predplatne
 

Najprv vás len bolí chrbát: Táto rakovina rozožiera kosti, vyvolá ju aj farba na vlasy

09.04.2017

Podozrivé zlomeniny bez väčšieho násilia môžu byť prvým signálom, že vaše kosti chutia rakovine.

Plíživý začiatok mnohopočetného myelómu môžete roky prehliadať.

Plíživý začiatok mnohopočetného myelómu môžete roky prehliadať. Autor: Shutterstock.com

Každého nad päťdesiat rokov bolí chrbtica, ale keď vám bolesť nedá pokoj mesiac, treba ísť na röntgen. Ak sa bolesti stupňujú, netreba vyčkávať vôbec! Môže sa totiž o vás pokúšať zradná rakovina.

Čítajte aj: Bolí vás chrbát, lámu sa kosti? 4 príznaky, že môže ísť o rakovinu

Mnohopočetný myelóm

Hovorí sa mu aj Kahlerova choroba alebo plazmocytóm. „Mnohopočetný myelóm je nádorové ochorenie plazmatických buniek. Tie za normálnych okolností produkujú protilátky, ktoré pomáhajú v boji proti infekcii. Pri myelóme sa začnú nekontrolovateľne množiť a uvoľňujú jeden typ protilátky – paraproteín M, ktorý nemá nijakú užitočnú funkciu,“ hovorí hematoonkologička MUDr. Zdenka Štefániková zo Slovenskej myelómovej spoločnosti o vzácnom, no predsa druhom najčastejšom onkologickom ochorení krvi.

Začne bolesťou

Nič netušíte, kým vás nezačnú bolieť kríže, v noci sa potíte, ste unavení, slabí, málokrvní, chytíte každú infekciu, ľahko sa vám tvoria modriny. Osteoporóza a poškodenie obličiek sú vedľajšie produkty. „Stáva sa, že pre nešpecifické príznaky je pacient s mnohopočetným myelómom v starostlivosti ortopéda alebo neurológa, keďže nemá správne stanovenú diagnózu,“ hovorí odborníčka, ako mnoho chorých zbytočne stráca mesiace a často i roky.

Váš príbeh: Z nevinného kašľa zákerný nádor. Zriedkavú chorobu Denise zistili až na druhýkrát

Z farby na vlasy

Definitívnu diagnózu správne určí len cielená skupina vyšetrení – biochemická analýza krvi a moču, pri ktorej sa zisťuje hladina vápnika a anémia, vyšetrenie kostnej drene, röntgenologické vyšetrenie, MRI, CT, vyšetrenie hustoty kostí. Ak máte šťastie na menej agresívny myelóm, nemusíte dokonca trpieť žiadnymi príznakmi.

Mladí, pozor: Toto je 5 signálov, že sa o vás pokúša rakovina!

Stále nie je jasné, čo chorobu spôsobuje. „Príčinou môže byť vírus, žiarenie, chemické látky, farba na vlasy. Všetko to môže meniť genetickú výbavu a ovplyvniť vývoj mnohopočetného myelómu,“ uvažuje doktorka Štefániková. Rizikovou skupinou sú muži nad šesťdesiat rokov. U mladých pacientov pred štyridsiatkou sa vyskytuje extrémne zriedkavo, ohrozenejší sú tí s oslabenou imunitou a častými respiračnými infekciami.

Na myelóm upozorní

 • únava
 • infekcie
 • závraty, mdloby, dýchavičnosť
 • náchylnosť na krvácanie, ľahká tvorba modrín
 • problémy s obličkami, močením
 • bolesť kostí, hlavne v oblasti chrbtice a drieku
 • osteoporóza
 • spontánna lámavosť kostí, časté zlomeniny
 • hyperkalcémia – priveľa vápnika
 • neutíšiteľný smäd
 • nevysvetliteľná nevoľnosť
 • zvýšená teplota bez dôkazu zápalu dlhšie než tri týždne

Nová príčina rakoviny: Pozrite, z čoho vám hrozí, hoci žijete zdravo

Prečo bolia kosti?

Ochorenie je v kostnej dreni, tá sa nachádza v kostiach. „Bolesť chrbtice je najrozšírenejšia v populácii. Je v nej pomerne veľa kostnej drene. Pri myelóme dochádza k infiltrácii jednotlivých častí kostí plazmatickými bunkami. Vzniká osteolytická deštrukcia, patologické zlomeniny,“ opisuje MUDr. Andrey Švec, prednosta Ortopedicko-traumatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ako sa vám zlomí kosť aj bez primeraného tlaku. Okrem chrbticových stavcov môže utrpieť stehenná kosť, predkolenie, ramenná kosť, lebka. Takýto pacient často končí na stole chirurga, kde mu zlomený stavec vyplnia kostným cementom.

Rozhoduje čas

Kým u pacientov s pevnými nádormi sa o dožití hovorí v týždňoch či v mesiacoch, u myelómových pacientov ide o roky. Hoci tretina umiera do roka od určenia diagnózy, až pätina prežije vyše desať rokov. O tom, kto má väčšie šťastie, rozhoduje predovšetkým skoré zachytenie. Ak to nezmeškáte, myelóm patrí medzi dobre liečiteľné rakoviny.

Každého nad päťdesiat rokov bolí chrbtica. "Je nepísané pravidlo, že keď vám bolesť nedá pokoj mesiac, treba ísť na röntgen. Ak sa bolesti stupňujú, netreba vyčkávať vôbec,“ upozorňuje docent MUDr. Martin Mistrík, hlavný odborník na hematológiu, ako sa nepriaznivej prognóze dá vyhnúť.

Takmer dokonalé: Kde všade sa uplatnia kmeňové bunky?

Vyliečite sa?

Po potvrdení diagnózy prejdete rôznymi fázami liečby. Ak máte menej ako šesťdesiatpäť rokov, ukončí sa vysokodávkovou chemoterapiou s transplantáciou vlastných periférnych buniek, teda autológnou. Podľa odhadov českých vedcov až štvrtina pacientov vhodných na autológnu transplantáciu sa dá vyliečiť. Výsledky amerických lekárov, ktorí liečia pacientov v trojročných programoch, sú ešte optimistickejšie.

Vyliečia až polovicu pacientov s bežných rizikom a až šesťdesiatim percentám umožnia žiť dlhšie než desať rokov. Podobný program by uvítal docent Mistrík aj u nás. „Každý pacient by mal ísť na tandemovú transplantáciu, potom na konsolidačnú liečbu a do troch rokov brať udržiavaciu liečbu. Takýto program garantuje prevenciu relapsu,“ zdvíha hematológ prst a dodáva, že u nás poisťovne zatiaľ hradia liečbu iba po druhú transplantáciu. Na škodu pacientov.

Súvisiaci článok: Pilulky nehltajte, keď netreba: Vieme, čo uvoľní chrbát šetrne a účinne

Rakovina

V tomto článku sa zaoberáme Kosti ...viac Rakovina ...viac
Autor: Zdravie/Dáša BALOGOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár radí: Postrach menom plešatenie. Čo robiť, ak vlasy nadmerne vypadávajú?

Lekár radí: Postrach menom plešatenie. Čo robiť, ak vlasy nadmerne vypadávajú?

včera
Aj vy ste sa prichytili, ako stojíte pred zrkadlom s kefou plnou vlasov a slzami na krajíčku? Nie je dôvod panikáriť. V tomto ročnom... Čítať viac
 
Ani vám už nezaberajú? 11 dôvodov, prečo sme voči antibiotikám odolnejší

Ani vám už nezaberajú? 11 dôvodov, prečo sme voči antibiotikám odolnejší

18.11.2019
Prekonávate jednu chorobu za druhou a antibiotiká nezaberajú? Choroba sa vám vráti potom ako dokončíte liečbu? Mali by ste spozornieť.... Čítať viac
 
Lekár radí: Chystáte sa na vyťahovanie zuba múdrosti? Aké komplikácie môžu nastať?

Lekár radí: Chystáte sa na vyťahovanie zuba múdrosti? Aké komplikácie môžu nastať?

17.11.2019
Chirurgické odstránenie zuba múdrosti môže spôsobiť stratu citlivosti v polovici úst. Ako často sa to stáva a kedy sa citlivosť obnoví?... Čítať viac
 
Ako sa vám podarí vyhrať nad lupinami? Kedy navštíviť odborníka, radí dermatologička

Ako sa vám podarí vyhrať nad lupinami? Kedy navštíviť odborníka, radí dermatologička

17.11.2019
Niekedy pomôže šampón, inokedy je nevyhnutná návšteva lekára. Lupiny nie sú len estetický problém. Aj lupiny môžu prerásť do vážnejších... Čítať viac
 
Kyslé trápenie s trávením treba včas zastaviť! Viete však, kedy už samoliečenie nestačí?

Kyslé trápenie s trávením treba včas zastaviť! Viete však, kedy už samoliečenie nestačí?

16.11.2019
Horkosť v ústach, bolesť na hrudníku, ale aj chrapot či nadmerné slinenie. Aj to sú príznaky refluxovej choroby, zjednodušene povedané... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Najprv vás len bolí chrbát: Táto rakovina rozožiera kosti, vyvolá ju aj farba na vlasy
Zdravie/Dáša BALOGOVÁ