predplatne
 

Na každých 10 unikne 25. Kuriózny prípad dokazuje, že infikovaní sú aj vo vašom blízkom okolí

28.03.2020

Infikovaných novým koronavírusom je niekoľko násobne viac, ako hovoria oficiálne čísla. A to nielen v našej krajine, kde je problém s dostatočným počtom testov. Jeden príklad nákazy ilustruje matematiku šírenia.

Podľa islandskej štúdie až polovica infikovaných covid-19 nemá žiadne príznaky. Bez príznakov vás ani neotestujú, čo štatistiky chorých to veľmi skresľuje.

Podľa islandskej štúdie až polovica infikovaných covid-19 nemá žiadne príznaky. Bez príznakov vás ani neotestujú, čo štatistiky chorých to veľmi skresľuje. Autor: Shutterstock

Pacient 0 je ihla v kope sena. Všeobecne sa ním označuje prvý človek infikovaný vírusom alebo baktériou v danej krajine pri spustení neskoršej epidémie či pandémie. Výhody genetickej analýzy dnes umožňujú vystopovať trasu vírusu prostredníctvom vzoriek infikovaných. V kombinácii s epidemiologickými štúdiami tak vedci dokážu označiť jednotlivcov, od ktorých sa nákaza začala šíriť. Je to však detektívka. Takto vystopovaný človek totiž nemusí byť reálne ten, kto do krajiny nákazu naozaj dovliekol. Svedčí o tom bizarný prípad mladíka, amerického „pacienta nula“.

Exkluzívny rozhovor s epidemiologičkou: Noste rúško a každého berte ako infikovaného

Nakazil ďalších napriek všetkému

V druhej polovici januára prišiel na urgentný príjem kliniky na predmestí Seattlu s mierne zvýšenou teplotou a kašľom, ktoré spozoroval krátko potom, ako sa pred štyrmi dňami s rodinou vrátil z Wuhanu. Keďže tridsaťpäťročný muž registroval upozornenie U.S. Centres for Disease Control and Prevention o víruse, rozhodol sa dať pre istotu skontrolovať. Do čakárne prišiel v ochrannom rúšku. Vzali mu krv a výter z nosa a hrdla. Miestne zdravotnícke úrady vzorku ešte v tú noc transportovali do laboratória v Atlante. Pacient mal zostať doma v izolácii a zdravotníci ho mali skontrolovať nasledujúce ráno.

Koronavírus: Čo robiť, ak máte podozrenie, že ste sa nakazili? Ako prebieha testovanie?

Pozitívne výsledky dorazili poobede a stal sa tak oficiálne prvým potvrdeným infikovaným americkým občanom. V ten večer ho na špeciálnych nosidlách vybavených izolačným igelitom previezli na špeciálnu jednotku vytvorenú pre prípady vírusu eboly. Personál k nemu chodil výhradne v ochrannom odeve vrátane heliem a masiek na tvár. Životné funkcie mu snímal robot vybavený stetoskopom. Úrady vypátrali viac ako 60 ľudí, ktorí s ním mohli prísť do kontaktu a nikto z nich ochorenie nemal. Koncom februára sa pacient plne zotavil. Čosi sa však napriek všetkým opatreniam pokašľalo.

Koronavírus: WHO o najčastejších mýtoch. Musíte mať teplotu a sú mladí v bezpečí?

Unikne cez prsty

Hovorí o tom počet chorých na covid-19 v USA dnes, prekračujúci čínske štatistiky. Niektorí vedci, ktorí stopovali vírus v genóme pacientov po celom svete veria, že ktosi iný v rovnakej oblasti a v rovnakom čase musel nákazu chytiť ešte predtým, ako sa mladík stihol dať skontrolovať do nemocnice. Mohol smrkať, či kýchať napríklad v letiskovom autobuse alebo zasiahnuť iné povrchy. Všetko okolnosti, ktoré sa už spätne nedajú vysledovať. Viacero ohnísk vo svete i v USA naznačuje, že vírus mohli rozniesť aj iní cestovatelia.

Koronavírus: V Číne počet nakazených klesá. Čo čaká nás?

Epidemiológ Marc Lipsitch z Harvard T.H. Chan School of Public Health odhaduje, že na každých desať zachytených prípadov, unikne cez prsty ďalších 20 až 25. Je teda celkom možné, že superšíriteľom vo Washingtone v skutočnosti nebol (iba) spomínaný cestovateľ, ale niekto iný, ktorého neidentifikovali.

Koronavírus: Jedna činnosť dramaticky zvyšuje šancu nákazy. Máte ju už dnes za sebou?

Vírus priletel späť

Prakticky vzaté pacientov 0 môže byť viac nielen v tom istom čase, ale aj s odstupom. Opakovanie nákazy vo veľkom sa odohralo vo Vietname, keď sa zdalo, že nákazu už zvládli. Nový prípad ochorenia sa u nich neobjavil 22 dní, čo je o týždeň a viac ako inkubačná doba koronavírusu. Vrátil sa však späť s pasažiermi z Londýna, ktorí prileteli do Hanoja. Začiatkom marca infekciu potvrdili u mladej ženy vracajúcej sa z Európy. Ďalších 27 nových prípadov bolo s ňou spojených. Vírus sa však preukázal aj u ďalších Vietnamcov vracajúcich sa z Južnej Kórey a USA, ktorí s ňou nemali nič spoločné. Hľadanie pacientov 0 sa tak komplikuje odznova. Jeho identita je pritom mimoriadne dôležitá. Pomôže totiž zodpovedať kľúčové otázky, ako, kedy a prečo sa to celé začalo a následne tak ochrániť nových chorých pre prípad prepuknutia v budúcnosti.

Čítajte aj: Kedy to všetko skončí? Majú Briti lepšiu stratégiu? Experti o kľúčových otázkach o koronavíruse

Autor: dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hanbíte sa za haluxy? Tipy ku krajším palcom od lekára, ide to aj bez operácie

Hanbíte sa za haluxy? Tipy ku krajším palcom od lekára, ide to aj bez operácie

dnes
Leto káže ukázať chodidlá. Vaše prsty prezradia, aké gény a topánky celý rok nosíte. Čítať viac
 
Bolesť hlavy a krku po náraze nie sú malichernosť, varuje neurológ!

Bolesť hlavy a krku po náraze nie sú malichernosť, varuje neurológ!

včera
Šaňo mal pred dvomi rokmi autonehodu. Odvtedy ho bolieva hlava a krčná chrbtica. Tiež ako on váhate či, a na ktorého špecialistu sa s... Čítať viac
 
Ožite v zdravej koži

Ožite v zdravej koži

včera
Striedanie ročných období je pre našu kožu náročnou skúškou... Nepodceňujme na nej ani drobné zmeny... Čítať viac
 
Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

27.05.2020
Sivé vlasy nie sú vždy iba chybičkou krásy. Môžu naznačovať, že sa s vašimi srdcovými tepnami niečo deje. Čítať viac
 
Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

26.05.2020
Skutočne je prejavom slabosti a vzniká zo zlého počasia? Mýlite sa! Depresia je u nás stále téma opradená klamstvami. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Na každých 10 unikne 25. Kuriózny prípad dokazuje, že infikovaní sú aj vo vašom blízkom okolí
dab