predplatne
 

Nechcený dar: Každá 4. rakovina hrubého čreva je dedičná. Ohrozuje aj vás?

30.03.2020

Máte v blízkej rodine pacienta s rakovinou hrubého čreva? Mali by ste ísť čo najskôr na kolonoskopiu. Predídete tak riziku, že ju dostanete aj vy.

Mnohí o familiárnom riziku netušia.

Mnohí o familiárnom riziku netušia.Autor: Shutterstock

Rakovina hrubého čreva a konečníka sa v našich končinách vyskytuje čoraz častejšie. Sme krajinou s druhým najvyšším výskytom týchto ochorení v Európe, v úmrtnosti stojíme dokonca na čele rebríčka. Pritom sa nádorovým ochoreniam čriev môžeme vyhnúť! Podmienkou je absolvovať po 50-tke pravidelné vyšetrenie stolice na okultné, teda skryté krvácanie či preventívnu kolonoskopiu. Obe vyšetrenia hradia poisťovne.

Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

Rakovina hrubého čreva sa týka najmä starších ľudí. Menej sa však vie, že ju môžu dostať aj dospelí pod 50 rokov. Ide najmä o tých, ktorí majú dedičné zaťaženie. O familiárnom riziku lekári hovoria, ak váš pokrvný príbuzný má/mal črevné polypy alebo je/bol u neho diagnostikovaný karcinóm hrubého čreva či konečníka. Ide o najmä o prvostupňových príbuzných, teda o rodičov či súrodencov, ale a aj o druhostupňových, teda napríklad starých rodičov. Na Slovensku tvorí skupinu s familiárnym rizikom asi 10% populácie.

Máte familiárne riziko?

Ak máte v najbližšej pokrvnej rodine pacienta s polypmi alebo už s kolorektálnym karcinómom, nemali by ste čakať na test okultného krvácania. Absolvujte čo najskôr preventívnu kolonoskopiu. Toto endoskopické vyšetrenie odhalí až 90 % polypov, teda predštádií rakoviny, a všetky nádory.

5 zlozvykov, ktoré vedú k rakovine. Mali by ste s nimi prestať čo najskôr

„Prvostupňovým príbuzným pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka odporúčame absolvovať kolonoskopiu medzi 40. a najneskoršie 45. rokom života, ale aj skôr, a to vo veku o 10 rokov nižšom ako bol diagnostikovaný príbuzný s rakovinou hrubého čreva“, vysvetľuje gastroenterológ Prof. Tibor Hlavatý, PhD.

„Ak sa v pokrvnej rodine človeka vyskytuje kolorektálny karcinóm aj u viacerých príbuzných, je pravdepodobné, že ide o dedičné formy karcinómu. V týchto prípadoch je potrebné navštíviť špecializované pracovisko lekárskej genetiky a v spolupráci s gastroenterológom pripraviť individuálny plán preventívnych vyšetrení. Obvykle sa začína oveľa skôr a to už od veku 20-30 rokov a popri kolonoskopii sa často ordinujú aj ďalšie preventívne vyšetrenia“.

Test na okultné krvácanie

Vyšetrenie zo stolice asi v 75% zachytí prítomnosť nádoru hrubého čreva a konečníka vo včasnom štádiu, a odhalí aj väčšie polypy, teda predrakovinové výrastky čreva. V tomto štádiu sa nález dá ešte bezpečne odstrániť a zníži sa možnosť, že rakovina sa rozvinie.

Pýtajte si test! Rakovina sa dá zachytiť v liečiteľnom štádiu

Test na okutné krvácanie si už môžete kúpiť aj v lekárni a spraviť si ho v súkromí domova, kde si ho aj vyhodnotíte, alebo požiadate o vyhodnotenie svojho lekára. Postup je jednoduchý. Princípom je detekcia krvného farbiva hemoglobínu v stolici. Na výsledky domáceho testu sa však netreba spoliehať. Oveľa lepšie spravíte, ak navštívite lekára, ktorý vás odborne vyšetrí.

Obávaná kolonoskopia vám môže zachrániť život

Ešte presnejšia je kolonoskopia, endoskopické vyšetrenie, ktoré odhalí aj veľmi malé, niekoľkomilimetrové polypy. Kolorektálny karcinóm totiž vzniká vo väčšine prípadov transformáciou z polypu sliznice konečníka alebo hrubého čreva. Trvá niekoľko rokov, kým sa taký polyp premení na zhubný nádor. Počas kolonoskopického vyšetrenia lekár stanoví typ ochorenia hrubého čreva a zároveň odoberie vzorku na histologické vyšetrenie. Okrem toho sa môže súčasne s vyšetrením vykonať endoskopický zákrok, ktorým útvar odstráni.

Muži na ňu umierajú častejšie. Zákerná rakovina, ktorá zo začiatku nebolí

Bojíte sa kolonoskopie? Dnes patrí takmer k bezrizikovým rutinným vyšetreniam, komplikácie sa vyskytujú len vzácne. „Nie je problém medicínsky zabezpečiť bezbolestné vyšetrenie u pacientov, ktorí majú obavy z bolesti alebo diskomfortu podaním upokojujúcich liekov alebo dokonca celkovou anestézou. V takom prípade v podstate vyšetrenie prespíte,“ vysvetľuje Tibor Hlavatý. Problém je v tom, že nie sú jasné pravidlá úhrad analgetík a sedatív, ktoré sa pri vyšetrení používajú.

Virtuálna alebo klasická?

Ďalšou možnosťou je virtuálna kolonoskopia prostredníctvom počítačovej tomografie. Má však nevýhody. Jedným z rizík je ionizačné žiarenie. Okrem toho, pri klasickej kolonoskopii vám vie lekár kompletne odstrániť objavený patologický nález na sliznici, alebo z neho zoberie materiál na podrobné histologické vyšetrenie. Pri virtuálnej kolonoskopii to nie je možné. Ak máte nález, musíte aj tak absolvovať klasickú kolonoskopiu. Práve preto je obávaná reálna kolonoskopia v celom vyspelom svete uznávaná zatiaľ ako jediná metóda preventívneho vyšetrenia.

Ak máte familiárne riziko pre vznik rakoviny hrubého čreva a konečníka, mali by ste, okrem absolvovania pravidelných prehliadok, dbať na zdravý životný štýl. Určite sa vzdajte fajčenia, konzumácie červeného mäsa a nadmerného pitia alkoholu. Dajte si pozor na nadváhu a dostatočne sa hýbte.

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac
Autor: Adriana Fábryová, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

včera
Skutočne je prejavom slabosti a vzniká zo zlého počasia? Mýlite sa! Depresia je u nás stále téma opradená klamstvami. Čítať viac
 
Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

25.05.2020
Očiam dáme denne zabrať, no zväčša im nevenujeme starostlivosť, ktorú by si zaslúžili. Odborníčka radí, ako si ich udržať v čo najlepšej... Čítať viac
 
Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

24.05.2020
Nejdete do lesa alebo na lúku, len aby sa na vás neprisali tie krvilačné potvory? Máme pre vás overené rady, ako s nimi zatočíte. Čítať viac
 
Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

Chystáte sa k zubárovi? Takto bude vyzerať ošetrenie po novom

22.05.2020
K bežnému režimu fungovania sa vracajú už aj zubári. Dodržiavať sa budú prísne hygienické postupy. Čítať viac
 
Táto jednoduchá činnosť vás ochráni pred koronavírusom. Stačí 30 sekúnd

Táto jednoduchá činnosť vás ochráni pred koronavírusom. Stačí 30 sekúnd

21.05.2020
Pomôže nám v boji s koronavírusom aj ústna hygiena? Tento krok určite nevynechajte! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nechcený dar: Každá 4. rakovina hrubého čreva je dedičná. Ohrozuje aj vás?
Adriana Fábryová
lua