predplatne
 

Opatrná nádej vedcov: Teplé počasie šírenie koronavírusu utlmí. Na jeseň hrozí návrat

07.04.2020

Vedci nie sú jednotní v názore, či je nový koronavírus podobný „príbuzným“ vírusom a oteplenie zabrzdí jeho šírenie. Jeseň môže odštartovať druhú vlnu ochorení.

Aj keby chorobnosť na COVID-19 v lete klesla, skladať rúška by bolo predčasné.

Aj keby chorobnosť na COVID-19 v lete klesla, skladať rúška by bolo predčasné.Autor: Shutterstock

Bývalá riaditeľka českého Mikrobiologického ústavu Akadémie vied, imunologička Blanka Říhová verí, že slnečné a teplé dni by mohli pomôcť v boji s koronavírusom.Slniečko je určite dobre, táto potvora ho nemá rada. Ja si myslím, že sa to upokojí,“ povedala Říhová pre seznam.cz. To však neznamená, že by sme mali odložiť rúška. „Keby som na to mala nejaký vplyv, rúška by som nechala,“ dodala česká expertka.

Iné koronavírusy majú rady chlad

Odborníci na celom svete vyjadrujú opatrnú nádej, že s príchodom leta a s rastúcimi teplotami by sa vírus SARS-CoV-2 mohol stiahnuť. Podľa doterajších skúseností so šírením choroby Covid-19 po svete sa zdá, že nový koronavírus uprednostňuje chladné a suché podmienky.

 Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

Štúdia, ktorú pred 10 rokmi robila Kate Templeton z Centra infekčných chorôb na Univerzite v Edinburgu vo Veľkej Británii, zistila, že tri koronavírusy - všetky získané od pacientov s infekciami dýchacích ciest - vykazujú výraznú zimnú sezónnosť. Tieto vírusy spôsobujú infekcie hlavne medzi decembrom a aprílom - podobne ako v prípade chrípky. Aj to do istej miery prihráva nádeji, že i Covid-19 bude sezónne ochorenie.

Na jeseň sa môže vynoriť opäť

Jan Albert, profesor kontroly infekčných chorôb, ktorý sa špecializuje na vírusy v Karolinskom inštitúte v Štokholme ale varuje, že aj keby v lete bola menšia chorobnosť, nemusí to súvisieť len s teplom, ale aj so zavedenými preventívnymi opatreniami mnohých vlád. „Neprekvapilo by ma, ak sa v krajinách, kde boli zavedené silné opatrenia, vďaka ktorým nebolo vírusu vystavených veľa ľudí, objaví druhá vlna chorobnosti, ktorá príde na jeseň a v zime,“ upozorňuje profesor Albert. 

Chemik radí: Na dezinfekciu domácnosti od SARS-CoV-2 vám úplne stačí mydlo

Zima pomáha vírusu prežiť mimo ľudského tela

Koronavírusy patria do rodiny takzvaných „obalených vírusov“. To znamená, že sú potiahnuté lipidovou dvojvrstvou a posiate proteínmi, ktoré trčia dookola ako hroty koruny.  Výskum iných obalených vírusov naznačuje, že ich tukový obal spôsobuje, že vírusy sú citlivejšie na teplo ako tie, ktoré takýto obal nemajú. V chladnejších podmienkach mastná vrstva stuhne do pevnejšej konzistencie, podobne ako stuhne tuk z tepelne spracovaného mäsa, keď ho dáme do chladničky. Stuhnutá tuková vrstva chráni vírus dlhšie, keď je mimo ľudského tela. 

Podnebie ovplyvňuje stabilitu vírusu mimo ľudského tela napríklad pri jeho vykašľaní alebo vykýchanutí. Čím dlhšie je vírus v prostredí stabilný, tým väčšia je jeho schopnosť infikovať iných ľudí. Keď sa SARS-CoV-2 rozšíril do celého sveta, jeho hlavné ohniská sa vyskytli hlavne na miestach s chladným a suchým počasím,“ prikláňa sa k myšlienke sezónnosti nového koronavírusu  aj Miguel Araújo, ktorý študuje účinky zmeny životného prostredia na biodiverzitu v Národnom múzeu prírodných vied v Madride. 

Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

Až dlhšia prax prinesie odpovede

O víruse a jeho správaní však vieme stále príliš málo na to, aby sa dal zodpovednejšie predpovedať ďalší vývoj. Nedávna analýza šírenia vírusu v Ázii vedcami z Harvardskej lekárskej fakulty naznačuje, že tento pandemický koronavírus bude na počasie menej citlivý, ako mnohí dúfajú. Značný počet prípadov sa totiž vyskytol aj v tropických regiónoch. Spoliehať sa preto na leto nám teda môže dávať istú nádej, no treba počítať s tým, že môžeme byť rozčarovaní. 

Nedostali ste v lekárni všetky vitamíny? Orechy väčšinu nahradia, ako ich správne jesť?

Veľa zaujímavých článkov nielen o koronavíruse nájdete v aprílovom vydaní časopisu Zdravie. Práve v predaji!

V tomto článku sa zaoberáme Chrípka ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

dnes
Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň. Aj toto sú príznaky ochorenia potných... Čítať viac
 
TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

včera
Ľudská pečeň reaguje na čokoľvek, čo vkladáte do úst, či už je to strava, pochutiny, alkohol alebo lieky. Čítať viac
 
Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

31.05.2020
Oko vás môže varovať pred vážnymi chorobami, ktoré je potrebné včas podchytiť. Ako sa ochorenia prejavujú v oku objasňuje MUDr. Radovan... Čítať viac
 
Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

30.05.2020
Depresiou trpí asi jeden človek z desiatich. Približne 15 až 40 percent z nich „smejúcou sa“ formou. Čítať viac
 
Aký je rozdiel medzi alergickou a infekčnou nádchou? Naučte sa ich rozlišovať

Aký je rozdiel medzi alergickou a infekčnou nádchou? Naučte sa ich rozlišovať

30.05.2020
Viete, pri ktorom kýchnutí ide o alergiu a ktoré naznačuje, že ste len prechladli? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Opatrná nádej vedcov: Teplé počasie šírenie koronavírusu utlmí. Na jeseň hrozí návrat
Martina Palovčíková