Zázračný liek, ktorý by vás raz a navždy zbavil boľavého chrbta, neexistuje. No pár pomocníkov v lekárňach nájdete.
Pri akejkoľvek bolesti väčšina z nás siaha po tabletkách obsahujúcich paracetamol, ibuprofén alebo kyselinu acetylsalicylovú. Sú voľnopredajné, preto vyvolávajú pocit, že sú neškodné. Je to pravda, no len vtedy, ak ich užívate krátkodobo, v odporúčanom množstve a podľa inštrukcií v príbalovom letáku.
Seklo vás? Buďte radi. Chrbtica vám tak naznačuje niečo dôležité
Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sa nemajú užívať pri viacerých diagnózach, ktoré s chrbtom nesúvisia, napríklad pri vredovej chorobe žalúdka alebo dvanástnika, pri bronchiálnej astme, krvácavých stavoch. Buďte opatrní, ak máte predpísané kortikoidy, lieky na vysoký tlak, riedenie krvi, proti zápalovému ochoreniu kĺbov, zápalu a iným problémom. Okrem toho kyselina acetylsalicylová dráždi tráviaci trakt a pri jej dlhodobom užívaní vám hrozí zvýšená krvácavosť, poruchy krvotvorby, poškodenie pečene a obličiek.
Lieky s paracetamolom neužívajte svojvoľne, ak máte ochorenie pečene alebo obličiek. Pečeň si môžete ohroziť, ak si popri liekoch s paracetamolom dáte aj lieky na spanie, proti epilepsii, niektoré antidepresíva, antibiotiká alebo alkohol.
Lieky s obsahom ibuprofénu konzultujte aj s lekárom napríklad vtedy, ak máte náchylnosť na krvácanie, ochorenie pečene a obličiek, vred žalúdka či dvanástnika, astmu alebo zápalové ochorenie čriev. Pri dlhodobom užívaní väčších dávok vám môžu poškodiť tenké črevo či obličky, spôsobiť vznik vredov žalúdka. Ibuprofén takisto mierne zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice.
Nebezpečné kombinácie liekov? Smrteľné sú u stoviek pacientov ročne!
Účinok liekov proti bolesti zosilníte užívaním liečebnej dávky trojkombinácie vitamínov B1, B6 a B12, ktoré zároveň regenerujú nervy. Pre dobrý efekt však treba prípravok užívať dva až tri mesiace.
Pre odporcov hltania piluliek sú k dispozícii dva typy voľnopredajných náplastí. Jedny pôsobia fyzikálne, bez špeciálneho chemického liečiva. Na uvoľnenie bolesti využívajú efekt tepelného účinku. Ide najmä o kapsaicínové či bylinkové náplasti. Druhou skupinou sú náplasti obsahujúce nesteroidné protizápalové lieky, napríklad diklofenak, ktoré môžu, no nemusia byť zároveň aj hrejivé.
Pri vážnych, chronických bolestiach je potrebná oveľa silnejšia náplasť, ktorú však môže predpísať iba lekár, spravidla neurológ alebo algeziológ. Obsahuje až osempercentnú koncentráciu kapsaicínu, látku prítomnú v čili papričkách, ktorá má schopnosť zničiť nervové zakončenia s receptormi bolesti. Náplasť vám musí aplikovať odborník – najneskôr po hodine ju odstráni. Jej účinok sa prejaví do dvoch týždňov a vydrží tri, niekedy až šesť mesiacov, kým receptory nedorastú.
Bez nutnosti užiť tabletky fungujú aj gély či masti, no ich analgetický účinok je obmedzený. V lekárňach nájdete hrejivé bylinkové masti, napríklad konopnú či konskú, alebo krémy s obsahom nesteroidných protizápalových liekov, najmä diklofenaku či ibuprofénu.
Skúsite Tejping? Nie je len pre športovcov. Pomôže pri migréne i boľavej chrbtici