predplatne
 

Pálenie záhy nepodceňujte, môže znamenať vážny problém v pažeráku

16.12.2014

Páli vás často záha? Reflux vám lekári diagnostikujú bez problémov. No achaláziu odhalia len špeciálne vyšetrenia. Našťastie, dá sa operovať. Po novom celkom šetrne a bez jaziev. Ale či sa vám uľaví…

Na rýchlu úľavu pri pálení záhy pomôže aj kôrka z chleba, sóda bikarbóna, či zázvorový čaj.

Na rýchlu úľavu pri pálení záhy pomôže aj kôrka z chleba, sóda bikarbóna, či zázvorový čaj.Autor: profimedia.sk

Janino trápenie s jedlom sa začalo nenápadne. „Pálievala ma záha, niekedy ma po jedle bolelo na hrudi, napínalo ma na kašeľ, občas som vyvrátila celé nestrávené kusy jedla. Po štyroch rokoch som sa dostala do stavu, že som sa bála vôbec niečo prehltnúť,“ priznáva, že sa bála najhoršieho. Cítila, že všetko, čo zje, v nej stojí. „Mnohé veci som prestala jesť úplne, dávala som si iba malé kúsky a aj tie som doslova zalievala vodou. Nakoniec som nevedela prehltnúť ani len tú. Chodila som pravidelne na gastroskopiu, ale nikdy mi nič nezistili, tak som sa objednala na špecializované pracovisko. Vyšetrenie potvrdilo, že mám achaláziu pažeráka, dolu bol veľmi zúžený a jedlo sa nedostávalo do žalúdka,“ počula konečne diagnózu, o ktorej nikdy predtým ani len nečítala. A to presedela za internetom hodiny v nádeji, že príde na to, čo jej je.

Každý rok diagnostikujú u nás achaláziu, nepríjemné ochorenie, ktoré znemožňuje prehĺtať jedlo a niekedy i tekutiny, asi päťdesiatim ľuďom. Pažerák je dutý orgán, ktorý tvorí aj svalovina, nadväzuje na hltan a ústi do žalúdka. Ak funguje správne, sťahy svalových buniek zabezpečia, že pri prehĺtaní sa strava posúva k žalúdku, ktorý od pažeráka oddeľuje kruhový zvierač. Svalovina sa stiahne, pažerák sa otvorí a jedlo ide do žalúdka.

„Pri poruche pohyblivosti pažeráka jeho svalovina buď úplne ochrnie a potrava sa nemôže pohybovať smerom do žalúdka, alebo dôjde k poruche otvárania dolného pažerákového zvierača a potrava sa do žalúdka neprepadne,“ vysvetľuje gastroenterológ docent MUDr. Jan Martínek, PhD., z inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe. Na svojom domovskom pracovisku má za sebou vyše šesťdesiat úspešných operácií achalázie novou metódou, perorálnou endoskopickou myotómiou. Od októbra ňou operujú aj v trnavskej nemocnici.

Hlt sa zastaví

Aj Jane navrhol lekár operáciu cez ústa. Na prvý pohľad to vyzeralo hrôzostrašne, ale teraz je rada, že ju podstúpila. „Konečne sa môžem normálne najesť, nie je to síce vždy na sto percent, no oproti tomu, čo som zažívala predtým, úplná pohodička. Dokonca v noci spím pokojne a nemávam bolesti,“ teší sa Jana, ktorá hrdinsky zvládla aj nepríjemné predoperačné vyšetrenia, najmä manometriu.

Botulotoxín len na chvíľu

Niekedy sa môžete trápiť s prehĺtaním aj roky, kým sa príde na to, že pažerák nefunguje tak, ako má. Iba samotná gastroskopia totiž nemusí nájsť chybu. „Príčiny ochorenia nepoznáme, jedna z hypotéz je, že na vine je infekcia. Najčastejšie trpia achaláziou ľudia od dvadsať do štyridsať rokov, ale ochorieť môžu i deti,“ hovorí docent Jan Martínek. „Spôsobov liečby je viac, ťažkosti s prehĺtaním môžu zmierniť lieky alebo injekcia botulotoxínu do dolného zvierača pažeráka, ktorá zabráni jeho sťahovaniu. Tieto metódy však nie sú príliš účinné a pre pokročilejšie štádiá ochorenia dokonca nevhodné. Botulotoxín aplikujeme skôr starším pacientom, no musia si ho platiť a po troch až šiestich mesiacoch opakovať, lebo účinky látky odznejú,“ vraví gastroenterológ.

Balónik aj rez

Pažerák sa dá rozšíriť aj pneumatickou dilatáciou, pri ktorej sa doň cez endoskop vloží špeciálny balónik. Ďalšou metódou je chirurgická myotómia – chirurg prereže vonkajšiu svalovú vrstvu dolnej časti pažeráka a zároveň upraví jeho žalúdočné vyústenie tak, aby sa doň nevracali späť kyseliny. „Achalázia sa nedá definitívne vyliečiť, aj po operácii sa môžu príznaky vrátiť alebo zhoršiť, pacient musí stále chodiť na kontroly,“ prízvukuje docent Martínek. Najväčšiu výhodu novej endoskopickej metódy vidí v tom, že pre pacienta je oveľa šetrnejšia. „Lekár zavedie cez ústa endoskop medzi sliznicu a svalovinu pažeráka, vytvorí tunel do žalúdka a na dolnom zvierači urobí rez dlhý osem až pätnásť centimetrov, ktorý uzavrie endoskopickými klipmi. Stiahnuté svalstvo pažeráka sa uvoľní a klipy sa po čase rozpustia, čo pacient vôbec nepocíti,“ opisuje malý zázrak docent Jan Martínek. Operáciu poisťovne preplácajú.

Čo vedie k odhaleniu achalázie

 • röntgen hrudníka
 • gastroskopia – lekár zavedie sondu do žalúdka, aby vylúčil iné príčiny ochorenia
 • röntgenová pasáž – kontrastná látka, ktorú vypijete a na snímke ukáže putovanie potravy v tráviacom trakte
 • manometria – tenkou sondou, ktorú lekár zavedie cez nos, zmeria tlak v rôznych oblastiach pažeráka

Kyslý opak

Opakom achalázie je reflux, spätné vtekanie žalúdočných kyselín do pažeráka. Často vyvoláva nepríjemné pálenie záhy. Ak vás trápi dlhšie než mesiac, v ústach mávate kyslú alebo horkú chuť spolu so zápachom, napína vás na kašeľ, bolieva za hrudnou kosťou, vraciate, nadúva vás, trápi plynatosť či grganie, choďte k lekárovi. „Častý spätný tok kyselín zo žalúdka do pažeráka je agresívny, dráždi horné dýchacie cesty, môže viesť až k astme, spôsobiť zápal dutín alebo poškodiť zuby. Neoplatí sa ho podceňovať, kyslý žalúdočný obsah na sliznici pažeráka vyvoláva i závažné zmeny, spôsobuje chronický zápal, vred alebo zúženie pažeráka, dokonca aj zhubný nádor,“ varuje MUDr. Miloš Bubán. Kyselina sa do pažeráka vracia, keď jej má telo veľa, alebo keď je oslabený dolný zvierač pažeráka, čo je refluxná choroba.

Malé kúsky a pomaly

Ľahšie štádiá refluxnej choroby nepotrebujú lieky. Občasnú vysokú hranicu žalúdočnej kyseliny zneutralizujete antacidami, ktoré dostanete bez predpisu. „Existujú aj prípravky, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, a prokinetiká, ktoré podporujú schopnosť pažeráka očistiť sa,“ hovorí MUDr. Miloš Bubán. „Vhodnejšie než lieky je však dodržiavanie diétneho režimu. Vynechajte kysnuté jedlá, čerstvé pečivo, tučné mliečne výrobky, niektoré surové druhy zeleniny – papriku, paradajky, cibuľu, cesnak. Strava nemá zažívanie dráždiť, byť príliš pikantná, je dobré obmedziť aj čokoládu, alkohol a vylúčte bublinkové nápoje. Nefajčite!“ vymenúva doktor Miloš Bubán. „Posledné jedlo zjedzte najneskôr štyri hodiny pred spánkom, jedávajte malé kúsky a pomaly, pri rýchlom jedení sa nahltáte aj množstva vzduchu.“ Radí aj nepredkláňať sa a snažte sa často nedvíhať ťažké bremená.

Žalúdok prišijú

„Vážnejšie stavy refluxnej choroby si vyžadujú endoskopickú liečbu. Zúžený úsek pažeráka sa roztiahne dilatátormi, väčšinou na viackrát, pacient musí prísť dva až tri razy. Ďalšou možnosťou je rekanalizácia zúženého úseku pomocou lasera, robí sa aj endoskopicky. Do zúženej časti sa môže zaviesť i stent, plastická alebo kovová trubica. Rozšíri pažerák tak, aby pacient mohol hltať,“ vysvetľuje odborník. Ak endoskopické metódy nepomôžu alebo sa nedajú použiť, nevyhnete sa operácii. „Zúžený úsek pažeráka sa odstráni a ak je krátky, prišije sa naň hneď žalúdok alebo sa nahradí umelou protézou či časťou tenkého čreva,“ hovorí MUDr. Miloš Bubán.

Pri pálení záhy vyskúšajte tieto bylinky »

Čo odhalí refluxnú chorobu

 • Gastroskopia – z pažeráka sa môže vziať vzorka na histologické vyšetrenie
 • Ph-metria – lekár zavedie tenkú sondu cez nos asi päť centimetrov nad prechod pažeráka do žalúdka a zistí pH. Aktuálne hodnoty pH spracuje prístroj, ktorý nosí pacient pri sebe 24 hodín.
 • Manometria
 • Röntgenové vyšetrenie pomocou kontrastnej látky

Zdravá rada

Ak máte reflux, vynechajte:

 • kysnuté jedlá
 • čerstvé pečivo
 • tučné mliečne výrobky
 • surovú papriku, paradajky, cibuľu a cesnak
 • pikantná jedlá
 • čokoládu
 • kávu a ovocné čaje
 • alkohol
 • bublinkové nápoje
 • cigarety

Kyselina a enzýmy

Žalúdočná šťava obsahuje silnú kyselinu chlorovodíkovú a enzýmy na trávenie potravy. Žalúdok pred ich pôsobením chráni sliznica, ktorá obsahuje hlienovú vrstvu. Sliznica pažeráka takúto sliznicu nemá, preto je neprirodzené, ak sa do pažeráka dostáva obsah žalúdka.

Prirodzenou ochranou pažeráka od agresívnych zložiek žalúdočného obsahu je zdravý dolný zvierač, dostatočná produkcia slín, normálne fungovanie svalovej vrstvy pažeráka a anatomické pomery žalúdka a pažeráka.

Reflux

V tomto článku sa zaoberáme Reflux ...viac Žalúdok ...viac
Autor: ZDRAVIE/Jozefína KAŠŠOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nový trend modernej medicíny: Viete, čo porazí artrózu, mŕtvicu či sklerózu?

Nový trend modernej medicíny: Viete, čo porazí artrózu, mŕtvicu či sklerózu?

včera
Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Týmto spôsobom sa liečia najčastejšie ochorenia kĺbových chrupaviek.... Čítať viac
 
Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

25.02.2020
Zaujíma vás, ako málo stačí na ochranu proti infarktom? Čísla sú dôkaz. Čítať viac
 
Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

23.02.2020
Väčšina tínedžerov a mladých ľudí sa nezamýšľa nad tým, či sedenie na studenom múriku, holý chrbát pod krátkou bundičkou či odhalené... Čítať viac
 
Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

23.02.2020
Pálenie záhy, únava i priberanie môžu byť nenápadné príznaky chorého srdca. Ešte čakáte? Čítať viac
 
Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

21.02.2020
Kým kolonoskopia dokáže zachytiť aj najmenšie polypy, výrastky predchádzajúce vzniku ochorenia, nová metóda pracuje na úplne inom... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pálenie záhy nepodceňujte, môže znamenať vážny problém v pažeráku
ZDRAVIE/Jozefína KAŠŠOVÁ