predplatne
 

Nemôžete spať? Ktorý odborník vám pomôže?

11.06.2017

Dlhodobejšie problémy so spánkom môžu poriadne rozhodiť telo aj dušu. Treba chodiť spávať v rovnakom čase, večer sa nepchať a odbúrať stres. Pomôcť dokáže aj lekár.

Skúste sa poradiť s odborníkom, spolu môžete nájsť a prekonať príčinu prebdených nocí.

Skúste sa poradiť s odborníkom, spolu môžete nájsť a prekonať príčinu prebdených nocí.Autor: Shutterstock

Nespavosť sa stáva novodobým problémom. Ťažkosti máme s večerným zaspávaním, nočným budením sa aj so vstávaním. Niečo také prirodzené, ako spánok, sa stáva komplikovanou záležitosťou. Kde je chyba a ako mať opäť sladké sny?

Čítajte aj: Chcete konečne deň bez stresu po kvalitnom spánku? Od zajtra sa zobúdzajte inak

Kto trpí a prečo

Podľa odborníkov by sa nespavci dali rozdeliť na 3 hlavné skupiny:

1. Mladí a nevyspatí

Prvou sú tridsiatnici, ktorí majú väčšinou len režimový problém. Napríklad jeden partner spí dlhšie, kratšie či v inej časti noci, čím ruší spánok toho druhého. Alebo je dôvodom nevhodné prostredie s hlukom či so svetlom z ulice, prežívanie udalosti ako nástup do stresujúcej práce, nedostatok telesného pohybu, presun hlavných jedál na podvečerný a nočný čas. Skutočných nespavcov v tejto vekovej kategórii je ale podľa neurológa MUDr. Martina Kucharíka minimum. 

RýchloTEST stresu! Za dve sekundy zistíte, či vám niečo hrozí 

2. Na vine je psychika

Druhá veľká skupina sú ľudia bez rozdielu veku, u ktorých ide o psychický podklad ťažkostí. Nemôžu zaspať, lebo v posteli rozmýšľajú nad problémami – Čo budú robiť deti, keď ma vyhodia z práce? Vybrali sme správne miesto na dovolenku? Dokážem splácať hypotéku ešte 20 rokov?... V tejto skupine sú mnohí, u ktorých lekári už vyslovili podozrenie napríklad na depresiu, no oni vylučujú konzultáciu u psychiatra, lebo predsa „nie sú blázni“. No psychoterapia v takýchto prípadoch funguje celkom dobre.

3. Seniori

Veľmi početná skupina sú tiež starší ľudia s množstvom telesných ochorení, ktoré zhoršujú kvalitu spánku – napríklad bolesti chrbtice, kĺbov, kardiaci, ktorí netolerujú horizontálnu polohu, a podobne. U nich je jednoznačnou cestou k lepšiemu spánku liečba ochorenia, ktoré je za nespavosťou. 

Prebdeli ste ďalšiu noc? Zachránia vás lieky na spanie alebo bylinky?

Ako zase dobre spávať

Problémy so spánkom teda patria do právomocí neurológa, prípadne psychiatra či psychoterapeuta. „Ak nenájdem žiadnu organickú príčinu, teda poruchu mozgu či iné somatické ochorenie, ktoré nespavosť vyvolalo alebo ovplyvnilo, môžem pacientovi krátkodobo predpísať hypnotiká, lieky uľahčujúce zaspávanie. Veľmi užitočná a efektívna je aj psychoterapia. Pacienti si ju chvália, hoci pri prvej zmienke nechcú o nej ani počuť,“ usmieva sa neurológ MUDr. Martin Kucharík.  

Opäť nevyspatí? Týmto si spánok nevedomky odháňate 

Psychoterapeutka PhDr. Radka Olajos vie, že psychika je pri problémoch so spánkom výrazný činiteľ, ktorý však možno pozitívne ovplyvniť:

„Stres, nespavosť a preťaženie sú často len špičkou ľadovca. Pri terapii sa zaoberáme emóciami, vzťahmi, nespracovanými záležitosťami. Okrem nespavosti často vyplávajú na povrch aj iné ťažkosti. Ak napríklad vysvitne, že klienta trápia vzťahy, riešime vzťahy, sebaúctu a všetko s tým súvisiace. Dôležité je pochopiť súvislosti a mechanizmy, ktoré ho nevedome ovplyvňujú, a nájsť vnútornú silu na ich prekonanie, či prebrať zodpovednosť za svoj život a zariadiť si ho tak, aby ho viac napĺňal a vzťahy menej trápili. A potom sa mu lepšie zaspáva. Čiže snažím sa pomôcť klientovi pochopiť príčiny jeho problémov a viesť ho k emocionálnej zrelosti. Ak je človek motivovaný na terapiu, výsledky sa dostavia,“ povzbudivo vysvetľuje možnosti psychoterapie pri nespavosti. 

Spánok

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

dnes
Hodnoty krvného tlaku vám môže zvýšiť už len to, že prekročíte prah ambulancie. Kedy je vhodné riešiť to s psychológom? Čítať viac
 
Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

včera
Anna Magurová (56) z nemocnice vo Vranove nad Topľou si povolanie zdravotnej sestry nevybrala. Čítať viac
 
Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

18.01.2019
Potrebujete rýchlu úľavu. Vyskúšajte, čo radia lekári. Ak nezaberie, návštevu odborníka neodkladajte. Čítať viac
 
Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

18.01.2019
Ako zatočiť s rakovinou? Švajčiarski vedci dokázali doteraz nemožné, bunky rakoviny premenili na tukové tkanivo. Čítať viac
 
Nebezpečné číslo v tele: 7-ička veští blížiaci sa infarkt. Aj u vás?

Nebezpečné číslo v tele: 7-ička veští blížiaci sa infarkt. Aj u vás?

17.01.2019
Jediný parameter zdravia prezradí, ako dlho budete žiť plnohodnotný život. Týka sa aj vás? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nemôžete spať? Ktorý odborník vám pomôže?
Martina Palovčíková