predplatne
 

Nervozita, únava, potenie a padanie vlasov. Našla si vás Gravesova-Basedowova choroba?

29.05.2018

Tieto problémy vás potrápia, ak vaša štítna žľaza pracuje na vyššie obrátky, ako by mala. Okrem toho ste stále smädní, máte návaly tepla a zle spíte.

Pacienti s ochorením štítnej žľazy majú oči citlivé na svetlo.

Pacienti s ochorením štítnej žľazy majú oči citlivé na svetlo. Autor: Shutterstock.com

„Môžete oplývať prebytočnou energiou a súčasne vás môže sužovať vyčerpanosť a únava. Hypertyreózu často sprevádza chvenie rúk a nespavosť,“ vyratúva MUDr. Marianna Grigerová.

Nedostatok vitamínov máte vpísaný v tvári. Ktorý vám chýba? 

V dôsledku hormonálneho nadbytku dochádza v tele k hypermetabolickému syndrómu. Jeho výsledkom je častejšia nehnačková stolica a úbytok hmotnosti pri rovnakom príjme potravín. Varovným signálom môže byť ochabnutosť panvového a sedacieho svalstva. Nedokážete sa bez opory zodvihnúť z drepu ani vystúpiť na stoličku. Oslabenie svalstva hlasiviek môže viesť k preskakovaniu hlasu. Ženám sa často predĺži menštruačný interval a krvácanie zoslabne.

Dve príčiny 

„Najčastejšou formou zvýšenej činnosti je tyreotoxikóza pri Gravesovej-Basedowovej chorobe. V organizme sa vytvárajú protilátky, ktoré stimulujú žľazu. Výsledkom je produkcia nadmerného množstva hormónov. Potrápiť vás môže aj endokrínna orbitopatia. Oči pri nej bývajú opuchnuté, s prekrvenými spojivkami. Chorí sa ponosujú na dvojité videnie, svetloplachosť či tlakovú bolesť za očami. Objavuje sa opuch tukového tkaniva a okohybných svalov, čo spôsobuje vytláčanie očí z očných jamiek a zvýšený tlak na očný nerv. Gravesovu-Basedowovu chorobu môže sprevádzať aj opuch predkolenia a článkov prstov rúk a nôh,“ vysvetľuje doktorka Grigerová.

Druhou najčastejšou príčinou nadmernej činnosti štítnej žľazy býva hyperfunkčná – toxická – struma s uzlami, ktoré produkujú nadmerné množstvo hormónov.

Poruchy štítnej žľazy nemajú jednoznačné príznaky. Rozpoznajte týchto ► 7 signálov vinnej štítnej žľazy

Hormóny doživotne

Pri basedowovskej hypertyreóze sa obdobia opakovaných vzplanutí striedajú s obdobiami, keď liečbu nepotrebujete. Na ochorenie zaberajú tyreostatiká, ktoré tlmia tvorbu hormónov. Podľa potreby vám lekár predpíše aj beta-blokátory. Ich úlohou je tlmiť zvýšenú srdcovú frekvenciu, trasenie a potenie. Tyreostatiká  môžu v niektorých prípadoch znížiť počet bielych krviniek, preto vám lekár musí pravidelne kontrolovať krvný obraz. Definitívne vás hypertyreózy zbaví odstránenie žľazy alebo hyperfunkčného uzla. Po vybratí celej žľazy vás čaká doživotné užívanie hormónov.

Vyšetrenie štítnej žľazy neodkladajte! Čo vás čaká u endokrinológa?

„U starších pacientov je alternatívou aplikácia dávky rádioaktívneho jódu, ktorý zničí hyperfunkčný uzol alebo celú žľazu,“ dodáva odborníčka.

Ide o život

Ak sa k nej pridruží akútna infekcia, operačný výkon, úraz alebo iná psychická či fyzická záťaž. Alarmujúci stav sa prejavuje zrýchlenou činnosťou srdca, triaškou, horúčkou až 41 °C. Môže sa pridať nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha a hnačky. Najskôr ste spotení, neskôr dehydrovaní, máte suchú, teplú kožu, môže sa objaviť zmätenosť a dezorientácia. U starších ľudí hrozí zlyhanie srdca.

Chorej štítnej žľaze uvarte bylinky. Ktoré sú najzdravšie a s ktorými opatrne? 

Štítna žľaza

V tomto článku sa zaoberáme Štítna žľaza ...viac
Autor: Redakcia, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

včera
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

včera
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

18.10.2019
Psoriáza nie je len estetickým problémom kože, je to zápalové ochorenie, ktoré postihuje aj vnútorné orgány. Svoje o tom vie aj Pavol... Čítať viac
 
Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

17.10.2019
Samovrážd u nás tento rok oproti vlaňajšku pribudlo. Možno je niekto s pochmúrnymi myšlienkami aj vo vašom okolí. A pomôcť by mu mohlo... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nervozita, únava, potenie a padanie vlasov. Našla si vás Gravesova-Basedowova choroba?
Redakcia
bd