predplatne
 

Pečivo, zážitok, či sex? Skryté príčiny migrény trápia aj vás

16.12.2017

Osemnásť hodín za obrazovkou je nič oproti bielemu rožku. Jediný kúsok dokáže migrenika poslať do postele aj na tri dni.

Vysedávanie za počítačom a veľa kriku už dávno nie sú jedinými známymi spúšťačmi migrény.

Vysedávanie za počítačom a veľa kriku už dávno nie sú jedinými známymi spúšťačmi migrény. Autor: Shutterstock.com

Nemusíte byť lekár na to, aby ste vedeli, že keď vás začne pobolievať hlava, je načase stlmiť svetlo, utiahnuť sa do tmy a odpočívať. Ak vás „iba“ bolí hlava, platí to. Migréna je však nepredvídateľná a mnoho spúšťačov, ktoré vŕtajú do hláv bežných ľudí, obchádza a starostlivo si vyberá iné, nenápadnejšie. „Beštia začala u mňa úradovať v šestnástich. V našej rodine sa dedí, no lekárka mi vysvetlila, že v mojom prípade môžu za ňu aj hormonálne zmeny,“ spomína dvadsaťosemročná Simona, vášnivá hráčka počítačových hier, na prvý záchvat spred dvanástich rokov.

Aaau, už zasa mrcha migréna. Čo vám spúšťa záchvat?

Keď bolesť svieti

„Prvých desať minút som videla svetelné body, zúžené zorné pole, potom prišla ostrá bolesť v spánkoch, citlivosť na svetlo a hluk, nevoľnosť,“ vymenúva bežné úkazy migrény s aurou, pri ktorej sa nedostatočne prekrvuje určitá časť mozgu. „Označuje sa aj ako očná, bolesti hlavy predchádzajú záblesky, farebné blikanie, iskrenie. Menej často aj mravčenie alebo tŕpnutie úst, jazyka, ruky alebo i celej polovice tela. Extrémne zriedkavo ochrnutie polovice tela alebo porucha reči. Pri migréne bez aury, záchvatovej, pulzujúcej, jednostrannej bolesti hlavy, sa aura nevyskytuje,“ vymenúva neurológ MUDr. Martin Kucharík dva základné typy migrény, ktorou celosvetovo trpí každý piaty človek. Rôznia sa počtom, intenzitou i dĺžkou trvania záchvatov. No menovateľ je spoločný. Agónia vám nedovolí vzpierať sa, aj bežné činnosti sú ako cesta na mesiac. A vo zveráku.

Gaštany namiesto tabletky na bolesť? Ich účinok je fantastický

Opuchne tepna

Hľadanie úľavy migrenikom je ako pátranie po ihle v sene. „Zdrojom bolesti v oblasti hlavy nie je mozog sám osebe, nemá nervové zakončenia pre mozog, ale okolité štruktúry hlavy, mozgové obaly a svaly hlavy a krku,“ vysvetľuje, čo vlastne bolí, neurologička MUDr. Miroslava Muchová, ktorá má s migrénami sama osobné skúsenosti. Na začiatku záchvatu je spúšťač – ten sa líši od pacienta k pacientovi. Postará sa o to, že v mozgu sa vytvorí priveľa sérotonínu a ďalších látok, tie zapríčinia neinfekčný zápal tepien mozgových obalov, opuchnú a stanú sa priepustnejšími pre látky, ktoré zvyšujú pocit bolesti.

Miss Karolína Chomisteková: Konečne viem, prečo ma z jedla bolela hlava

Skrytý provokatér

Kľúčom je odhaliť provokačné faktory. Pätnástim percentám migrenikov sa to nikdy nepodarí. Keď sa Simonina doktorka dozvedela, že na jeden záťah presedí za počítačom aj osemnásť hodín v kuse, vyhrešila ju a kázala počítačové hry radikálne obmedziť. „S monitorom robím nonstop, ale migrénu z toho určite nemám. Verím, že vysedávanie za laptopom nepomáha očiam, ale určite neeskaluje do migrény. Aspoň u mňa v žiadnom prípade,“ vyvracia, že by jej dlhoročná vášeň mučila hlavu.

Príliš lepkavý 

Skutočný spúšťač jej migrény sa podarilo odhaliť až pred troma rokmi. „Vysvitlo, že migrénu mi spôsobuje kombinácia gluténu, kvasníc a bieleho cukru,“ vymenúva prísady každého bieleho rožka, croissantu, lístkového koláča. Zoznam toho, čo Simona nemôže, je dlhý, no zachraňuje ju. „Po zmene stravy už migrény nemávam. Ak to dodržiavam. Ak sa pozabudnem, vráti sa. No je to už viac-menej len bolesť hlavy, nie migréna. A nie v dvoj-, trojdňových záchvatoch, len pár hodín. Aura aj sprievodné javy zmizli skoro úplne. Veľmi vzácne, približne raz za rok, sa mi ešte prihodí. Ostávam na pol dňa doma, vyspím sa a zvyšok roka si dávam pozor na to, čo jem,“ pochvaľuje si, že bezlepková diéta ju okrem bolesti na jej radosť obrala aj o pár kíl navyše.

Krajšia tvár chorôb: 5 diagnóz, ktoré vás chránia pred čímsi oveľa horším

Kedy ste mali sex?

Píšte si denník bolesti. Značte si doň nielen intenzitu a trvanie záchvatu migrény, ale najmä to, čo jete a pijete, ako sa cítite a čo prežívate, kedy ste mali sex a či ste prežili nejaký stres, alebo vzrušenie. Pomôže to vám aj vášmu neurológovi.

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť hlavy ...viac Migréna ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Znova stredovek! 12 odolných baktérií sa už nedá liečiť, ľudí kosia banálne choroby

Znova stredovek! 12 odolných baktérií sa už nedá liečiť, ľudí kosia banálne choroby

dnes
Európanov ohrozujú infekcie, ktoré sa predtým dali liečiť. Baktérie sú totiž čoraz odolnejšie. Doplatíme na to? Čítať viac
 
Drží sa vás kašeľ ako kliešť? 9 vážnejších príčin ako viróza

Drží sa vás kašeľ ako kliešť? 9 vážnejších príčin ako viróza

včera
Kašeľ je dôležitý príznak. Dáva najavo, že v tele niečo nie je v poriadku. Zistite, čo vás naozaj dusí. Čítať viac
 
Chodíte často na WC? Aj dvakrát za noc je veľa, mechúr hlási problém

Chodíte často na WC? Aj dvakrát za noc je veľa, mechúr hlási problém

včera
Syndróm hyperaktívneho močového mechúra dokáže potrápiť. Trpí ním až pätina mužov a žien. Čítať viac
 
Cukrovkári umierajú zbytočne. Lekár: Záchrana je, pre veľkú chybu sa k nej nedostanú!

Cukrovkári umierajú zbytočne. Lekár: Záchrana je, pre veľkú chybu sa k nej nedostanú!

14.11.2018
Každých 7 sekúnd vo svete zomrie človek s cukrovkou. Na Slovensku tomu majú zabrániť moderné lieky. No nad tým, prečo nie sú pre každého... Čítať viac
 
Bodky, tiene či blesky pred očami? Zrak stratíte o pár hodín

Bodky, tiene či blesky pred očami? Zrak stratíte o pár hodín

14.11.2018
Hrozí vám odlúpenie sietnice? Každoročne postihuje približne jedného z desaťtisíc. Budete to vy? Rozhoduje i to, aké dioptrie máte.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pečivo, zážitok, či sex? Skryté príčiny migrény trápia aj vás
Dáša Balogová