predplatne
 

Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo

15.06.2019

Bolesť hlavy, stuhnutosť krku, závrat, nevoľnosť, šumenie či pískanie v ušiach. To všetko vás nemusí potrápiť hneď po autonehode. Problémy sa môžu ozvať aj neskôr.

Dôsledky autonehody sa môžu prejaviť aj niekoľko dní po nehode.

Dôsledky autonehody sa môžu prejaviť aj niekoľko dní po nehode.Autor: Shutterstock

Keď zrážku očakávate, reflexne napnete svaly. Je to prirodzená obranná reakcia, no v tomto prípade nežiaduca.

Mýtus: Ak nemám otras mozgu, som v poriadku

Bohužiaľ, nie. Hrozí vám akútne poškodenie platničky, ktoré vzniká najmä pri autonehodách a je známe ako opierkový syndróm. Pri opierkovom syndróme sa udriete o nesprávne nastavenú hlavovú opierku sedadla. No aj pri jej správnom nastavení pri autonehode dochádza k poraneniu krčnej chrbtice z prudkého spomalenia. Vo chvíli zrážky za prudkým zotrvačným pohybom hlavy nasleduje prudký pohyb opačným smerom – teda vpred a vzad alebo naopak. Môžu sa pri tom pomliaždiť mäkké tkanivá, prasknúť alebo zlomiť stavce a poškodiť nervové korene a miecha. Nebezpečné je, že problémy sa môžu ohlásiť až s odstupom času – aj niekoľko týždňov po nehode.

Váš príbeh: Tomášovi vzala autonehoda celoživotný sen. Jeho bojovnosť ho zachránila

Bolesť hlavy z autonehody?

K typickým príznakom opierkového syndrómu patrí bolesť hlavy, stuhnutosť krku, závrat i nevoľnosť a šumenie či pískanie v ušiach. Ak máte problémy, o ktorých si myslíte, že súvisia hoci aj s dávnejšou autohaváriou, mali by ste čo najskôr navštíviť neurológa. Príznaky závisia od sily nárazu, rýchlosti a typu auta, od toho, či prišiel náraz spredu, alebo zozadu a či ste pripútaný.

Nemôžete otočiť hlavou? Mravčí vám v rukách?

Ľahšou formou opierkového syndrómu je poškodenie svalov, väziva a šliach. Zároveň sa môže akútne zablokovať krčná chrbtica. Nemáte šancu otočiť hlavou, ste ako zaseknutí. Alebo hlava ostane neprirodzene vytočená a natiahnutá. No v takom prípade aspoň viete, že treba situáciu riešiť. Ľahšie prejavy sa po niekoľkých dňoch alebo týždňoch stratia, ťažšie, ak sa neliečia, pretrvávajú dlhodobo. Patria medzi ne zlomeniny krčných stavcov alebo poškodenie medzistavcových platničiek. Bolesť je vtedy oveľa nepríjemnejšia, vyžaruje do horných končatín, zátylka a čela. Ak sa pri náraze stlačila miecha, môže sa narušiť citlivosť alebo pohyblivosť v končatinách. Pocítite mravčenie alebo neviete ovládať ruky. Ak bol účastník nehody krátkodobo v bezvedomí, pridá sa často porucha videnia, prehĺtania, strata rovnováhy a stability, šumenie a pískanie v ušiach, poruchy spánku.

Bojíte sa sadnúť do auta? Rady psychoterapeutky, ako strach prekonať

Bez výmenného lístka?

Na bezprostredné vyšetrenie po nehode nepotrebujete výmenný lístok od všeobecného lekára. Špecialista zistí, či máte voľnú a pohyblivú chrbticu, vyšetrí zrenice a reflexy, pohyblivosť plecových kĺbov. V prípade potreby vás bude deň-dva sledovať. Môže vás poslať na röntgenové vyšetrenie, CT alebo magnetickú rezonanciu, aby sa vylúčila zlomenina krčnej chrbtice, poškodenie lebky alebo porušenie medzistavcových platničiek. Liečbu nastaví podľa toho, aké máte problémy a diagnózu. Rátajte však aj s možnosťou, že ostanete bez nálezu. V mnohých prípadoch vyšetrenia nevedia opierkový syndróm objektívne potvrdiť.

Deti v aute v ohrození: Aj bezpečnostné pásy im môžu ublížiť!

Prečo sú na tom horšie deti a ženy?

Prudké nárazy spredu alebo zozadu horšie znášajú útli ľudia a najmä ženy a deti – majú totiž slabšie svalstvo ako muži. Deti zachraňujú autosedačky, tie najmenšie by ich mali mať umiestnené proti smeru jazdy. Viac ohrození sú aj starší ľudia, ktorých chrbtica je už zväčša oslabená degeneratívnym ochorením.

Pravidlá pre detské autosedačky sa menia. Máte v nich jasno?

V tomto článku sa zaoberáme Chrbtica ...viac
Autor: Veronika Daničová/lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

dnes
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

včera
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo
Veronika Daničová/lua