predplatne
 

Opúchajú vám nohy? Či sú to choré žily zistíte veľmi ľahko

31.10.2014

Naliate lýtka alebo členky, pretekajúce z topánok, nohám na kráse nepridajú. Cítite v nich aj ťažobu, napätie, bolesť?

Nohám vyvýšená poloha ulahodí.

Nohám vyvýšená poloha ulahodí.Autor: profimedia.sk

Ak dlho stojíte alebo sedíte so spustenými nohami, steny žíl sa rozšíria viac, ako by mali. Sú chabé a chýba im dostatočné napätie. Nedokážu zadržať tekutinu, ktorá sa presúva do dolných končatín a hromadí sa tam. Dobre to poznajú čašníci, kaderníčky, predavačky, ale i ľudia so sedavým zamestnaním.
„Zdraví ľudia sa k opuchom dopracujú, ak chronicky preťažujú dolné končatiny. To má za následok poruchu prekrvenia. Od chorobných opuchov ich odlíšite ľahko. Najčastejšie sa objavujú okolo členkov a na dolnej časti predkolenia. Sú mäkké, bez farebných prejavov a tvoria sa symetricky na oboch nohách. Vznikajú pri záťaži cez deň. V noci, keď sa žilový systém vyprázdni, alebo keď si nohy vyložíte, rýchlo ustúpia,“ vysvetľuje cievny chirurg MUDr. Tibor Molčan.

Na opuchy sú väčšmi náchylní ľudia s chronickou žilovou nedostatočnosťou a kŕčovými žilami. Odborník objasňuje: „Žily na dolných končatinách sú ďalej od srdca a zároveň najnižšie. Čerpacia funkcia srdcového svalu tu už neúčinkuje a krv musí prekonať veľkú vzdialenosť v opačnom smere, ako pôsobí gravitácia. Ak majú žily z rôznych príčin oslabené steny, pod tlakom krvi sa rozťahujú. Situácia sa ešte zhorší, keď prestanú dobre fungovať aj žilové chlopne. Krv, ktorá by mala prúdiť od členkov k srdcu a z povrchových žíl do hlbokého žilového systému, sa v žilách spomaľuje, hromadí alebo sa dokonca vracia späť. Dôsledkom sú nepekné uzly, varixy, ktoré sa vydúvajú až na úroveň kože.“ Opuchy sa v takom prípade zväčša objavia v dolnej polovici predkolenia, okolo členkov a na priehlavku. Vyvíjajú sa cez deň, hlavne ak v práci sedíte alebo stojíte, alebo v horúčavách. „Podobne ako fyziologický opuch, aj tento ustúpi po dostatočne dlhom spánku, a keď si odpočiniete s nohami vyloženými do vyššej polohy. Keď je však záťaž väčšia a z rôznych dôvodov nefunguje odčerpávanie krvi smerom do srdca, opuchy pretrvávajú,“ upozorňuje odborník. Pri ťažších formách žilovej nedostatočnosti hrozí, že prejde až do otvoreného vredu predkolenia „Spravidla sa vyvinie na jednej končatine, najmä na vnútornej strane predkolenia nad členkom. V okolí defektu koža odumiera a výrazne mení farbu. Liečba je časovo i finančne veľmi náročná.“

Opuchy nôh, ktoré súvisia so žilovou nedostatočnosťou a žilovou trombózou, patria do kompetencie cievnych lekárov a chirurgov. Zaoberajú sa aj lymfatickými miazgovými opuchmi, ktoré vznikajú ako dôsledok infekcie mäkkých tkanív nohy a predkolenia, hlavne v oblastiach drénovaných lymfatickými cievami. Tieto opuchy sú veľmi bolestivé, koža v  mieste infekcie je červená, teplá až horúca, napnutá. Sprevádza ich zvýšená telesná teplota a treba ich čo najskôr liečiť antibiotikami.

Zákerný trombus

Noha môže opuchnúť aj pri hlbokej žilovej trombóze, ktorá sa vyvinie kedykoľvek, nielen v lete či pri zvýšenej záťaži. Do rizikovej skupiny patríte, ak máte poškodenú žilovú stenu, poruchu zrážacích krvných faktorov alebo poruchu cirkulácie krvi v žilovom systéme. „V niektorej veľkej žile dolnej končatiny sa vytvorí krvná zrazenina, prilepí sa k cievnej stene a postupne zablokuje prietok krvi,“ hovorí doktor Molčan. Najčastejšie opúcha predkolenie. Ak sa trombus vytvorí v niektorej stehnovej alebo panvovej žile, výrazne opuchne aj stehno. Opuch býva tuhý, bolestivý, kože je napnutá a modrastá. Neustupuje ani v noci a pretrváva niekoľko mesiacov, aj pri adekvátnej a účinnej liečbe. „Keď sa zrazenina za určitých okolností uvoľní od cievnej steny, vycestuje cez krvný žilový obeh do srdca a potom do niektorej pľúcnej tepny. Nastane pľúcna embólia, ktorá sa môže končiť až smrťou. Stane sa to napríklad pri prudkej zmene polohy, keď do pohybu zapojíte svalstvo dolných končatín, alebo sa zvýši vnútrobrušný tlak.“

Cestovateľská trombóza

Syndróm turistickej triedy alebo cestovateľská trombóza hrozí cestujúcim na transoceánskych leteckých linkách. Ak sedíte v lietadle dve, tri hodiny, a nemáte viac rizikových faktorov, nemusíte mať obavy. Keď však cestujete šesť a viac hodín, narastá nebezpečenstvo, že sa vám v žile vytvorí krvná zrazenina, ktorá sa uvoľní a embolizuje do pľúc. Na rozdiel od „klasickej“ žilovej trombózy, môže byť malá a nohy nemusia masívne opuchnúť. Vzniká najmä vtedy, ak ste v nepohodlnej polohe, s pokrčenými nohami, nehýbete sa, nepijete tekutiny alebo, naopak, doprajete si alkohol. Embóliu málokedy dostanete priamo v lietadle, skôr v letiskovej hale alebo na toalete, keď sa už svaly dolných končatín aktivizujú. Rizikoví sú najmä ľudia s poruchami zrážania krvi, ktorí majú predispozíciu na vytvorenie krvných zrazenín, pacienti s veľkými kŕčovými žilami, so srdcovými, obličkovými či onkologickými ochoreniami a s ochoreniami pohybového ústrojenstva dolných končatín.

Proti opuchom

Pri bežných opuchoch stačí, keď sa budete viac hýbať.
- Chodievajte čo najviac pešo, namiesto výťahu používajte schody.
- Športujte, vyberajte si aktivity, ktoré nezaťažujú kĺby a zároveň využívajú princíp svalovej pumpy. V lete je ideálne korčuľovanie, bicyklovanie, rýchla chôdza, nordic walking a najmä plávanie.
- Noste elastické tlakové pančuchy alebo podkolienky, stačí prvá kompresívna trieda, aspoň počas záťaže.
- Pred dlhou cestou, najmä v lete, užívajte preventívne venofarmaká, lieky na posilnenie žilovej steny a zlepšenie hemodynamiky žilového systému.
- Poraďte sa s lekárom a vyberajte prípravky obsahujúce molekulu diosmínu.
- Ak opuch sprevádzajú kŕče, pomáha magnézium v nápojoch či v šumivých alebo klasických tabletkách.
- V lekárni dostanete tablety, krémy a gély z liečivých rastlín - pagaštana konského, listnatca bodlinatého, z listov a bobúľ hrozna.

Zdravá rada
- Plávajte! Pri plávaní pôsobí na nohy tlak vody, ktorý sťahuje cievy a podporuje návrat krvi do srdca, funkciu svalovej pumpy lýtkových svalov a žilových chlopní.
- Nekúpte sa v horúcej vode a v termálnych prameňoch.

Pri cestovaní

- V lietadle alebo v autobuse si vyberte sedadlo, ktoré vám dovolí hýbať nohami alebo je pri chodbičke. Neseďte s prekríženými nohami. Keď sa dá, vyložte si ich.
- Každé dve hodiny si spravte prestávku, vystúpte z auta či z autobusu a zacvičte si jednoduché cviky - napínajte lýtko, krúžte nohou v členku, hýbte prstami. Vo vlaku sa poprechádzajte.
- Pite veľa tekutín, nie však alkohol a kávu. Nefajčite a neužívajte upokojujúce prostriedky.
Zdravý tip

Keď sa chystáte na dlhý let, opúchajú vám nohy, máte kŕčové žily, prejavy žilovej nedostatočnosti a iné rizikové ochorenia, viac ako päťdesiat rokov, navštívte predtým lekára a  požiadajte ho o predpísanie nízkomolekulového heparínu. Je to preventívny liek proti cestovateľskej trombóze, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi. Účinkuje dvadsaťštyri hodín. Dostanete roztokom naplnenú striekačku s veľmi tenkou ihlou podľa hmotnosti. Jednu ampulku si pichnete do podkožia na bruchu pred odchodom na letisko, druhú si zabaľte do batožiny. Aplikujete si ju do kožného záhybu, ktorý si vytvoríte palcom a ukazovákom.

Opuchnuté viečka môžu upozorňovať na choré obličky »

V tomto článku sa zaoberáme Kŕčové žily ...viac Nohy ...viac
Autor: ZDRAVIE/Adriana FÁBRYOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

dnes
Potrebujete rýchlu úľavu. Vyskúšajte, čo radia lekári. Ak nezaberie, návštevu odborníka neodkladajte. Čítať viac
 
Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

dnes
Ako zatočiť s rakovinou? Švajčiarski vedci dokázali doteraz nemožné, bunky rakoviny premenili na tukové tkanivo. Čítať viac
 
Nebezpečné číslo v tele: 7-ička veští blížiaci sa infarkt. Aj u vás?

Nebezpečné číslo v tele: 7-ička veští blížiaci sa infarkt. Aj u vás?

včera
Jediný parameter zdravia prezradí, ako dlho budete žiť plnohodnotný život. Týka sa aj vás? Čítať viac
 
Akné v dospelosti: Čo sa za ním skrýva a čo vám konečne pomôže?

Akné v dospelosti: Čo sa za ním skrýva a čo vám konečne pomôže?

16.01.2019
Akné sa čoraz častejšie objavuje aj u dospelých. Skôr si vyberá ženy, a to aj tie, ktoré v dospievaní nemali ťažkosti s problematickou... Čítať viac
 
8 príznakov, že vám nefungujú obličky. Rozmaznávajte ich, inak doplatí aj srdce!

8 príznakov, že vám nefungujú obličky. Rozmaznávajte ich, inak doplatí aj srdce!

15.01.2019
Ak ochorejú obličky, v tele sa zbierajú odpadové látky, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny, zvyšuje sa krvný tlak, rastie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Opúchajú vám nohy? Či sú to choré žily zistíte veľmi ľahko
ZDRAVIE/Adriana FÁBRYOVÁ