Zmrazí vaše ťažkosti: Terapia tlmí bolesť, lieči psychiku, kĺby i kožu

09.08.2018

Pobyt v kryokomore zmierni zápal aj pri reume. Po pár minútach v mraze ešte aj omladnete.

Vaše ťažkosti doslova zamrznú. Hlboko, hlboko pod nulou,

Vaše ťažkosti doslova zamrznú. Hlboko, hlboko pod nulou, Autor: Shutterstock

Kryokomora nie je len pre milovníkov zimy. Obavy z chladu sa oplatí prekonať, lebo mráz lieči, teší a pomáha aj chudnúť. Neveríte?

V rukaviciach

Teplota v kryokomore sa pohybuje okolo mínus 110 až 120 stupňov Celzia. Počas celého pobytu, ktorý trvá od jednej do troch minút, sa v miestnosti prechádzate. Povrch kože sa vám ochladí asi na 5 stupňov Celzia, telesná teplota sa však udrží na stabilnej úrovni. Pred prvou návštevou sa porozprávate s lekárom o zdravotnom stave, zmerajú vám krvný tlak a pulz. Do komory vkročíte v bavlnených šortkách, tielku a hrubých podkolienkach.

Na rukách budete mať rukavice, uši ochráni čelenka, ústa a nos pred mrazom maska. Pred vstupom si musíte zložiť náušnice, pírsingy, ale aj prípadnú náplasť a kontaktné šošovky. Dosucha si utriete záhyby kože, aj kvapka potu by bolestivo zamrzla.

To je radosti!

Terapia mrazom je výborným doplnkom liečby najmä reumatických ochorení. Keďže chlad preukázateľne tlmí bolesť a pôsobí protizápalovo. Znižuje totiž aktivitu enzýmov, ktoré sa uvoľňujú pri zápalových ochoreniach. Pravidelný pobyt prospieva aj pri kožných ochoreniach, ako je psoriáza alebo neurodermatitída. Doplnkovou liečbou môže byť pre ľudí, ktorí majú sklon k depresii alebo sú vyhorení. Pobyt v mraze totiž vedie zvýšenému uvoľňovaniu endorfínov.

Preto je kryokomora výborná aj proti jarnej únave. Vo zvýšenej miere sa tu uvoľňuje i adrenalín, noradrenalín a kortikoidy. Dochádza k zúženiu ciev, čo znižuje svrbenie pri kožných ochoreniach. Pozitívny účinok kryoterapie sa ukázal takisto pri skleróze multiplex. Dobré výsledky sú i v prípade detskej mozgovej obrny.

Naštartuje telo

Po náročnom tréningu pobyt v chlade pôsobí ako prevencia proti svalovým zraneniam. Kryoterapia sa využíva i v rámci rehabilitácie po operáciách pohybového aparátu. Ide o zlomeniny, poranenie svalov i šliach. Kryokomora má aj ďalší účinok, ktorý po zime skutočne poteší.


Zdroj foto v texte: Shutterstock

V mraze sa snaží organizmus udržať telesnú teplotu na optimálnych 36 až 37 stupňoch Celzia, čo naštartuje metabolizmus i spaľovanie tukov. Podľa nemeckých odborníkov ešte aj šesť hodín po návšteve kryokomory je látková premena 2 x rýchlejšia ako za bežných podmienok. Zároveň je to ideálny spôsob, ako oddialiť starnutie.

Dobrá desiatka

Po opustení komory to chce pár minút na stacionárnom bicykli, prípadne na bežiacom páse. Zahreje vás aj klasická rozcvička. Aby sa naplno prejavil účinok, mali by ste absolvovať sériu desiatich vstupov, s jednodňovými prestávkami. Ak si urobíte dlhšiu ako štvordňovú prestávku, efekt sa nedostaví a vy začínate od začiatku.

Pobyt v mraze pomáha pri:

  • reumatických ochoreniach,
  • psoriáze,
  • neurodermatitíde,
  • detskej mozgovej obrne,
  • skleróze multiplex,
  • jarnej únave,
  • syndróme vyhorenia.

Autor: Katarína Posluchová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hľadá sa 100 statočných: Pridajte sa, zachránite ľudské životy!

Hľadá sa 100 statočných: Pridajte sa, zachránite ľudské životy!

včera
Neváhajte ani minútu a pomôžte! Je to to najmenej, čo môže zdravý človek urobiť pre tých, ktorí toľko šťastia nemajú. Čítať viac
 
Za bolesťami chrbta sa môže ukrývať cukrovka. Máte aj iné príznaky?

Za bolesťami chrbta sa môže ukrývať cukrovka. Máte aj iné príznaky?

13.08.2018
Cukor útočí na cievy, ale aj nervové vlákna. Ak ich poškodí, prejaví sa to v chrbte, v hlave aj pri komunikácii so šéfom. Čítať viac
 
Diabetička Marianna: Na cukrovku som si zvykla, ale nikdy sa s tým nezmierim

Diabetička Marianna: Na cukrovku som si zvykla, ale nikdy sa s tým nezmierim

13.08.2018
Každý rok pribúda viac a viac diabetických pacientov. Je to veľmi ťažká a zlá choroba, ku ktorej sa postupne pridávajú aj iné komplikácie.... Čítať viac
 
Nepokazte si leto nádchou a zachrípnutím. 8 rýchlych úľav pre dýchacie cesty

Nepokazte si leto nádchou a zachrípnutím. 8 rýchlych úľav pre dýchacie cesty

12.08.2018
Máte plný nos, no len funíte, neviete sa vysmrkať, hlava vás bolí najmä v predklone, pridajú sa zuby. Zanesené dutiny sú rizikom pre... Čítať viac
 
V tomto druhu rakoviny vedú slovenskí muži. Nepykajte za hrubé chyby!

V tomto druhu rakoviny vedú slovenskí muži. Nepykajte za hrubé chyby!

11.08.2018
Na svete nie je krajina, kde by bolo viac ľudí s rakovinou hrubého čreva a konečníka ako u nás. Hoci by nemuselo. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zmrazí vaše ťažkosti: Terapia tlmí bolesť, lieči psychiku, kĺby i kožu
Katarína Posluchová
bd