predplatne
 

Medicína je šitá na mieru mužom. Aj preto sa ženy dozvedia diagnózu neskôr

15.04.2019

Ženy sa o cukrovke, vysokom tlaku či rakovine dozvedajú v priemere o 4 roky neskôr ako muži. Len pri typicky ženskej chorobe osteoporóze je to opačne.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Medicína je mužského rodu. Pre anatomický výskum, určovanie typických príznakov chorôb či pre dávkovanie liekov bolo odjakživa kritériom mužské telo. To môže byť jeden z dôvodov, prečo lekári diagnostikujú rovnaké ochorenie ženám neskôr ako mužom.

Pacientky lekárok sa dožívajú viac

Srdcový infarkt sa napríklad u žien prejavuje inak ako u mužov. Podozrivú bolesť, ktorá sa popisuje ako vystreľovanie do ľavého ramena, neraz necítia, namiesto toho sa sťažujú na bolesti brucha či chrbtice, nevoľnosť alebo dýchavičnosť. Preto sa zvyčajne dočkajú správnej diagnózy neskôr, či dokonca príliš neskoro. Dôsledkom je, že štatisticky zomierajú na infarkt častejšie ako muži, tvrdia autori výskum americkej univerzity Harvard Business School.

Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete 

Štúdia tiež ukazuje, že ženy - aspoň v podmienkach USA - umierajú zriedkavejšie, keď ich ošetruje lekárka, nie lekár. Vedci skúmali dáta 600 000 pacientov, ktorí medzi rokmi 1991 až 2010 skonali na infarkt v nemocnici. Pacientov, ktorých ošetroval lekár, zomrelo 11,7 %. Tých, ktorých ošetrovala lekárka, bolo 11,2 %. Pacientok, o ktoré sa staral lekár, zomrelo až 14,6 % a tých, o ktoré sa starala lekárka, bolo 13,4 %.

Lekári nájdu mužom diagnózu skôr

Neskoršie diagnostikovanie žien sa zrejme netýka len srdcovo-cievnych ochorení. Dánski vedci prednedávnom vyhodnotili zdravotné údaje 6,9 milióna Dánov, ktoré sa týkali stoviek ochorení. Zistili, že lekári diagnostikujú konkrétnu chorobu ženám priemerne o 4 roky neskôr. Štúdia sa týkala len zdravotných záznamov z nemocníc, nebrala do úvahy bežné ochorenia, ktoré sa dajú ošetriť ambulantne. Pri srdcovo-cievnych ochoreniach bol rozdiel 4,5 roka, pri onkologických chorobách 2,5 roka, tvrdia vedci.

Prekvapilo nás to,“ priznáva vedúci vedeckého tímu Søren Brunak z univerzity v Kodani, ktorý uverejnil štúdiu v odbornom časopise Nature Communication. „Pritom muži majú tendenciu navštíviť lekára neskôr,“ dodáva.

V tomto druhu rakoviny vedú slovenskí muži. Nepykajte za hrubé chyby! 

Dôležitá je aj genetika a životný štýl

Hoci štúdia neskúma príčiny časového rozdielu pri diagnostikovaní chorôb, jej autori predpokladajú, že ide o kombináciu niekoľkých faktorov. Okrem faktu, že pre medicínske vedy je stáročia kritériom najmä mužské telo, sa na nich podieľa vyspelosť zdravotníckeho systému, genetika a životný štýl.

Ženy vo vyspelých krajinách sa lepšie starajú o svoje telesné aj duševné zdravie. Pravidelnejšie chodia na predpísané preventívne prehliadky, viac im záleží na kvalitnej strave a väčší dôraz kladú aj na sociálnu komunikáciu. Preto sa u nich choroby objavujú a diagnostikujú neskôr ako u mužov a dožívajú sa vyššieho veku.

Prekvapenie?! Muži zvládajú rozchod horšie ako ženy. Prečo? 

Výnimkou je osteoporóza. Údaje o výskyte potvrdzujú, že pri jej diagnostikovaní je určujúce ženské pohlavie. U žien sa totiž objavuje podstatne skôr ako u mužov. Tým sa diagnostikuje zväčša až vo vyššom štádiu, teda vtedy, keď už utrpia zlomeninu kosti.

Ženy verzus muži: Takto na vás účinkujú alkoholické drinky 

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Najväčšie chyby pri užívaní liekov na predpis. Určite ich nerobíte?

Najväčšie chyby pri užívaní liekov na predpis. Určite ich nerobíte?

včera
Lieky pomohli, ťažkosti sú preč? Neriskujte, ak sú na predpis, vždy ich doužívajte! Na čo si dať ešte pozor a prečo?  Čítať viac
 
Liek pre cukrovkárov podozrivý z rakoviny: Ohrození Slováci, toto nezabudnite spraviť

Liek pre cukrovkárov podozrivý z rakoviny: Ohrození Slováci, toto nezabudnite spraviť

17.04.2019
Liečite si cukrovársku komplikáciu takzvanú diabetickú nohu? Pozor na to, čo užívate. Čítať viac
 
VIDEO: Pozrite si fascinujúce zábery, po prvýkrát vytlačili funkčné srdce na 3D tlačiarni

VIDEO: Pozrite si fascinujúce zábery, po prvýkrát vytlačili funkčné srdce na 3D tlačiarni

17.04.2019
Budúcnosť transplantácie môže vyzerať inak, orgány vytlačia na mieru z vlastných buniek človeka. Čítať viac
 
Podráždený žlčník, žalúdok či pankreas prezradí krutá bolesť. Pomoc musí byť rýchla

Podráždený žlčník, žalúdok či pankreas prezradí krutá bolesť. Pomoc musí byť rýchla

16.04.2019
Už sa tešíte na sviatočnú mastnú šunku, klobásky a koláčiky? Vaše telo nie. Viete, ako zareagovať, keď sa vzbúri? Čítať viac
 
Užívate naraz viac liekov? Pozor, aby ste neskončili v nemocnici!

Užívate naraz viac liekov? Pozor, aby ste neskončili v nemocnici!

15.04.2019
Každý rok sa dostane do nemocnice asi 10 000 pacientov len preto, že zle pokombinovali lieky. Vďaka tomu ich musia lekári hospitalizovať.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Medicína je šitá na mieru mužom. Aj preto sa ženy dozvedia diagnózu neskôr
Adriana Fábryová