predplatne
 

Nedajte sa pomýliť! Herpetická angína nie je angína. Ako si s ňou poradiť?

17.08.2018

Príznaky aj názov môžu zmiasť, no ich pôvod je úplne odlišný. Správnu diagnózu by ste mali vedieť aj kvôli liečbe.

Ako ich rozpoznať? Skúste lyžicu a zrkadlo.

Ako ich rozpoznať? Skúste lyžicu a zrkadlo. Autor: Shutterstock.com

Angína sa z leta teší. Kým horúčavy stúpajú, čakárne sa plnia pacientmi s nepríjemnými bolesťami hrdla. A hoci vám angínu zmrzlina, prisilná klíma či teplotné zmeny pri cestovaní priamo nespôsobia, lenže oslabený organizmus je základom pre uchytenie infekcie v hrdle. A to ako pri klasickej, tak aj pri herpetickej angíne. Zmiasť vás môžu aj podobné príznaky. Nedajte sa však pomýliť, herpetická angína nie je angína v pravom slova zmysle.

Čítajte aj: Čo spôsobí návrat herpesu? Vedci prišli na to, ako sa ho konečne zbaviť

Bez hnisu

Kým bakteriálna angína, najčastejšie vyvolaná streptokokom, vás môže poriadne potrápiť hnisavými mandľami, pri herpetickej to neplatí. Lenže na prvý pohľad majú veľa spoločného - opuch lymfatických uzlín, vysoké teploty, slabosť a najmä silná bolesť hrdla. „Herpangína je ochorenie najmä detí, no pri oslabenej imunite ju môže dostať aj dospelý človek. Spočiatku sa typicky na mandliach objavia červeno sfarbené bodky, z ktorých sa neskôr vytvoria malé pľuzgieriky naplnené tekutinou. Ochorenie je veľmi bolestivé, chorý vtedy odmieta jesť aj piť,” hovorí Marek Pytliak, primár interného oddelenia z nemocnice vo Svidníku.

Stop bolesti

Herpetické vírusy sú najrozšírenejšie vírusy a poznáme 8 typov. Medzi nimi je aj herpes simplex, ktorý spôsobuje známy opar najčastejšie sa vyskytujúci na perách, no môže vyvolať aj bolestivú herpetickú angínu. Vírus spôsobí infekcie slizníc dutiny ústnej a nosohltanu. Na podnebí sa objaví typický herpetický výsyp, mandle sú zapálené, ale zvyčajne bez hnisu. Namiesto antibiotík preto okrem pokoja na lôžku potrebujete najmä vydržať, kým choroba o pár dní odznie. „Špecifická liečba pri herpesovej angíne neexistuje. Odporúča sa iba podporná liečba, čiže treba piť dostatok tekutín, znižovať teploty, dezinfikovať a kloktať hrdlo a dopovať sa vitamínmi!” dopĺňa Marek Pytliak.

So zrkadlom

Ak chcete odlíšiť herpetickú angínu od klasickej aj sami doma, najskôr sa pozrite do hrdla. Pomôže vám zrkadlo, lyžica a dobré svetlo. Keď uvidíte na mandliach biele, zvyčajne ohraničené pľuzgiere, je to herpetická angína. Najhoršie ju znášajú deti, ktoré ak nejedia a nepijú, môžu skončiť v nemocnici na infúziách. V letných mesiacoch je pritom angína bežná, preto aby ste ju s istotou odlíšili, navštívte lekára. Ten z CRP testov určí, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu a či sú potrebné antibiotiká. A hoci je herpesová angína nepríjemná infekcia, väčšinou sa vriedky po týždni až dvoch samé zahoja. Nemusia sa objaviť už nikdy, no môžu. Herpetické vírusy sú totiž typické tým, že aj po prekonaní choroby ostávajú v organizme v nervových bunkách a v bunkách lymfatického systému. Sú v kľudovej fáze, no pri oslabenom organizme sa vírus môže aktivovať a ochorenie sa objaví opät. 

Zaujala vás téma angíny a chcete o nej vedieť viac? Aj z jazera môžete ísť rovno do postele. Čítajte septembrové číslo mesačníka Zdravie, v predaji od 16. augusta!  

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

dnes
Máte doma preventívne niekoľko balení tabliet či krémov proti kvasinkovým infekciám? Spomeňte to gynekológovi na preventívnej... Čítať viac
 
12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

včera
Dodržte pár dôležitých zásad a ručíme za to, že budete mať cievy zdravé ako bábätko. Čítať viac
 
Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

20.09.2018
Tiež sa vám po obede zastaví nielen mozog, ale aj črevá? Pritom stačí tak málo! Čítať viac
 
Vedci hlásia: Prielom v liečbe rakoviny prostaty!

Vedci hlásia: Prielom v liečbe rakoviny prostaty!

20.09.2018
Vedci našli gén, ktorý dokáže odpovedať na otázku, či je nádor prostaty zhubný a treba ho rýchlo operovať, alebo prakticky neškodný... Čítať viac
 
Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

19.09.2018
K rakovine močového mechúra môže prispieť aj dovolenka v Egypte, práca v kaderníctve a fajčenie. Nečakajte, že sa prejaví bolesťou.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nedajte sa pomýliť! Herpetická angína nie je angína. Ako si s ňou poradiť?
Nina Haceková