predplatne
 

Posila pre pľúca proti vírusom. Bez chémie, stačí pár minút denne

21.03.2020

Chrániť dýchací systém teraz treba ako soľ. Existuje prevencia a liečba v jednom. Stačí sa poriadne nadýchnuť.

Pľúca by ste mali pred novým vírusom v top forme. Existuje na to spôsob.

Pľúca by ste mali pred novým vírusom v top forme. Existuje na to spôsob. Autor: Shutterstock

Strach z rozšírenia nového koronavírusu, no aj ešte stále aktuálne bežné chrípkové ochorenia a prechladnutia, sú dôvod mať dýchací systém v čo najlepšej kondícii. Ideálne je vôbec neochorieť. Ako to dosiahnuť? 

Prečo vírusy útočia najmä v zime? Chlad preverí zdravie pľúc, aj to, či odoláte epidémii

Zastavte chorobu skôr, ako sa prejaví

Nikto si nedovolí tvrdiť, že existuje jediný účinný spôsob, ako sa novému koronavírusu či ostatným príbuzným vyhnúť. Vedci sa však zhodujú v tom, že viac potrápia ľudí so zhoršenou imunitou. Na tej sa výrazne podieľa to, v akom stave máte pľúca a ostatné dýchacie orgány. Jedným z riešení ako im v tomto období pomôcť, je inhalovanie. Inhalovanie nie je módny výstrelok. Ide o rokmi overenú a obľúbenú formu prevencie a liečby problémov s dýchacími cestami, pri ktorej sa do dýchacích ciest dostávajú maličké kvapôčky aerosólu.

Koronavírus: Ako sa nenakaziť v MHD? Existuje šikovný spôsob, nič vás nestojí

Odolnejšie dýchacie cesty

Vďaka inhalovaniu sa zvlhčia dýchacie cesty, ktoré sú následne odolnejšie, hlien sa stáva redším, ľahšie sa vykašliava. Hltan a ústna dutina sa dezinfikujú a človeku sa lepšie dýcha. Inhalovanie je vynikajúce nielen ako prevencia pre zdravých ľudí, ale prínosy ocenia aj alergici a astmatici, ktorí musia inhalačnú liečbu konzultovať so svojím odborným lekárom. Tiež ľudia bývajúci v mestách a obciach so znečisteným ovzduším, ľudia, ktorí žijú v domácnosti s fajčiarmi, tí, ktorých trápi fajčiarsky kašeľ. Inhalovanie pomáha aj pri urýchlení liečby po ORL zákrokoch, alebo ak máte pocit suchých slizníc. Ak ste niekedy počuli o závislosti od nosných kvapiek, tak inhalovanie je jednou z možností, ako sa jej zbaviť a voľne dýchať bez toho, aby ste si museli niekoľkokrát denne kvapkať kvapky do nosa.

Urýchli liečbu dutín aj priedušiek. TOP 8 overených tipov na naparovanie

Naparovanie nie je inhalovanie

Naparovanie bolo vyhľadávané už za čias Hippokrata. Vtedy sa chorým odporúčalo naparovať a vdychovať eukalyptus či mentol. Americkí Indiáni tiež objavili čaro vdychovania byliniek, keď pri liečbe astmy využívali výpary rastliny. Naparovanie nie je najlepšou voľbou liečby dýchacích problémov. Dôvodom je nielen to, že so sebou nesie riziko obarenia, ale ani efekt nie je porovnateľný s inhalovaním. Vdychované čiastočky sú veľké a dostanú sa maximálne do ústnej dutiny a nie do priedušiek a pľúc, kde majú pôsobiť. Vývoj však ide dopredu a dnes máme k dispozícii moderné inhalátory, ktoré roztok premenia na aerosól.

Inhalátory vyrábajú z minerálnej vody určenej na inhalovanie, fyziologického roztoku či liečiva aerosól, jemnú hmlovinu. Vďaka tomu, že inhalované častice sú malé, dokážu preniknúť hlboko do dýchacích ciest a tam pôsobia čistiaco, protizápalovo a zmierňujú opuch sliznice.

Pri nádche pomôže inhalovanie. Nemýľte si ho s domácim naparovaním!

Inhalovanie je aj pre zdravých

Inhalovanie pomocou inhalátora je naozaj jednoduché a vhodné už pre novorodencov. Stačí si rovno sadnúť, pripraviť a zapnúť si inhalátor a dýchať. Trikrát denne, počas choroby aj častejšie, ideálne aspoň tri minúty. „Výhodou inhalovania je, že ide o liečbu bez chémie. Ak sa liečite rôznymi sirupmi proti kašľu, liekmi, ovplyvňujete celý organizmus a každý liek môže mať aj nežiaduce účinky. To sa pri inhalovaní nemôže stať. Liečba je priamo cielená a bez akýkoľvek nežiaducich účinkov. Pomocou inhalácie sa inhalačný roztok dostáva priamo na potrebné miesto,“ hovorí lekárka pre deti a dorast MUDr. Katarína Šimovičová. „Inhalátor je vynikajúca pomôcka, avšak vždy je potrebné informovať sa a spýtať sa lekára,“ radí lekárka. 

VIDEO: Pľúca sa za deň pohnú 20-tisíckrát. Koľko vírusov zachytia počas hodiny?

Dva typy inhalátorov

Inhalátor je určený na distribúciu liečiva v dýchacích cestách. Moderné inhalátory sú malé a veľmi jednoduché na použitie. Existujú dva základné druhy inhalátorov – kompresorové a ultrazvukové. Kompresorové využívajú pri tvorbe aerosólu stlačený vzduch. Majú vysokú životnosť, avšak sú hlučnejšie ako ultrazvukové inhalátory. Ultrazvukové inhalátory fungujú na princípe vysokofrekvenčných vibrácií, ktoré prechádzajú cez vodu a vytvárajú aerosól.

Každý kašeľ je teraz podozrivý. Príčinu do dvoch minút odhalí šikovná hračka

Čo môžem inhalovať?

  • Sterilný fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9 %) – ide o základný medikament pre inhaláciu, slúži aj na nariedenie iných liekov. Inhaluje sa aj samostatne ako prevencia zápalov dýchacích ciest, pri prepuknutých zápaloch má nepochybný odhlieňovací účinok.
  • Minerálne vody vhodné na inhalovanie – v dýchacích cestách napomáha odhlieňovaniu. Môže sa použiť pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest. Priaznivo ovplyvňuje i celkovú imunitu organizmu.
  • Látky s mukolytických účinkom - riedia sa fyziologickým roztokom (NaCl 0,9 %).

Všetky tieto prípravky sú dostupné v lekárňach. Pred ich použitím je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

10 chýb, ktoré robíte v hygiene aj vy. Tieto nevinné zlozvyky ohrozujú zdravie

Ako sa o inhalátor starať?

Pri inhalovaní dodržiavajte na vysokú hygienu. Ak inhalátor používajú viacerí členovia domácnosti, dezinfikovať sa musia všetky časti inhalátora od prístroja ďalej, teda masku. Súpravu a jej časti stačí umyť pod tečúcou vodou a jemne pretrieť handričkou, ktorá nepúšťa chĺpky. Vo výnimočných prípadoch použite najjemnejšiu zubnú kefku, a to aj na trysku, modrú vaporizačnú hlavicu a jej rôzne jemné záhyby.

Čítajte aj: Ako predĺžiť použiteľnosť rúška? Čím ho dezinfikovať, ak nemáte prístup k pračke?

Autor: TS, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

dnes
Nielen vyšší vek či problémy s vysokým tlakom ohrozujú ľudí nakazených novým koronavírusom. Je tu aj ďalší výrazne rizikový faktor.... Čítať viac
 
Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

04.04.2020
Nakaziť sa môžeme všetci. Nový koronavírus je v šírení mimoriadne vynaliezavý. O pandémii sme sa porozprávali s virologičkou RNDr.... Čítať viac
 
Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

04.04.2020
Časté čistenie rúk agresívnymi dezinfekčnými prostriedkami a nosenie rukavíc môžu našu pokožku poriadne potrápiť. Ruky sú červené,... Čítať viac
 
Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

03.04.2020
Ak nemáte rúško so striebornými nanovláknami ani respirátor, môžete sa cítiť viac ohrození. Rúško, ktoré zničí vírusy, si ale môžete... Čítať viac
 
Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

02.04.2020
Je nepravdepodobné, že prekonaním ochorenia COVID-19 získa človek dlhodobú imunitu na nový koronavírus. Trvalé následky však ochorenie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Posila pre pľúca proti vírusom. Bez chémie, stačí pár minút denne
TS
dab