predplatne
 

Pečivo, zážitok, či sex? Skryté príčiny migrény trápia aj vás

16.12.2017

Osemnásť hodín za obrazovkou je nič oproti bielemu rožku. Jediný kúsok dokáže migrenika poslať do postele aj na tri dni.

Vysedávanie za počítačom a veľa kriku už dávno nie sú jedinými známymi spúšťačmi migrény.

Vysedávanie za počítačom a veľa kriku už dávno nie sú jedinými známymi spúšťačmi migrény. Autor: Shutterstock.com

Nemusíte byť lekár na to, aby ste vedeli, že keď vás začne pobolievať hlava, je načase stlmiť svetlo, utiahnuť sa do tmy a odpočívať. Ak vás „iba“ bolí hlava, platí to. Migréna je však nepredvídateľná a mnoho spúšťačov, ktoré vŕtajú do hláv bežných ľudí, obchádza a starostlivo si vyberá iné, nenápadnejšie. „Beštia začala u mňa úradovať v šestnástich. V našej rodine sa dedí, no lekárka mi vysvetlila, že v mojom prípade môžu za ňu aj hormonálne zmeny,“ spomína dvadsaťosemročná Simona, vášnivá hráčka počítačových hier, na prvý záchvat spred dvanástich rokov.

Aaau, už zasa mrcha migréna. Čo vám spúšťa záchvat?

Keď bolesť svieti

„Prvých desať minút som videla svetelné body, zúžené zorné pole, potom prišla ostrá bolesť v spánkoch, citlivosť na svetlo a hluk, nevoľnosť,“ vymenúva bežné úkazy migrény s aurou, pri ktorej sa nedostatočne prekrvuje určitá časť mozgu. „Označuje sa aj ako očná, bolesti hlavy predchádzajú záblesky, farebné blikanie, iskrenie. Menej často aj mravčenie alebo tŕpnutie úst, jazyka, ruky alebo i celej polovice tela. Extrémne zriedkavo ochrnutie polovice tela alebo porucha reči. Pri migréne bez aury, záchvatovej, pulzujúcej, jednostrannej bolesti hlavy, sa aura nevyskytuje,“ vymenúva neurológ MUDr. Martin Kucharík dva základné typy migrény, ktorou celosvetovo trpí každý piaty človek. Rôznia sa počtom, intenzitou i dĺžkou trvania záchvatov. No menovateľ je spoločný. Agónia vám nedovolí vzpierať sa, aj bežné činnosti sú ako cesta na mesiac. A vo zveráku.

Gaštany namiesto tabletky na bolesť? Ich účinok je fantastický

Opuchne tepna

Hľadanie úľavy migrenikom je ako pátranie po ihle v sene. „Zdrojom bolesti v oblasti hlavy nie je mozog sám osebe, nemá nervové zakončenia pre mozog, ale okolité štruktúry hlavy, mozgové obaly a svaly hlavy a krku,“ vysvetľuje, čo vlastne bolí, neurologička MUDr. Miroslava Muchová, ktorá má s migrénami sama osobné skúsenosti. Na začiatku záchvatu je spúšťač – ten sa líši od pacienta k pacientovi. Postará sa o to, že v mozgu sa vytvorí priveľa sérotonínu a ďalších látok, tie zapríčinia neinfekčný zápal tepien mozgových obalov, opuchnú a stanú sa priepustnejšími pre látky, ktoré zvyšujú pocit bolesti.

Miss Karolína Chomisteková: Konečne viem, prečo ma z jedla bolela hlava

Skrytý provokatér

Kľúčom je odhaliť provokačné faktory. Pätnástim percentám migrenikov sa to nikdy nepodarí. Keď sa Simonina doktorka dozvedela, že na jeden záťah presedí za počítačom aj osemnásť hodín v kuse, vyhrešila ju a kázala počítačové hry radikálne obmedziť. „S monitorom robím nonstop, ale migrénu z toho určite nemám. Verím, že vysedávanie za laptopom nepomáha očiam, ale určite neeskaluje do migrény. Aspoň u mňa v žiadnom prípade,“ vyvracia, že by jej dlhoročná vášeň mučila hlavu.

Príliš lepkavý 

Skutočný spúšťač jej migrény sa podarilo odhaliť až pred troma rokmi. „Vysvitlo, že migrénu mi spôsobuje kombinácia gluténu, kvasníc a bieleho cukru,“ vymenúva prísady každého bieleho rožka, croissantu, lístkového koláča. Zoznam toho, čo Simona nemôže, je dlhý, no zachraňuje ju. „Po zmene stravy už migrény nemávam. Ak to dodržiavam. Ak sa pozabudnem, vráti sa. No je to už viac-menej len bolesť hlavy, nie migréna. A nie v dvoj-, trojdňových záchvatoch, len pár hodín. Aura aj sprievodné javy zmizli skoro úplne. Veľmi vzácne, približne raz za rok, sa mi ešte prihodí. Ostávam na pol dňa doma, vyspím sa a zvyšok roka si dávam pozor na to, čo jem,“ pochvaľuje si, že bezlepková diéta ju okrem bolesti na jej radosť obrala aj o pár kíl navyše.

Krajšia tvár chorôb: 5 diagnóz, ktoré vás chránia pred čímsi oveľa horším

Kedy ste mali sex?

Píšte si denník bolesti. Značte si doň nielen intenzitu a trvanie záchvatu migrény, ale najmä to, čo jete a pijete, ako sa cítite a čo prežívate, kedy ste mali sex a či ste prežili nejaký stres, alebo vzrušenie. Pomôže to vám aj vášmu neurológovi.

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť hlavy ...viac Migréna ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prekvapivé fakty o imunite: Robíte tieto chyby? Je slabá ako u bábätka

Prekvapivé fakty o imunite: Robíte tieto chyby? Je slabá ako u bábätka

dnes
Nielen u detí je výkonnosť imunity na hrane. Komu hrozí kolaps obranyschopnsoti? Čítať viac
 
Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

včera
Hodnoty krvného tlaku vám môže zvýšiť už len to, že prekročíte prah ambulancie. Kedy je vhodné riešiť to s psychológom? Čítať viac
 
Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

19.01.2019
Anna Magurová (56) z nemocnice vo Vranove nad Topľou si povolanie zdravotnej sestry nevybrala. Čítať viac
 
Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

18.01.2019
Potrebujete rýchlu úľavu. Vyskúšajte, čo radia lekári. Ak nezaberie, návštevu odborníka neodkladajte. Čítať viac
 
Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

18.01.2019
Ako zatočiť s rakovinou? Švajčiarski vedci dokázali doteraz nemožné, bunky rakoviny premenili na tukové tkanivo. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pečivo, zážitok, či sex? Skryté príčiny migrény trápia aj vás
Dáša Balogová