predplatne
 

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

20.07.2019

Najmä v horúcom počasí by ste mali dávať na rýchle a náhle schladenie. Ak vás často trápia kŕče, dajte si skontrolovať hladinu minerálov v krvi, aby vás vo vode nezastihli nepríjemnosti.

Či už vás trápia kŕče alebo nie pred skokom do vody sa oplatí telo aklimatizovať.

Či už vás trápia kŕče alebo nie pred skokom do vody sa oplatí telo aklimatizovať.Autor: Shutterstock

Kŕče vo vode sú obzvlášť nepríjemné. Môže sa objaviť nielen vtedy, keď prepínate sily. „Ak ste rozhorúčení a skočíte do chladnejšej vody, objaví sa stuhnutosť. Pri ponorení tváre vzniká podráždenie nervových zakončení okolo úst, nosa a očí,“ vysvetľuje telovýchovná lekárka Alena Urvayová.

Vyvrtli ste si členok? Urobte tieto 4 kroky

„Môže vyvolať takzvaný diving reflex, ktorý je spojený s podchladením krčnej tepny, špeciálne karotického sínu.“ Ide o rozšírené miesto krčnej tepny, kde sa nachádzajú tlakové receptory. A jeho náhle schladenie sa môže skončiť spomalením pulzovej frekvencie a kŕčom hlasiviek. Telo sa musí na chladnejšie prostredie pripraviť. Aj ľadoví medvedi idú do vody postupne a na vstup do extrémne studených vôd sa pripravujú štyri, päť mesiacov systematicky a pravidelne.

Aj pri vode musíte piť

Ak sa nechcete skokov do vody vzdať, najskôr sa aklimatizujte ponorením po prsia, až potom choďte do vody hlbšie. Skok do vody sa skutočne môže skončiť aj zástavou srdca. Neriskujte ani vyhadzovanie a ponáranie svojho dieťaťa pri hre v bazéne. „Náraz na hladinu vody, ale aj iné prostredie môže vyústiť do kŕča dýchacích svalov,“ upozorňuje odborníčka.

Pomóóóc, topím sa! Ako postupovať pri trampotách vo vode?

Snažte sa dodržať druhé základné pravidlo, aj vo vode musíte byť dostatočne hydratovaní. Dobre zvážte výber tekutín. K vode nepatrí alkohol vrátane piva. Otupí centrálny nervový systém. Nevhodné zavodňovanie môže spôsobiť kŕče i náhlu stuhnutosť. Pozor si dávajte aj na lieky, ktoré užívate. Vždy zistite, či neovplyvňujú hydratáciu či správne nastavenie organizmu na záťaž, teplo či akúkoľvek činnosť, ktorú sa chystáte vykonávať.

Máte dosť minerálov?

Chytil vás podvodný kŕč? Dajte okoliu najavo zdvihnutou rukou, že sa niečo deje. Ak sa u vás objavujú kŕče pravidelne, v prvom rade si dajte skontrolovať krvný obraz a hodnoty draslíka a horčíka. Skontrolovať treba aj cievny systém. Problematické môžu byť najmä kŕčové žily. Pozor by ste si mali dávať na všetky močopudné prípravky. „Ak niekto užíva diuretiká vo forme liekov, snažíme sa medicínsky nahradiť to, čo organizmus rýchlejšie stráca. Často si však ľudia neuvedomujú, že močopudné je i väčšie množstvo kávy či niektoré alkoholické nápoje a tie vás oberajú o minerály. Niekedy naozaj stačí zeleninová šťava každý deň a zásoby si doplníte. Len si ju musíte dať,“ prízvukuje doktorka Alena Urvayová.

Čítajte aj:

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

22.08.2019
Biely jogurt, nakrájané jablko a k tomu pohár čistej vody, táto trojkombinácia rozhýbe vaše hrubé črevo. Čítať viac
 
Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

22.08.2019
Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? Pokiaľ by sme sčítali dĺžku... Čítať viac
 
Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

21.08.2019
Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte... Čítať viac
 
Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

20.08.2019
Lekár David Fajgenbaum ju opisuje ako najnebezpečnejšiu a najčastejšiu z chorôb, o ktorých verejnosť nikdy nepočula. Čítať viac
 
Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

20.08.2019
Podpornú liečbu tejpovaním využívajú hlavne športovci, no pomáha aj pri niektorých problémoch s chodidlom. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode
Katarína Posluchová