predplatne
 

Parodontóza je 2. najčastejšou príčinou straty chrupu. Slováci prichádzajú zbytočne neskoro

12.03.2020

Ochorenia parodontu sú po zubnom kaze druhou najčastejšou príčinou straty zubov. Moderná stomatológia prináša viaceré riešenia, ako zachrániť zub takpovediac o 5 minút 12.

Parodontálne ochorenia plynú z nesprávnej starostlivosti o zuby a ďasná.

Parodontálne ochorenia plynú z nesprávnej starostlivosti o zuby a ďasná.Autor: Shutterstock

Tušili ste to alebo vás čakalo prekvapenie až v stomatologickej ambulancii? Vypočuť si diagnózu parodontálneho ochorenia nie je nič príjemné, no dá sa proti nemu účinne zakročiť. Všetko závisí od štádia, v akom ho zubný lekár nájde. „Pri ochorení parodontu platí, že si vyžaduje celoživotnú starostlivosť. Čím skôr pacient príde, tým ľahšie je tento proces u neho liečiteľný, ale aj neliečiteľný,“ upozorňuje stomatologička Zorica Nemcová.

Čítajte aj: Choré ďasná nebolia. Všímajte si ich, závisí od nich zdravie celého chrupu

Zakročiť včas

Ak už lekár oznámi nemilú správu, ako sa s ňou popasovať a aké sú možnosti liečby? V prvom rade si treba uvedomiť, že parodontálnym ochoreniam zväčša predchádzajú dlhotrvajúce viditeľné alebo skryté problémy s ďasnami. Ak ich zubár objaví, treba hneď zakročiť. „Prvá pomoc pri ústupe a zápaloch ďasien je, že urobíme dentálnu hygienu. Čiže odstránime hrubé nánosy zubného kameňa a povlakov, pretože chrup musí byť čistý aby sme minimalizovali šírenie baktérií a redukovali zápal. Potrebné je tiež hĺbkové preliečenie ďasien, napríklad čistenie zubných koreňových kanálikov, ktoré sú plné baktérií. Vyberieme nerv, preliečime, dostaneme sa k ložiskám a zastavíme jednu cestu infekcie,“ vysvetľuje zubná lekárka, ako sa postupuje aj pri vážnejších problémoch s ďasnami.

Ďalšie možnosti

Veľmi efektívne sú podľa odborníčky tiež laserové terapie – CO2 a diódové lasery, ktoré pomocou infračerveného žiarenia redukujú zápal a znižujú počet baktérií, čo je užitočné najmä pri liečbe parodontálnych ochorení. „Do ďasnového žliabku alebo vačku sa zavádza tenké vlákno, ktoré okamžite redukuje množstvo namnožených baktérií. Druhá časť liečby je chirurgická, robíme pri nej hĺbkové otvorené kyretáže. Môžeme tiež dopĺňať kosť alebo spevniť zub s kosťou a predĺžiť jeho životnosť. Kývajúce zuby dlahujeme, aby sme ich stabilizovali,“ hovorí Nemcová o rôznych metódach, ako sa stomatológovia snažia zachrániť parodontózne zuby.

Spájate si kyselinu hyalurónovú s krásou? Prekvapia vás jej liečivé účinky na zuby

Dobré baktérie

Liečba prebieha nielen v ambulancii, ale pokračuje aj doma. „Ďasná si môžete ošetrovať protizápalovými gélmi alebo sprejmi zameranými na parodontálne ochorenia.“ Na zlepšenie ústnej mikroflóry sa dodávajú do úst „dobré baktérie“ vo forme cmúľacích probiotík, ktoré obsahujú laktobacily. Lenže na to, aby sa ochorenie parodontu stabilizovalo, je dôležité dbať na čistý chrup a dôsledne ho čistiť. A to nielen zuby, ale aj medzizubné priestory a jazyk. Zájdite k zubárovi dvakrát ročne na preventívku a dajte si spraviť dentálnu hygienu. Takto si ďasná odsledujete a s istotou budete vedieť, či je všetko v poriadku alebo sa v ústach niečo deje.

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Horší príznak virózy: Boj o priedušky spoznáte ľahko, konajte

Horší príznak virózy: Boj o priedušky spoznáte ľahko, konajte

včera
Podceňovaním príznakov ohrozujeme aj druhých. Alebo vy s „obyčajným“ kašľom ostanete ležať doma v posteli? Čítať viac
 
Rozoznáte lišaj od ekzému? Liečba babskými receptami sa neoplatí

Rozoznáte lišaj od ekzému? Liečba babskými receptami sa neoplatí

včera
Ak má jeden z rodičov ekzém, šanca, že ho bude mať aj dieťa, je viac ako polovičná. Čítať viac
 
Nechcený dar: Každá 4. rakovina hrubého čreva je dedičná. Ohrozuje aj vás?

Nechcený dar: Každá 4. rakovina hrubého čreva je dedičná. Ohrozuje aj vás?

30.03.2020
Máte v blízkej rodine pacienta s rakovinou hrubého čreva? Mali by ste ísť čo najskôr na kolonoskopiu. Predídete tak riziku, že ju dostanete... Čítať viac
 
Každý sa teraz chráni pred nebezpečným vírusom, no pri prechádzke v lese pozor na toto

Každý sa teraz chráni pred nebezpečným vírusom, no pri prechádzke v lese pozor na toto

29.03.2020
Teplejšie počasie nás láka aspoň na chvíľu do prírody. No nielen nás! Zo zimného spánku sa prebudili už aj kliešte. Čítať viac
 
Na každých 10 unikne 25. Kuriózny prípad dokazuje, že infikovaní sú aj vo vašom blízkom okolí

Na každých 10 unikne 25. Kuriózny prípad dokazuje, že infikovaní sú aj vo vašom blízkom okolí

28.03.2020
Infikovaných novým koronavírusom je niekoľko násobne viac, ako hovoria oficiálne čísla. A to nielen v našej krajine, kde je problém... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Parodontóza je 2. najčastejšou príčinou straty chrupu. Slováci prichádzajú zbytočne neskoro
Nina Haceková