-Šaca.

Jeden cyklus liečby pozostáva z desiatich dvojhodinových sedení. „Pri pravidelnom absolvovaní nastane zlepšenie tak miestneho, ako aj celkového prekrvenia. Toxické látky sa z organizmu ľahšie odbúrajú, jednotlivých orgánov sa zregenerujú a celkovo sa zlepší fyzická aj psychická kondícia organizmu,“ opisuje výhody HBO Ján Orság.

Z praktického hľadiska vidí využitie hyperbaroxie najmä pri otravách oxidom uhoľnatým. Pri chorobe potápačov plní nenahraditeľnú funkciu a zvýšeným prísunom kyslíka pomáha predchádzať poškodeniam centrálneho nervového systém. „HBO sa dá využiť pri chronicky nehojacich sa defektoch, diabetických gangrénach, u pacientov so zúženými cievami na dolných končatinách, pri ischemickej chorobe s

rdca a pri neurologických poruchách na základe ischémie. Veľmi dobrý liečebný efekt má aj u pacientov po rozsiahlych úrazoch či s popáleninami,“ vymenúva lekár. Pretlakovú komoru využívajú aj športovci na regeneráciu, ale prospela by aj pracantom, ktorí sú vystavení stresu alebo hlučným a špinavým prevádzkam.

Ste vhodní do komory?

... áno, ak vás trápi:

 • otrava dymom alebo oxidom uhoľnatým
 • dekompresná choroba u potápačov a letcov
 • infekcie nervového systému, kostí a kože
 • diabetická noha
 • nedokrvenie mozgu pri otravách, úrazoch, cievnych príhodách
 • úrazy miechy s opuchom
 • náhla hluchota po zvukovej traume
 • tinnitus – hučanie v ušiach
 • akútne uzavretie sietnicovej tepny
 • problematické kožné transplantáty a štepy
 • nehojace sa infikované rany, rany po rozsiahlych poraneniach, pri preležaninách
 • popáleniny

... nie, ak vás trápi:

 • pneumotorax
 • poranenie pľúc
 • stavy po operácii hrudníka, stredného a vnútorného ucha
 • akútne vírusové ochorenie
 • neliečené rakovinové ochorenie
 • hyperfunkcia štítnej žľazy
 • klaustrofóbia
 • epilepsia

HBO niečo stojí

Hyperbarickú komoru môžete otestovať v Bratislave, Košiciach, Nových Zámkoch, Piešťanoch, Prešove a Trenčíne. Vedia vám povedať, či vám liečbu preplatí zdravotná poisťovňa, v opačnom prípade počítajte so sumou okolo 70 eur za dvojhodinovku plus vstupné vyšetrenie alebo konzultácie, ktorých cena sa líši od zariadenia.

Autor: ZDRAVE / Lenka ŠTEFÁNKOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

dnes
Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš... Čítať viac
 
9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

včera
Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas. Čítať viac
 
Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

15.02.2019
Odhaliť cukrovku môže byť čoskoro ľahšie a rýchlejšie ako krvným testom. V supermarkete. Čítať viac
 
Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

15.02.2019
Hemoroidy máme podľa lekárov všetci, aj keď o tom mnohí nevedia. Ak začnú obťažovať, je dôležité ich riešiť? A čo ak ich ignorujeme?... Čítať viac
 
Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

14.02.2019
Neudržíte v ruke pohár, nezapnete si gombík a pre mravčenie v ruke sa nevyspíte? Môže to byť vážnejšie ako si myslíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kyslík do uší? Hyperbarická komora dokáže navrátiť sluch
ZDRAVE / Lenka ŠTEFÁNKOVÁ