predplatne
 

Nová nádej pre astmatikov: biologická liečba minimalizuje príznaky ochorenia

07.05.2019

Na Slovensku hrozivo stúpa počet ľudí trpiacich na astmu. Podľa odhadov sa bude tento trend ešte rapídne zhoršovať.

Astmatikom ušijú liečbu na mieru. Nádejou je biologická terapia, ktorá môže vystriedať inhalátory.

Astmatikom ušijú liečbu na mieru. Nádejou je biologická terapia, ktorá môže vystriedať inhalátory.Autor: Shutterstock

Svetový deň astmy pripomína, že astma patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenie na svete. Trpí ňou odhadom 300 miliónov ľudí a do piatich rokov to bude podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až o 100 miliónov ľudí viac. Aj na Slovensku astmatici pribúdajú, ročne je ich asi 11-tisíc novodiagnostikovaných. Napriek tomu majú dnes astmatici prístup k moderným a inovatívnym liečbam, vďaka čomu môžu mať svoje ochorenie plne pod kontrolou.

Čítajte aj: Z nevinného kašľa vážna choroba. Do 2 minút ju odhalí prístroj

„Každoročne v ambulanciách pneumológov a klinických imunológov pribúda počet pacientov, ktorým diagnostikujeme astmu. Je to alarmujúci trend, ktorý sa netýka len dospelej populácie, ale aj detí. Astma sa vplyvom zhoršujúceho životného prostredia a klimatických zmien dotýka 1 zo 17 obyvateľov Slovenska, čo je celkovo 325-tisíc. A predpokladáme, že do roku 2025 bude trpieť astmou 1 z 12 Slovákov, teda 432-tisíc,“ hovorí docentka MUDr. Marta Hájková CSc., hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu.

Mýlia si ju

Mnohí však toto ochorenie podceňujú a mýlia si astmu s alergiou. Zatiaľ čo alergia je zápalové ochorenie horných dýchacích ciest pre ktoré je charakteristické najmä svrbenie, kýchanie, výtok z nosa či slzenie a opuch očí, astma je oveľa závažnejšie ochorenie s odlišnými symptómami ako alergia.

„Astma sa prejavuje najmä sťaženým dýchaním, takzvanou dýchavicou, dráždivým kašľom či dlhotrvajúcou nádchou. Prvotnými prejavmi astmy sú častokrát náhla dušnosť či kašeľ. Najmä  výdych pacienta sprevádza pískavý zvuk a sipot, čo je spôsobené opuchom sliznice priedušiek. Astmatik môže pociťovať aj nepríjemný tlak na hrudi doprevádzaný lapaním po dychu,“ vysvetľuje profesor Peter Pružinec CSc., primár Kliniky alergológie a klinickej imunológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave.  

Prichádza bez varovania: Náhly záchvat spustí aj šálka kávy

Môže skončiť zle

Pri astme totiž dochádza k zúženiu až uzavretiu trubíc priedušiek a to najmä na úrovni vetvenia priedušiek v pľúcach. Pri ťažkej forme astmy sú pacienti vystavovaní astmatickým záchvatom, kedy dochádza k opuchu a zúženiu priedušiek. „V kritických situáciách, astmatický záchvat bez pomoci lekára môže končiť smrťou pacienta,“ upozorňuje profesor Pružinec.

Napriek tomu, že ľudí s astmou stále pribúda, majú dobré možnosti liečby. Tie spočívajú najmä v podávaní protizápalových liekov a záchranných liekov, takzvaných uvoľňovačov. Súčasná medicína preferuje inhalačné podávanie liečiv pre astmatikov. „U pacientov, u ktorých napriek vysokým dávkam inhalačnej liečby nie sme schopní dosiahnuť kontrolu nad ich ochorením, odporúčame inovatívnu biologickú liečbu. Práve táto umožňuje pacientom mať astmu pod kontrolou, čím prispieva k vyššej kvalite jeho života,“ hovorí MUDr. Helena Leščišinová, primárka oddelenia tuberkulózy a pľúcnych chorôb NsP sv. Jakuba v Bardejove.

Častejšia a silnejšia astma u žien nie je náhoda! 

Dôležitá spolupráca

„Pacienti by však mali byť disciplinovaní a zodpovední k liečbe i odporúčaniam lekárov. Astma je totiž nevyliečiteľné ochorenie, ktoré si vyžaduje nielen dôslednú diagnostiku, ale aj pravidelné kontroly u lekára a dodržiavanie liečby zo strany pacienta,“ upozorňuje primárka Leščišinová.  

Kontrola ochorenia je nevyhnutným predpokladom pre úspešnú liečbu a vyžaduje si obojstrannú spoluprácu lekára aj pacienta. Liečba astmy je doslova pacientovi „šitá na mieru“ a jej cieľom je minimalizovať príznaky ochorenia, zamedziť astmatickým záchvatom a zabezpečiť plnohodnotný život.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Astma ...viac
Autor: red, nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

dnes
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

včera
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nová nádej pre astmatikov: biologická liečba minimalizuje príznaky ochorenia
red
nh