predplatne
 

Rakovina oka: Aké sú jej prvotné príznaky, prevencia či liečba?

09.06.2019

Na pravidelné prehliadky so znamienkami sme sa ako-tak naučili chodiť. Ale viete, že zákerný melanóm si môže vyhliadnuť aj vaše oči? Najradšej má modré.

Vzácny, ale zákerný nádor - melanóm v oku.

Vzácny, ale zákerný nádor - melanóm v oku.Autor: Shutterstock

Je to vzácny, ale zákerný nádor. Zasiahne približne 2 – 3 ľudí zo 100tisíc. „Riziko stúpa s vekom, najmä po šesťdesiatke, no stretol som aj dvadsaťpäť- tridsaťročných ľudí s nádorom dúhovky,“ hovorí MUDr. Radoslav Piovarči.

Nebezpečný pigment

Melanóm oka, podobne ako ten kožný, majú na svedomí nekontrolovane bujnejúce pigmentové bunky melanocyty. Nachádzajú sa vo viacerých štruktúrach oka. Ak sa melanóm ohraničí len na vnútroočný priestor, je to lepší prípad. Len čo sa zahryzne do ciev či zrakového nervu a napadne očnicu, ide o horšie štádium. Keď sa krvou rozšíri do pečene, pľúc a mozgu, ide už o metastázy.

Zbadáte ho?

Jednotlivé štádiá choroby trvajú individuálne dlho, no rátajú sa na mesiace. Nádor teda útočí alarmujúco rýchlo a nemilosrdne. Dá sa včas zistiť? Všímajte si zmeny na dúhovke. Ak na nej objavíte tmavohnedú škvrnu rôzneho tvaru a veľkosti, ohraničenú či neohraničenú, choďte čo najskôr na vyšetrenie. Môže ísť o prvé štádium rakoviny, ktorá zasiahla dúhovku. Doktor Piovarči upozorňuje, že ide o jediný nádor oka, ktorý spozorujete aj sami.

Čítajte: Aj melanóm sa dá vyliečiť

To je on!

Melanóm dúhovky má často polmesiačikovitý tvar. Je plný pigmentového materiálu, ktorý sa z neho vytriasa ako peľ z kvetu a usádza sa na dne prednej komory, čiže hneď za rohovkou a dúhovkou. V pokročilejšom štádiu tmavá škvrna rastie a začne deformovať zrenicu, ktorá je normálne okrúhla. Ak sa zrenica vysunie zo stredu, je rozšírená alebo zúžená, nádor už tlačí na niektoré štruktúry oka. Zhoršuje sa videnie, začínajú sa bolesti. Melanóm však nie je jediný útvar, ktorý sa môže v dúhovke nachádzať. Existujú aj iné, ktoré tiež majú základ v pigmentových bunkách. Či sú zhubné, alebo nie, zistí len lekár špeciálnym vyšetrením.

Dá sa liečiť

Priebeh choroby a liečba závisia od štádia, umiestnenia, veľkosti a histologickej štruktúry melanómu. „Ak ho zachytíme skoro, absolvujete laserovú liečbu, rádioterapiu alebo vám nádorové tkanivo odstránime chirurgicky. Pri pokročilom náleze často musíme pre metastázy vybrať celé oko a okolité štruktúry. Ultrazvukové vyšetrenie pečene, röntgen pľúc a magnetická rezonancia mozgu ukážu, či sa nešíri do ďalších orgánov,“ upresňuje lekár. Liečba zhubného melanómu oka má rozhodne zmysel v každom štádiu. Keď lekári nádor objavia včas, zachránia vám zrak. Neskôr aj život.

Pigmentové znamienko na oku môže prerásť v melanóm

Miluje modré oči

Ak sa často a veľa opaľujete, zvyšujete si šancu na zhubný nádor oka. Najmä ak máte bledý typ pleti a modrú farbu dúhovky.

Myslíte na to, že: 

  • Raz ročne absolvujte preventívnu očnú prehliadku, ktorú v štátnych zariadeniach hradia poisťovne.
  • Noste kvalitné okuliare s UV filtrom.
  • Sledujte zmeny na dúhovke. Nielen tmavé škvrny, ale aj pigmentové znamienka, podobné tým na koži.

V tomto článku sa zaoberáme Melanóm ...viac
Autor: Veronika Daničová, Adriana Fábryová, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nepreháňate to? Časté návštevy lekárov vám prinesú len viac zdravotných problémov

Nepreháňate to? Časté návštevy lekárov vám prinesú len viac zdravotných problémov

včera
Mnohí odborníci sa domnievajú, že na vyšetrenia k lekárom chodíme príliš často, užívame množstvo liekov a tým svojmu zdraviu neprospievame,... Čítať viac
 
Máte srdce na mieste? Skúste, či ho cítite v bruchu! Tento príznak varuje!

Máte srdce na mieste? Skúste, či ho cítite v bruchu! Tento príznak varuje!

16.06.2019
Cítite, že vám srdce bije v bruchu? Možno si vydutina na cieve rytmicky odpočítava deň, keď praskne. Čítať viac
 
Vysunutá platnička môže definitívne zničiť váš sexuálny život. Je nutná operácia?

Vysunutá platnička môže definitívne zničiť váš sexuálny život. Je nutná operácia?

16.06.2019
Pri problémoch s chrbticou väčšina odborníkov považuje operáciu až za krajné riešenie, ktorému by mala predchádzať konzervatívna... Čítať viac
 
Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo

Prekonali ste autonehodu? Cítite sa v poriadku? O pár týždňov sa u vás môže prejaviť peklo

15.06.2019
Bolesť hlavy, stuhnutosť krku, závrat, nevoľnosť, šumenie či pískanie v ušiach. To všetko vás nemusí potrápiť hneď po autonehode.... Čítať viac
 
Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?

Kde bolí zápal slepého čreva a kedy je nutná operácia?

14.06.2019
Vedeli ste, že slepé črevo a apendix nie je jedno a to isté? Ako vzniká zápal slepého čreva, v ktorej časti brucha bolí a čo lekári vlastne... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rakovina oka: Aké sú jej prvotné príznaky, prevencia či liečba?
Veronika Daničová
Adriana Fábryová
lua