predplatne
 

Lekár radí: Kedy vedie uzlík v štítnej žľaze až k rakovine?

23.11.2019

Našli vám uzlík menší ako centimeter a vy sa obávate, že do kontroly o 6 mesiacov sa môže z neho vyvinúť karcinóm?

Liečba uzlíka závisí hlavne od jeho veľkosti a typu.

Liečba uzlíka závisí hlavne od jeho veľkosti a typu. Autor: Shutterstock

Ak ultrazvukové vyšetrenie potvrdí prítomnosť uzlíka v štítnej žľaze, ďalší postup závisí aj od jeho veľkosti a iných ukazovateľov. Uzly do centimetra sa hodnotia ako nepodozrivé, ale len v prípade, že nevykazujú znaky možnej zhubnosti. Pacienta s takým ložiskom len každý polrok kontrolujeme. Keď je uzlík viac ako centimetrový, nasleduje biopsia. Pri nej sa z podozrivého útvaru odoberú bunky na cytologický rozbor. Až ten prezradí, či sa v tele vyvíja nezhubný útvar alebo rakovinové ochorenie," hovorí endokrinológ MUDr. Juraj Štekláč, PhD. z Via Clinic v Bratislave. 

Čítajte tiež: Našli vám uzlík v štítnej žľaze? Čo vám hrozí a prečo ich je čoraz viac?

Našli vám uzlík menší ako centimeter a vy sa obávate, že do kontroly o 6 mesiacov sa môže z neho vyvinúť karcinóm? „Z toho naozaj netreba mať strach. Pri malých útvaroch sa sleduje aj dynamika rastu uzlov v čase. Našťastie obvykle rastú pomaly, preto je 6 mesiacov optimálny čas na ich skontrolovanie. Keby sme ich vyšetrovali v častejších intervaloch, nevideli by sme rozdiel a nebolo by čo posudzovať. Pacienta však napriek tomu vždy poučíme, aby aj pri minimálnej zmene šiel radšej hneď k lekárovi,“ radí odborník. Sú však aj situácie, keď sa nečaká, kým uzlík dorastie na veľkosť potrebnú pre biopsiu. Ak útvar vykazuje znaky zhubnosti, je potrebná čo najrýchlejšia operácia. Niekedy aj bez odberu vzorky z novotvaru,“ hovorí lekár.

Aj onkomarkery niečo povedia

Pri náleze uzlíka vás čaká aj odber krvi na zistenie hladín príslušných onkomarkerov. Kontroluje sa hodnota tyreoglobulínu, čo je prirodzená zlúčenina štítnej žľazy. „Jej hodnota ešte nemusí nič prezradiť. Stáva sa totiž, že nie je zvýšená ani vtedy, keď má človek rakovinu. No ak je jeho hladina vyššia aj tisícnásobne, vtedy už máme podozrenie, že nájdený uzol môže byť zhubný. Okrem toho hodnotíme aj hladinu kalcitonínu, ktorý je už jednoznačnejší onkomarker. Jeho vyššie hladiny už môžu poukazovať na prítomnosť istého typu karcinómu štítnej žľazy. Mierne ho však môžu zvýšiť aj niektoré ochorenia alebo lieky. Preto tento parameter kontrolujeme na začiatku ochorenia a potom neskôr. Oba onkomarkery však nadobúdajú väčší význam až po liečbe karcinómu štítnej žľazy. Jej podstatou je nielen vybratie nádoru, ale celej štítnej žľazy. V tom prípade by mali byť napríklad hladiny tyreoglobulínu nulové. Ak sa zrazu zvýšia, znamená, že na postihnutom mieste mohli ostať zhubné bunky, ktoré vycestovali do tela,“ ozrejmuje lekár. Liečba uzlíka závisí hlavne od jeho veľkosti a typu.

Lekárka varuje, neliečená štítna žľaza môže skončiť kómou! 

Pri nezhubných tumoroch je okrem pravidelného sledovania možné aplikovať aj liečbu hormónmi štítnej žľazy. Vďaka nim nie je toľko namáhaná, nerastie a obvykle sa nezväčšuje ani prítomný uzol. Tieto lieky sa však nedávajú každému pacientovi. Hormóny štítnej žľazy totiž obsahujú jód, ktorý by sa potom nahromadil práve v jej bunkách. To by však mohlo skomplikovať ďalšiu liečbu. Najmä vtedy, keby ďalšie testy potvrdili prítomnosť zhubného ložiska. Do obsadených buniek štítnej žľazy by sa už preto nemusel dostať rádiojód v očakávanom množstve. Ide o látku, ktorá sa používa pri liečbe karcinómov po vyoperovaní štítnej žľazy. Jeho úlohou je zničiť nielen bunky tohto orgánu, ale aj tie rakovinové. Aj z tohto dôvodu liečbu uzlov hormónmi štítnej žľazy nevyužívame automaticky. Radšej čakáme, ako sa bude uzlík ďalej vyvíjať,“ objasňuje doktor Štekláč.

Čítajte tiež: Ste unavení a priberáte? 7 príznakov vinnej štítnej žľazy

Nezhubný útvar sa obvykle iba sleduje, no v niektorých prípadoch je tiež potrebné vyoperovať ho. „Pre takýto postup sa rozhodujeme, ak nezhubný uzlík narastie a začne prekážať. V takom prípade však obvykle odstránime iba postihnutý lalok štítnej žľazy, pričom druhý ponecháme. No iba vtedy, ak rýchla histológia počas operácie potvrdí, že útvar je naozaj nezhubný. Ak sa však potvrdí jeho zhubnosť, vyberáme celú žľazu. V ojedinelých prípadoch sa aj pri potvrdených karcinómoch vyoperuje iba zasiahnutý lalok, no iba vtedy, keď nejde o agresívny karcinóm. Mne sa však z praxe viac osvedčilo, že je lepšie byť radikálny a vybrať celú štítnu žľazu,“ uzatvára doktor Juraj Štekláč.

Je tuhý?

Odhalený uzlík v štítnej žľaze vám môžu skontrolovať aj elastografom. Ide o nový spôsob ultrazvukového vyšetrenia, ktorým sa okrem štítnej žľazy dá vyšetriť aj pečeň, prostata a prsníky. Oproti bežnému ultrazvuku, ktorý odhalí len prítomnosť podozrivého útvaru, elastograf zhodnotí aj jeho tuhosť či elasticitu. Úroveň tuhosti alebo elasticity je z hľadiska prvotnej diagnostiky dôležitý údaj. „Ak je vzniknuté ložisko rovnako tuhé ako okolité tkanivo, znamená to, že zrejme nie je zhubné. Keď však pri elastografii odhalíme, že útvar má inú elasticitu ako jeho okolie, je tuhšie a prerastá, vzniká podozrenie, že môže ísť aj o onkologické ochorenie,“ ozrejmuje endokrinológ Juraj Štekláč.

Štítna žľaza vyčerpáva a znervózňuje. Infekcia môže vyzerať ako chrípka

Najväčší prínos elastografie spočíva v tom, že prezradí viac informácií o podozrivom ložisku, čo môže urýchliť stanovenie diagnózy a nasadenie liečby. „Ak pri bežnom ultrazvukovom vyšetrení nájdeme útvar väčší ako jeden centimeter, nasleduje punkcia alebo biopsia, čiže odber vzorky z novovytvoreného tkaniva. Menšie útvary sa považujú za nepodozrivé a len sa sledujú. Práve pri nich pomôže elastograf, keďže sčasti nahrádza biopsiu. Ak by sme pomocou neho odhalili, že v tele rastie útvar, ktorý vykazuje znaky zhubného tumoru, odporúčali by sme operáciu, aj bez potreby biopsie,“ vysvetľuje odborník.

V tomto článku sa zaoberáme Štítna žľaza ...viac
Autor: Adriana Konečná, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

dnes
Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň. Aj toto sú príznaky ochorenia potných... Čítať viac
 
TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

včera
Ľudská pečeň reaguje na čokoľvek, čo vkladáte do úst, či už je to strava, pochutiny, alkohol alebo lieky. Čítať viac
 
Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

31.05.2020
Oko vás môže varovať pred vážnymi chorobami, ktoré je potrebné včas podchytiť. Ako sa ochorenia prejavujú v oku objasňuje MUDr. Radovan... Čítať viac
 
Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

30.05.2020
Depresiou trpí asi jeden človek z desiatich. Približne 15 až 40 percent z nich „smejúcou sa“ formou. Čítať viac
 
Aký je rozdiel medzi alergickou a infekčnou nádchou? Naučte sa ich rozlišovať

Aký je rozdiel medzi alergickou a infekčnou nádchou? Naučte sa ich rozlišovať

30.05.2020
Viete, pri ktorom kýchnutí ide o alergiu a ktoré naznačuje, že ste len prechladli? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lekár radí: Kedy vedie uzlík v štítnej žľaze až k rakovine?
Adriana Konečná
lua