predplatne
 

Prestať sa vždy oplatí! Aj po 40 rokoch fajčenia sa pľúca vedia dostať na úroveň nefajčiarov

13.02.2020

Inhalovanie škodlivín z cigariet napácha obrovské škody. Podľa najnovších zistení však nie definitívne - zdravé bunky nahradia bunky náchylné na rakovinu.

Pľúca opravia poškodené tkanivo, orgán bývalých fajčiarov sa regeneruje.

Pľúca opravia poškodené tkanivo, orgán bývalých fajčiarov sa regeneruje.Autor: Shutterstock

Je príliš neskoro, argumentujú dlhoroční fajčiari. Pľúca sú zničené a nechce sa im bojovať so zlozvykom. Ak nevidíte dôvod skoncovať s neduhom, ťažko sa hľadá motivácia. Nielen bežní ľudia, ale aj vedci boli donedávne presvedčení, že pľúcne tkanivo je po rokoch fajčenia poškodené a skoncovať s cigaretami má zmysel najmä preto, aby sa tieto škody na pľúcnom tkanive ďalej nerozširovali. Najnovší výskum vedcov z britského genetického inštitútu však zistil niečo fascinujúce.

Čítajte aj: Alarmujúce čísla rakoviny pľúc. 7 tichých príznakov najviac podceňujete

Pľúca fajčiarov nie sú poškodené naveky. Keď sa so zlozvykom prestane, zdravé bunky môžu nahradiť bunky náchylné na rakovinu. Vyplýva to zo štúdie uverejnenej v odbornom časopise Nature. „Ľudia, ktorí 30, 40 rokov veľa fajčili, mi často hovoria, že už je príliš neskoro na to, aby prestali fajčiť. Zlozvykom napáchali na pľúcach príliš veľa škôd," hovorí Peter Campbell z inštitútu Wellcome Sanger. 

„Som nadšený z toho, že náš výskum ukazuje, že nikdy nie je príliš neskoro prestať," cituje vedca agentúra AFP. Bunky, ktoré pokrývajú vnútro dýchacích ciest, po niekoľkých rokoch od poslednej cigarety podľa Campbella nevykazovali žiadne poškodenie.

Silné bunky

Vedci v štúdii preskúmali vzorky pľúc 16 ľudí, vrátane fajčiarov a bývalých fajčiarov, z ktorých niektorí vyfajčili za život aj viac ako 15 000 škatuliek cigariet. Hľadali u nich mutácie zodpovedné za vznik rakoviny. Zistili, že 9 z 10 pľúcnych buniek u aktívnych fajčiarov má mutácie, vrátane tých spôsobujúcich rakovinu. U bývalých fajčiarov našli 4-krát viac zdravých buniek, v niektorých prípadoch rovnaký počet ako u nefajčiarov.

Nie je kašeľ ako kašeľ. Kedy by ste to už s návštevou lekára nemali odkladať?

Zdravé zásoby

Nejde o zázračné vyliečenie, upozorňuje Campbell. Bunky sa neopravili, ale boli úplne nahradené zdravými. Odkiaľ presne tieto zdravé bunky pochádzajú, vedci zatiaľ nezistili. Domnievajú sa však, že si telo vytvára zásobu mimo dosahu škodlivého tabakové dymu. U niektorých buniek sa môžu objaviť aj mutácie prirodzene spôsobené starnutím tela, ktoré sú neškodné, upozorňujú vedci.

Výsledky výskumu sa budú ešte ďalej overovať na väčších vzorkách tkanív pľúc fajčiarov a porovnávať s tým od nefajčiarov. Získať takéto vzorky je mimoriadne náročné. Vedci pracovali len s tými tkanivami, ktoré boli odobraté počas biopsie kvôli iným zdravotným vyšetreniam. Napriek malej vzorke platí, že nové poznatky môžu fajčiarom dodať motiváciu prestať so závislosťou.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Pľúca ...viac Rakovina pľúc ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Holé členky + mráz = reuma?  Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

23.02.2020
Väčšina tínedžerov a mladých ľudí sa nezamýšľa nad tým, či sedenie na studenom múriku, holý chrbát pod krátkou bundičkou či odhalené... Čítať viac
 
Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

23.02.2020
Pálenie záhy, únava i priberanie môžu byť nenápadné príznaky chorého srdca. Ešte čakáte? Čítať viac
 
Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

21.02.2020
Kým kolonoskopia dokáže zachytiť aj najmenšie polypy, výrastky predchádzajúce vzniku ochorenia, nová metóda pracuje na úplne inom... Čítať viac
 
6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

20.02.2020
Obezita nie je chybou krásy. Je to chronické ochorenie s vážnymi zdravotnými následkami, ktoré patrí do rúk lekára. Čítať viac
 
Od diagnózy len 5 rokov života. Táto choroba je horšia ako rakovina, ako zakročiť?

Od diagnózy len 5 rokov života. Táto choroba je horšia ako rakovina, ako zakročiť?

19.02.2020
Desíte sa rakoviny? Srdcové zlyhávanie zabíja do piatich rokov. Ako sa prejaví, že hrozí aj vám? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prestať sa vždy oplatí! Aj po 40 rokoch fajčenia sa pľúca vedia dostať na úroveň nefajčiarov
nh