predplatne
 

Obličkové kamene sú ako bumerang. Ničí ich nová liečba, fit ste zakrátko!

08.08.2018

Pálenie v močových cestách vie poriadne znepríjemniť oddychové leto, no nie vždy za to môže infekcia. Horšie je, ak sa dostavia neznesiteľné bolesti a horúčka!

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Závažné obličkové kamene sa zvyčajne tvoria roky bez povšimnutia. Keď sa však ohlásia, ide doslova o záchvaty bolesti. Viac Dlho nebolí. Obličkovú koliku spôsobí stres, chlad aj diétna chyba

Za ich vznik môže viacero faktorov. Vplyv má celková životospráva a svoju úlohu zohráva aj dedičnosť. Ak sa v rodine obličkové kamene už vyskytli, dávajte pozor, či máte správny pitný režim!

Zaplavujte

Dehydratácia celý proces spúšťa aj urýchľuje. Minerály a soli obsiahnuté v strave sa postupne usádzajú, zhlukujú a tvoria útvary, ktoré môžu bez povšimnutia prejsť močovým traktom, ale aj tvrdé ako skala. Keď sa uvoľnia z obličky, rozhodne na to nezabudnete.

11 bežných zlozvykov, ktorými si ničíte obličky. Už prvý vás zaskočí

Volajú o záchranu:

  • pálenie,
  • bolesť pri močení,
  • bolesť v boku, chrbtici, slabinách,
  • nutkanie na vracanie,
  • neustála potreba močiť, hoci je to len falošný poplach.

Všetko závisí od miesta a veľkosti kameňa. Ak stav komplikuje horúčka, ide o závažný príznak a je treba urýchlene navštíviť urológa. 

Možnosti liečby

„Lekár, ktorý stanovuje liečbu vždy posúdi, či je prirodzené vyplavenie kameňa možné a pravdepodobné, alebo bude vyžadovať nejakú ďalšiu intervenciu,“ vysvetľuje Doc. MUDr Ján Ľupták, prednosta Urologickej kliniky JLF UK a UNM v Martine.

„Čím je kameň menší a bližšie k močovému mechúru, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa po podaní medikamentov do pár týždňov sám vyplaví,“ dodáva. Táto liečba sa nazýva konzervatívna.

3 možnosti pri aktívnej liečbe:

  1. Rozbijú sa cielenou rázovou vlnou (litotripsia rázovou vlnou LWS) a následne sa z tela spontánne vyplavia, čo môže byť pre pacienta bolestivé, prípadne vyžaduje liečbu ako pri obličkovej kolike.
  2. Priame vyňatie invazívnym zákrokom (tzv. perkutánna nefrolitotómia PNL): Ide o endoskopickú operáciu s vyšším rizikom komplikácii.
  3. Ureterorenoskopia (URS): Vykonáva sa tenkým endoskopom. Kameň sa lokalizuje, rozbije a buď sa odstráni počas jediného zákroku, alebo sa dezintegruje pod kontrolou zraku na drobné úlomky, ktoré pacient spontánne vymočí bez väčších problémov.

Kratšie v narkóze

Ureterorenoskopia prešla výraznou inováciou. Vykonáva sa v celkovej alebo lokálnej anestézii, je pre pacienta menej invazívnym zákrokom a vyžaduje najkratšiu dobu rekonvalescencie. „Moderná technológia flexibilného ureteroskopu okrem ďalších výhod priniesla aj skrátenie operácie, čo pre pacienta znamená menej času v narkóze,” vysvetľuje MUDr. Ľupták.

Raz a dosť

Budúcnosťou urológie sú jednorázové nástroje. Predstavujú nižšie riziko infekcie, zefektívnenia práce lekára, šetria prostriedky potrebné na sterilizáciu a zásadne eliminujú riziko infekcie.

Vracajú sa

Ak už raz obličkové kamene získate, je veľká pravdepodobnosť, že sa po ich odstránení v priebehu piatich až desiatich rokov vrátia. Aby ste tomu zabránili, je dôležité piť denne dostatok tekutín, vyhýbať sa strave s vysokým podielom soli, pretože vysoký podiel sodíka zvyšuje vylučovanie vápnika, ktorý je priamo zodpovedný za tvorbu kameňov.

Skúste tiež zaradiť do jedálnička citrusové plody, ktoré obsahujú kyselinu citrónovú. Tá na seba dokáže viazať vápnik, čím predchádza vzniku kameňov. Ak ich už máte, zabraňuje ich ďalšiemu rastu a tým zvyšuje pravdepodobnosť ich vylúčenia prirodzenou cestou bez chirurgického zákroku.

Obličky

Autor: TS, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Slovákom hrozí nová epidémia rakoviny. Príznaky štartujú na Vianoce, všimnite si oči

Slovákom hrozí nová epidémia rakoviny. Príznaky štartujú na Vianoce, všimnite si oči

včera
Aj tento rok sa bude u vás prehýbať štedrovečerný stôl od množstva jedla? Len aby ste nemuseli alarmovať sanitku. Čítať viac
 
ROZHOVOR: Odvážna slovenská lekárka v Iraku. Kde je hranica strachu?

ROZHOVOR: Odvážna slovenská lekárka v Iraku. Kde je hranica strachu?

16.12.2018
Zuzana Ulman (31) pôsobí ako lekárka v krajine, odkiaľ všetky veľké organizácie utekajú. Osobne pozná irackých migrantov, ktorí... Čítať viac
 
Tento vírus mieri priamo do srdca. Spustí infarkt, ak urobíte bežnú chybu

Tento vírus mieri priamo do srdca. Spustí infarkt, ak urobíte bežnú chybu

15.12.2018
Zdá sa vám viróza málo závažná? Nemusí byť, ak si konečne ľahnete a poriadne umyjete ruky. Čítať viac
 
Niekedy stačí mihalnica v oku. Rozpoznáte vred na rohovke?

Niekedy stačí mihalnica v oku. Rozpoznáte vred na rohovke?

15.12.2018
Stačí, že si pred spaním zabúdate vybrať kontaktné šošovky alebo sa s nimi kúpete. Možno vám niečo padlo do oka alebo ste sa poškriabali.... Čítať viac
 
Zistili vám zvýšené onkomarkery? Nemyslite hneď na rakovinu. O čo ide?

Zistili vám zvýšené onkomarkery? Nemyslite hneď na rakovinu. O čo ide?

13.12.2018
Onkomarkery sú produkty nádorových buniek, ktoré sa uvoľňujú do krvi. Zhoršené výsledky môžu zaznamenať aj zápal v tele. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Obličkové kamene sú ako bumerang. Ničí ich nová liečba, fit ste zakrátko!
TS
bd