predplatne
 

Zmrazí vaše ťažkosti: Terapia tlmí bolesť, lieči psychiku, kĺby i kožu

09.08.2018

Pobyt v kryokomore zmierni zápal aj pri reume. Po pár minútach v mraze ešte aj omladnete.

Vaše ťažkosti doslova zamrznú. Hlboko, hlboko pod nulou,

Vaše ťažkosti doslova zamrznú. Hlboko, hlboko pod nulou, Autor: Shutterstock

Kryokomora nie je len pre milovníkov zimy. Obavy z chladu sa oplatí prekonať, lebo mráz lieči, teší a pomáha aj chudnúť. Neveríte?

V rukaviciach

Teplota v kryokomore sa pohybuje okolo mínus 110 až 120 stupňov Celzia. Počas celého pobytu, ktorý trvá od jednej do troch minút, sa v miestnosti prechádzate. Povrch kože sa vám ochladí asi na 5 stupňov Celzia, telesná teplota sa však udrží na stabilnej úrovni. Pred prvou návštevou sa porozprávate s lekárom o zdravotnom stave, zmerajú vám krvný tlak a pulz. Do komory vkročíte v bavlnených šortkách, tielku a hrubých podkolienkach.

Na rukách budete mať rukavice, uši ochráni čelenka, ústa a nos pred mrazom maska. Pred vstupom si musíte zložiť náušnice, pírsingy, ale aj prípadnú náplasť a kontaktné šošovky. Dosucha si utriete záhyby kože, aj kvapka potu by bolestivo zamrzla.

To je radosti!

Terapia mrazom je výborným doplnkom liečby najmä reumatických ochorení. Keďže chlad preukázateľne tlmí bolesť a pôsobí protizápalovo. Znižuje totiž aktivitu enzýmov, ktoré sa uvoľňujú pri zápalových ochoreniach. Pravidelný pobyt prospieva aj pri kožných ochoreniach, ako je psoriáza alebo neurodermatitída. Doplnkovou liečbou môže byť pre ľudí, ktorí majú sklon k depresii alebo sú vyhorení. Pobyt v mraze totiž vedie zvýšenému uvoľňovaniu endorfínov.

Preto je kryokomora výborná aj proti jarnej únave. Vo zvýšenej miere sa tu uvoľňuje i adrenalín, noradrenalín a kortikoidy. Dochádza k zúženiu ciev, čo znižuje svrbenie pri kožných ochoreniach. Pozitívny účinok kryoterapie sa ukázal takisto pri skleróze multiplex. Dobré výsledky sú i v prípade detskej mozgovej obrny.

Naštartuje telo

Po náročnom tréningu pobyt v chlade pôsobí ako prevencia proti svalovým zraneniam. Kryoterapia sa využíva i v rámci rehabilitácie po operáciách pohybového aparátu. Ide o zlomeniny, poranenie svalov i šliach. Kryokomora má aj ďalší účinok, ktorý po zime skutočne poteší.


Zdroj foto v texte: Shutterstock

V mraze sa snaží organizmus udržať telesnú teplotu na optimálnych 36 až 37 stupňoch Celzia, čo naštartuje metabolizmus i spaľovanie tukov. Podľa nemeckých odborníkov ešte aj šesť hodín po návšteve kryokomory je látková premena 2 x rýchlejšia ako za bežných podmienok. Zároveň je to ideálny spôsob, ako oddialiť starnutie.

Dobrá desiatka

Po opustení komory to chce pár minút na stacionárnom bicykli, prípadne na bežiacom páse. Zahreje vás aj klasická rozcvička. Aby sa naplno prejavil účinok, mali by ste absolvovať sériu desiatich vstupov, s jednodňovými prestávkami. Ak si urobíte dlhšiu ako štvordňovú prestávku, efekt sa nedostaví a vy začínate od začiatku.

Pobyt v mraze pomáha pri:

  • reumatických ochoreniach,
  • psoriáze,
  • neurodermatitíde,
  • detskej mozgovej obrne,
  • skleróze multiplex,
  • jarnej únave,
  • syndróme vyhorenia.

Autor: Katarína Posluchová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Slovákom hrozí nová epidémia rakoviny. Príznaky štartujú na Vianoce, všimnite si oči

Slovákom hrozí nová epidémia rakoviny. Príznaky štartujú na Vianoce, všimnite si oči

včera
Aj tento rok sa bude u vás prehýbať štedrovečerný stôl od množstva jedla? Len aby ste nemuseli alarmovať sanitku. Čítať viac
 
ROZHOVOR: Odvážna slovenská lekárka v Iraku. Kde je hranica strachu?

ROZHOVOR: Odvážna slovenská lekárka v Iraku. Kde je hranica strachu?

16.12.2018
Zuzana Ulman (31) pôsobí ako lekárka v krajine, odkiaľ všetky veľké organizácie utekajú. Osobne pozná irackých migrantov, ktorí... Čítať viac
 
Tento vírus mieri priamo do srdca. Spustí infarkt, ak urobíte bežnú chybu

Tento vírus mieri priamo do srdca. Spustí infarkt, ak urobíte bežnú chybu

15.12.2018
Zdá sa vám viróza málo závažná? Nemusí byť, ak si konečne ľahnete a poriadne umyjete ruky. Čítať viac
 
Niekedy stačí mihalnica v oku. Rozpoznáte vred na rohovke?

Niekedy stačí mihalnica v oku. Rozpoznáte vred na rohovke?

15.12.2018
Stačí, že si pred spaním zabúdate vybrať kontaktné šošovky alebo sa s nimi kúpete. Možno vám niečo padlo do oka alebo ste sa poškriabali.... Čítať viac
 
Zistili vám zvýšené onkomarkery? Nemyslite hneď na rakovinu. O čo ide?

Zistili vám zvýšené onkomarkery? Nemyslite hneď na rakovinu. O čo ide?

13.12.2018
Onkomarkery sú produkty nádorových buniek, ktoré sa uvoľňujú do krvi. Zhoršené výsledky môžu zaznamenať aj zápal v tele. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zmrazí vaše ťažkosti: Terapia tlmí bolesť, lieči psychiku, kĺby i kožu
Katarína Posluchová
bd