predplatne
 

Nemocnice sú plné neporaziteľných patogénov. Prichádza však zmena

16.05.2019

V snahe zlepšiť situáciu sa vo viacerých nemocniciach rozhodli zaviesť smernice, ktoré tlačia na znižovanie spotreby antibiotík.

Lekári sú pod tlakom, preto radšej predpisujú antibiotiká aj zbytočne.

Lekári sú pod tlakom, preto radšej predpisujú antibiotiká aj zbytočne. Autor: Shutterstock

V slovenských nemocniciach pribúdajú patogény, ktoré sú rezistentné na väčšinu alebo dokonca všetky testované antibiotiká. Takýto rozvoj mikrobiálnej rezistencie spôsobilo práve neodôvodnené a vysoké používanie antibiotík.

Čítajte aj: Iba ružová tabletka? Voľnopredajné lieky otrávia stovky Slovákov ročne

Slovensko je krajinou s piatou najvyššou spotrebou antibiotík podávaných v nemocniciach, pričom ich používanie má stúpajúci trend. Tvoria 10 až 20 percent predpisovaných liekov. „Pri antibiotikách je však škodlivá nielen vysoká spotreba, ale aj ich nevhodné, respektíve nesprávne používanie, čo prehlbuje mikrobiálnu rezistenciu. Pri niektorých skupinách baktérií dosahuje rezistencia 50 až 60 percent, ale existujú už aj patogény, na ktoré nie je žiadny liek,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Zmutované baktérie

Takýmto nebezpečným patogénom je napríklad pseudomonáda, kmeň gramnegatívnych baktérií, ktoré u ľudí s oslabenou imunitou vyvolávajú vážne infekcie. Voči meropenému, čo je už takzvaný. liek poslednej voľby, vykazujú až 47-percentnú rezistenciu. Zmutované bakteriálne kmene ako klebsiella sú tiež odolné voči všetkým testovaným antibiotikám dostupným na trhu. Voči najpoužívanejším chinolónovým antibiotikám má tento patogén až 67-percentnú rezistenciu.

 Užívajte lieky tak, aby vás liečili, nie aby vám ubližovali

Pod tlakom

„Vysokú spotrebu antibiotík má pritom na svedomí defenzívna medicína. Lekári sú pod tlakom pacientov, príbuzných a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, takže predpisujú antibiotiká pre istotu, hoci to nie je potrebné,” hovorí medicínsky riaditeľ Svetu zdravia Róbert Hill. A podotýka, že pod vysokú spotrebu antibiotík sa podpisujú i nedostatočné odborné znalosti.

„Antibiotickú liečbu predpisujú chirurgovia, neurológovia, internisti i ďalší špecialisti, hoci nie všetci lekári do detailov ovládajú jej špecifiká. Používajú nesprávne antibiotiká, nesprávne spôsoby aplikácie, v nesprávnych dávkach, v nesprávnom čase a zbytočne dlho,“ dopĺňa lekár Hill.

Klesla spotreba

V snahe eliminovať vysokú mikrobiálnu rezistenciu a zvýšiť tak bezpečnosť pacienta sa vo viacerých nemocniciach rozhodli zaviesť smernice, ktoré prispeli k zlepšeniu situácie. „Dodržiavaním nášho štandardu došlo po dvoch rokoch k zníženiu spotreby antibiotík určených na profylaxiu o 24 percent. Pri chinolónových antibiotikách sa spotreba znížila o 26 percent a ďalšieho antibiotika kolistín sa za dva roky zredukovala o 42 percent, čo je významný pokles,“ uvádza klinická farmakologička Andrea Demitrovičová.

Objednávate lieky z webu? Falošné môžu ublížiť, takto odlíšite pravé

Boj s infekciami

Medzi nozokomiálnymi nákazami, teda infekciami, ktoré pacient získa počas pobytu v zdravotníckom zariadení, a spotrebou antibiotík, je priama súvislosť. Čím racionálnejšie sa používajú antibiotiká, tým menšia je rezistencia mikróbov, a čím menej rezistentných mikróbov sa nachádza v nemocničnom prostredí, tým menší je výskyt nozokomiálnych nákaz.

„Správnym umytím a dezinfekciou rúk je možné predchádzať až 60 percentám nozokomiálnych nákaz. Pripravili sme presné návody, kedy si má zdravotník v našich nemocniciach iba umyť ruky mydlom a vodou, kedy je potrebná hygienická dezinfekcia a kedy zase chirurgická, ako presne v súvislosti s hygienou napríklad zaviesť močový katéter. Zdravotníkov sme tiež školili, v ktorých situáciách treba používať rukavice či ich upozorňovali na ozdoby na rukách,“ hovorí epidemiologička Jana Skalová.

Môže vás zaujímať:

Autor: red, nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

dnes
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

včera
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nemocnice sú plné neporaziteľných patogénov. Prichádza však zmena
red
nh