predplatne
 

Nemôžete spať? Ktorý odborník vám pomôže?

11.06.2017

Dlhodobejšie problémy so spánkom môžu poriadne rozhodiť telo aj dušu. Treba chodiť spávať v rovnakom čase, večer sa nepchať a odbúrať stres. Pomôcť dokáže aj lekár.

Skúste sa poradiť s odborníkom, spolu môžete nájsť a prekonať príčinu prebdených nocí.

Skúste sa poradiť s odborníkom, spolu môžete nájsť a prekonať príčinu prebdených nocí.Autor: Shutterstock

Nespavosť sa stáva novodobým problémom. Ťažkosti máme s večerným zaspávaním, nočným budením sa aj so vstávaním. Niečo také prirodzené, ako spánok, sa stáva komplikovanou záležitosťou. Kde je chyba a ako mať opäť sladké sny?

Čítajte aj: Chcete konečne deň bez stresu po kvalitnom spánku? Od zajtra sa zobúdzajte inak

Kto trpí a prečo

Podľa odborníkov by sa nespavci dali rozdeliť na 3 hlavné skupiny:

1. Mladí a nevyspatí

Prvou sú tridsiatnici, ktorí majú väčšinou len režimový problém. Napríklad jeden partner spí dlhšie, kratšie či v inej časti noci, čím ruší spánok toho druhého. Alebo je dôvodom nevhodné prostredie s hlukom či so svetlom z ulice, prežívanie udalosti ako nástup do stresujúcej práce, nedostatok telesného pohybu, presun hlavných jedál na podvečerný a nočný čas. Skutočných nespavcov v tejto vekovej kategórii je ale podľa neurológa MUDr. Martina Kucharíka minimum. 

RýchloTEST stresu! Za dve sekundy zistíte, či vám niečo hrozí 

2. Na vine je psychika

Druhá veľká skupina sú ľudia bez rozdielu veku, u ktorých ide o psychický podklad ťažkostí. Nemôžu zaspať, lebo v posteli rozmýšľajú nad problémami – Čo budú robiť deti, keď ma vyhodia z práce? Vybrali sme správne miesto na dovolenku? Dokážem splácať hypotéku ešte 20 rokov?... V tejto skupine sú mnohí, u ktorých lekári už vyslovili podozrenie napríklad na depresiu, no oni vylučujú konzultáciu u psychiatra, lebo predsa „nie sú blázni“. No psychoterapia v takýchto prípadoch funguje celkom dobre.

3. Seniori

Veľmi početná skupina sú tiež starší ľudia s množstvom telesných ochorení, ktoré zhoršujú kvalitu spánku – napríklad bolesti chrbtice, kĺbov, kardiaci, ktorí netolerujú horizontálnu polohu, a podobne. U nich je jednoznačnou cestou k lepšiemu spánku liečba ochorenia, ktoré je za nespavosťou. 

Prebdeli ste ďalšiu noc? Zachránia vás lieky na spanie alebo bylinky?

Ako zase dobre spávať

Problémy so spánkom teda patria do právomocí neurológa, prípadne psychiatra či psychoterapeuta. „Ak nenájdem žiadnu organickú príčinu, teda poruchu mozgu či iné somatické ochorenie, ktoré nespavosť vyvolalo alebo ovplyvnilo, môžem pacientovi krátkodobo predpísať hypnotiká, lieky uľahčujúce zaspávanie. Veľmi užitočná a efektívna je aj psychoterapia. Pacienti si ju chvália, hoci pri prvej zmienke nechcú o nej ani počuť,“ usmieva sa neurológ MUDr. Martin Kucharík.  

Opäť nevyspatí? Týmto si spánok nevedomky odháňate 

Psychoterapeutka PhDr. Radka Olajos vie, že psychika je pri problémoch so spánkom výrazný činiteľ, ktorý však možno pozitívne ovplyvniť:

„Stres, nespavosť a preťaženie sú často len špičkou ľadovca. Pri terapii sa zaoberáme emóciami, vzťahmi, nespracovanými záležitosťami. Okrem nespavosti často vyplávajú na povrch aj iné ťažkosti. Ak napríklad vysvitne, že klienta trápia vzťahy, riešime vzťahy, sebaúctu a všetko s tým súvisiace. Dôležité je pochopiť súvislosti a mechanizmy, ktoré ho nevedome ovplyvňujú, a nájsť vnútornú silu na ich prekonanie, či prebrať zodpovednosť za svoj život a zariadiť si ho tak, aby ho viac napĺňal a vzťahy menej trápili. A potom sa mu lepšie zaspáva. Čiže snažím sa pomôcť klientovi pochopiť príčiny jeho problémov a viesť ho k emocionálnej zrelosti. Ak je človek motivovaný na terapiu, výsledky sa dostavia,“ povzbudivo vysvetľuje možnosti psychoterapie pri nespavosti. 

Spánok

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

dnes
Psoriáza nie je len estetickým problémom kože, je to zápalové ochorenie, ktoré postihuje aj vnútorné orgány. Svoje o tom vie aj Pavol... Čítať viac
 
Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

včera
Samovrážd u nás tento rok oproti vlaňajšku pribudlo. Možno je niekto s pochmúrnymi myšlienkami aj vo vašom okolí. A pomôcť by mu mohlo... Čítať viac
 
Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

včera
Mŕtvička je narozdiel od mozgovej príhody nenápadnejšia, no už vtedy vám ide o život. Jedného z troch ľudí skolí veľká mŕtvica za krátky... Čítať viac
 
5 tipov, ako predchádzať nechcenému úniku moču

5 tipov, ako predchádzať nechcenému úniku moču

včera
Na Slovensku sa s únikom moču stretáva viac ako 800 tisíc žien a mužov, z rôznych dôvodov. Samovoľný únik moču, ako sa tiež hovorí inkontinencii,... Čítať viac
 
TRH KOŽE 2019: Prichádzame do Eurovei s kožou na trh!

TRH KOŽE 2019: Prichádzame do Eurovei s kožou na trh!

16.10.2019
V nedeľu 27. októbra sa už po 3. raz uskutoční edukačno-preventívne podujatie TRH KOŽE, ktoré sa koná pod záštitou Slovenskej dermatovenerologickej... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nemôžete spať? Ktorý odborník vám pomôže?
Martina Palovčíková