predplatne
 

Nový orgán ohrozený koronavírusom. Týka sa aj mladých a zdravých, sledujte tieto príznaky

08.04.2020

Covid-19 zasiahne tento orgán najmä ľuďom bez predchádzajúcich sprievodných ochorení.

Nový koronavírus môže v tele vyvolať masívny zápal.

Nový koronavírus môže v tele vyvolať masívny zápal. Autor: Shutterstock

Hoci u časti ľudí s ochorením covid-19 vírus napadne najmä pľúca, nie je to jediný orgán, ktorý môže zlyhať. Znepokojujúce zistenia vedcov dokazujú, že okrem respiračného traktu je vo veľkom ohrození aj srdce. Pôvodne sa predpokladalo, že vírus „len" zhorší už prebiehajúce ochorenie, podobne ako pri chrípke. Vzniká však podozrenie, že vírus útočí na srdce svojim vlastným spôsobom. 

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

Z nosa do srdca 

Nový koronavírus do tela vstúpi v drobných kvapôčkach alebo v hliene cez nos či ústa. Následne zostúpi nižšie do respiračného traktu a do pľúc, kde sa proteíny na povrchu vírusu vtlačia do pľúcnych buniek. Pľúca však nie sú jediný orgán trpiaci vírusom. Tu to len všetko začína.  Prvé obavy, že vírus môže byť nebezpečný aj pre srdce, pochádza z Číny. Takmer 20 percent zo 416 pacientov hospitalizovaných s novým koronavírusom v tamojšej štúdii vykazovalo známky poškodenia srdca, informuje Huffington Post. A viac ako polovica z tých s poškodením srdca umrelo počas hospitalizácie v porovnaní so 4,5 percentami bez poškodenia srdca.

Tichý príznak koronavírusu udrie ako prvý. S kašľom ani horúčkou nesúvisí, rozhodne o priebehu

Z plného zdravia

Nie je prekvapenie, že počty prípadov následkov koronavírusu na srdce sú oveľa vyššie medzi ľuďmi, ktorí už mali ochorenie srdca pred tým, ako sa infikovali. Čo je však obzvlášť závažné, dokonca ľudia bez predchádzajúcich zdravotných ťažkostí mali srdce koronavírusom zasiahnuté najťažšie. Kardiológ Robert Bonow z Northwestern University, ktorého cituje Daily Mail, sa snaží mechanizmus pôsobenia vysvetliť:

Poškodenie pľúc koronavírusom vyvolá kaskádu problémov v tele. Ak pľúca zápasia o kyslík, menej sa ho dostane do krvného obehu i k samotnému srdcu. Imunitný systém prehnane reaguje, biele krvinky a ďalšie ochranné faktory zaplavia telo, spôsobia zápal. Ten je nevyhnutný pri boji s patogénmi, avšak niekedy zájde príliš ďaleko a poškodenie vyvolá samotný zápal. V konečnom dôsledku za väčšinu úmrtí na covid-19 je zodpovedný práve zápal."  

Koronavírus: Ako ničí zdravie? Roztrhne bunky a pľúca zaplaví voda. Telu chýba kyslík

Navyše, počas závažného zápalu sa často vyskytujú infarkty. Plaky vo vencovitých tepnách,  úložiskách cholesterolu, sa stávajú nestabilné, rozkladajú sa a spôsobujú zrazeniny, ktoré blokujú tepny, dodáva odborník. 

Prvý týždeň

Covid-19 používa ešte jeden mechanizmus útočiaci na srdce navyše. Vyhľadáva špeciálne receptory v pľúcach, avšak rovnaké sú aj v krvných cievach. Vírusové častice nalepené na krvných cievach tak infikujú srdce aj priamo. Následkom môžu byť krvné zrazeniny a srdcový infarkt.  Podľa lekára dôležité príznaky ochorenia srdca sa objavujú približne už po prvom týždni od infekcie. Ide napríklad o dýchavicu alebo bodavú bolesť na hrudi.  Ak takéto príznaky spozorujete, najmä ak sú pre vás nové, obráťte sa na svojho obvodného lekára. Či už ide o následok možnej infekcie novým koronavírusom alebo iného ochorenia, nie je dôvod na paniku len na dôkladné posúdenie stavu odborníkom. 

Koronavírus: WHO o najčastejších mýtoch. Musíte mať teplotu a sú mladí v bezpečí?

V tomto článku sa zaoberáme Pľúca ...viac Srdce ...viac
Autor: dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ožite v zdravej koži

Ožite v zdravej koži

dnes
Striedanie ročných období je pre našu kožu náročnou skúškou... Nepodceňujme na nej ani drobné zmeny... Čítať viac
 
Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

včera
Sivé vlasy nie sú vždy iba chybičkou krásy. Môžu naznačovať, že sa s vašimi srdcovými tepnami niečo deje. Čítať viac
 
Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

26.05.2020
Skutočne je prejavom slabosti a vzniká zo zlého počasia? Mýlite sa! Depresia je u nás stále téma opradená klamstvami. Čítať viac
 
Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

25.05.2020
Očiam dáme denne zabrať, no zväčša im nevenujeme starostlivosť, ktorú by si zaslúžili. Odborníčka radí, ako si ich udržať v čo najlepšej... Čítať viac
 
Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

24.05.2020
Nejdete do lesa alebo na lúku, len aby sa na vás neprisali tie krvilačné potvory? Máme pre vás overené rady, ako s nimi zatočíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nový orgán ohrozený koronavírusom. Týka sa aj mladých a zdravých, sledujte tieto príznaky
dab