predplatne
 

Pri astme a alergii pomôžu aj jaskyne

14.10.2013

Astma ani alergie nemusia byť doživotným trápením, tvrdia lekári zaoberajúci sa speleoterapiou. Najmä ak s liečbou v jaskyni začnete už v detstve.

Máme približne päťtisíc jaskýň, z toho  dvanásť je sprístupnených pre verejnosť.  Väčšina z nich sú krasové, a hoci zloženie  ich aerosólu sa môže líšiť, mnohé majú  vhodné podmienky na liečbu respiračných  ochorení.

Máme približne päťtisíc jaskýň, z toho dvanásť je sprístupnených pre verejnosť. Väčšina z nich sú krasové, a hoci zloženie ich aerosólu sa môže líšiť, mnohé majú vhodné podmienky na liečbu respiračných ochorení.Autor: Archív

Marek mal dva roky, keď sa začali jeho dýchacie problémy. V zimnom období trpel záchvatmi kašľa a častými zápalmi priedušiek, ktoré sa končili antibiotikami. Vzápätí sa na to nabalila liečba kortikoidnými inhalačnými sprejmi, antihistaminikami a liekmi proti astme. Dnes je to zdravý školák, lieky sú dávnou minulosťou. Zlom k lepšiemu nastal už po prvej návšteve jaskyne

„Na prvé liečenie do Kúpeľov Štós nás poslala alergiologička, keď mal Marek tri roky. Ako doplnkovú liečbu nám odporučili pobyt v Jasovskej jaskyni. Počas trojtýždňového liečenia v nej bol asi desaťkrát. Odvtedy lieky nepotreboval, záchvaty kašľa jednoducho zmizli,“ spomína Marekov otec. Liečenie však pre istotu o rok zopakovali. Znie to až príliš jednoducho?

Patríme k priekopníkom

„Moderná speleoterapia má za sebou viac ako pol storočia praxe. Popri Nemecku to bolo práve Slovensko, ktoré prinieslo komplex poznatkov o jej účinkoch. Už v roku 1960 začal MUDr. Karol Klincko s touto liečbou v Gombaseckej jaskyni,“ hovorí profesor MUDr.

Svetozár Dluholucký, Csc., ktorý o dvanásť rokov neskôr pomáhal rozbehnúť rovnaký projekt v Bystrianskej jaskyni. Vďaka svojim výskumom v nej bol dlhoročným predsedom stálej komisie pre speleoterapiu, ktorá patrí pod Medzinárodnú úniu speleológie. Bystrianska jaskyňa je dodnes jej referenčným pracoviskom. „V časoch, keď sa astma považovala za alergické stiahnutie priedušiek, sme na základe porovnateľných liečebných výsledkov pri astme a infekčných ochoreniach dýchacích c

iest predpovedali ich spoločný základ – zápalový proces.“ Aerosól v krasových jaskyniach utišuje zápaly dýchacích ciest, bez rozdielu pôvodu. Preto je taký účinný aj pri liečbe alergií a astmy, ktorým dala klasická medicína nálepku – na celý život.

Ako to funguje?

Väčšina respiračných ochorení je výsledkom porušenia slizničnej bariéry v dýchacích cestách. Pri každom nádychu na ne dopadá obrovské množstvo patogénov – vírusy, plesne, baktérie, alergény, prach či iné škodlivé látky z ovzdušia.

Ak sa samočistiaca schopnosť slizníc prekročí, vznikne zápal. Stav imunity a vrodené predispozície určujú, aký priebeh a charakter bude zápal mať a či prerastie do chronického ochorenia. Jaskynná mikroklíma má na takto postihnuté dýchacie cesty blahodarný vplyv. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu a nízke teploty hydratujú a regenerujú hlienovú vrstvu slizníc.

Vzduch bohatý na vápnik pôsobí protizápalovo, horčík uvoľňuje svalstvo priedušiek, uľavuje astmatikom. Ovzdušie je bezprašné, bezalergénové a sterilné, s nízkym pH. Navyše, elektronegatívny náboj aktivuje membránový potenciál slizničných buniek a prinavracia im samočistiacu schopnosť. Nezanedbateľná je i podprahová radiácia v jaskyniach, ktorá má podľa výskumov a klinických štúdií priaznivý vplyv na imunitu a celkové zdravie.

Neveria jej

Prečo potom speleoterapia nie je prvou voľbou alergiológov najmä u malých detí? Profesor Dluholucký za tým vidí nedôveru, ale aj pohodlnosť.

„Inhalačná liečba kortikoidmi a dlho účinnými betamimatikami odpojila detských astmatikov od infúzií.Je vysoko efektívna, no nikto jasne nedefinoval, kedy sa s ňou dá skončiť!“ Speleoterapia dosahuje najlepšie výskedky u detí asi do pätnásť rokov, keď dýchacie cesty nie sú ešte nezvratne poškodené a vývoj k astme a alergii sa dá zvrátiť preladením imunitných reakcií. U dospelých pacientov to ide ťažšie, hoci aj tým pobyt v jaskyni pomáha. V ambulanciách sa však o nej zväčša nedozviete. Sklamanie nad prístupom klasickej medicíny prežila aj Kristína.

„S trojročným synom sme prešli rôznych doktorov – špecialistov. Je to len pár mesiacov, čo uňho prepukli dýchacie problémy, ktoré vyhodnotili ako ľahkú astmu.“ Zakaždým z ordinácie odchádzali s kopou liekov a varovaním, že ak ich nebudú poctivo brať, zo syna bude ťažký astmatik. So silnou liečbou sa však mladá matka nechce zmieriť.

„Neverím, že neexistuje aj iné riešenie. Speleoterapiu spomenula až jedna doktorka na pohotovosti v Poprade. Okamžite sme navštívili Beliansku jaskyňu a čaká nás aj intenzívnejší cyklus v Bystrianskej. Výsledky však vidím už teraz. Hoci syn mal nádchy, trvali kratšie a nesprevádzalo ich zúženie priedušiek ani astmatický kašeľ ako predtým. A to aj napriek tomu, že mu znižujeme dávky kortikoidného spreju a antiastmatiká neberie.“

Výsledky sú povzbudivé

Už štyridsať rokov organizuje tím okolo profesora Dluholuckého speleoterapeutické pobyty v Bystrianskej jaskyni v Nízkych Tatrách. Spočiatku ani on sám neveril v ich význam, no zmenil názor.

V sedemdesiatych a neskôr aj v deväťdesiatych rokoch minulého storočia urobil dve štúdie zamerané na účinnosť speleoterapie. Výsledky boli takmer identické. V nasledujúcom roku po absolvovaní prvého turnusu klesla chorobnosť detí na respiračné infekty na pätinu. Znížila sa spotreba antibiotík, zlepšila imunita a klesli zápalové markery. Po desiatich rokoch speleoterapie zostalo v starostlivosti alergiológa dvadsaťtri percent sledovaných detí. Ostatné boli zdravé.

„Imunológovia hovorievajú, že alergia je celoživotná a z toho odvodzujú, že liečba tiež. V detskom veku však vieme, že alergia je prechodný stav a správnym postupom sa dá vyliečiť. Navyše, deti do štyroch rokov mávajú skôr infekčný typ astmy, keď záchvat vyvolá viróza. V tomto veku je dosť ťažké odlíšiť samotnú infekciu s pískavým výdychom od nábehu na astmu. Angloameričania tieto infekty volajú pískavá bronchitída – wheezing bronchitis, nie astma.“ Našťastie, podporu našli speleoterapeuti aspoň na Správe slovenských jaskýň.

Ako v rozprávke

Hoci ide len o doplnkovú liečbu, má svoje pravidlá. Speleoterapia sa začína dýchacími cvičeniami, ktoré trvajú približne trištvrte hodiny. Vtedy sa má aerosól dostať čo najhlbšie do dýchacích ciest. Pacienti sa učia správne dýchať, cvičia prvky jogy. Potom, ak je v jaskyni na to priestor, ležia v spacákoch na ležadlách a pri hudbe relaxujú ďalšie dve hodiny. Organizmus otužuje a relaxuje. Deti i dospelí sú stále pod dohľadom fyzioterapeuta a ak treba, aj doktora. „Viem, že nemôžem čakať zázraky, ale verím v silu prírody,“ vraví Kristína.

„Navyše, pre deti to nie je iba terapia, ale aj dobrodružstvo. Každý deň ako permoníci vstupujú do podzemia, zlepšujú si kondičku, získavajú vzťah k horám, prírode a občas sa stretnú aj s netopierom. A keď im to ešte môže zdravotne pomôcť, je hriech to neskúsiť.“

Kedy do jaskyne nemôžete?

✗ ak trpíte akútnym horúčkovitým infektom

✗ ak máte metabolické ochorenie, ktoré nie je pod kontrolou, napríklad dekompenzovanú cukrovku

✗ ak trpíte aktívnym autoimúnnym ochorením

✗ prekážkou je aj akútny astmatický status

✗ pre fyzickú záťaž sa neodporúča pacientom so zle kompenzovanými srdcovocievnymi ochoreniami

Prispeje aj poisťovňa

Belianska jaskyňa

Jeden vstup trvá asi hodinu, pričom sa cvičí asi štyridsaťpäť minút. Na relaxačnú časť v jaskyni nie je priestor. Liečenie je určené najmä dospelým pacientom, ale vítané sú aj deti, ktoré zvládnu strmý vstup do jaskyne a vnútri približne stopäťdesiat schodov. Jeden vstup stojí pre samoplatcov tri eurá, klienti sanatória, ktorým pobyt preplácajú poisťovňe, doplácajú 1,50 eura. Speleoterapiu poskytujú celý rok, vždy od utorka do piatka, okrem obdobia od polovice novembra do začiatku januára, keď je jaskyňa zatvorená.

Jasovská jaskyňa

Pobyty sú vhodné pre dospelých aj pre deti, v jaskyni je priestor na cvičenie a následnú relaxáciu, preto jeden vstup trvá približne dve a pol hodiny. Mimo hlavnej sezóny zaň zaplatíte 4,90 eura, v hlavnej sezóne od júna do konca septembra 8,30 eura. Jaskyňa je sprístupnená od začiatku apríla do konca októbra, ak nie je zatopená. Poisťovne tu na speleoterapiu neprispievajú. Cvičí sa od utorka do nedele, je na vás, koľko vstupov si zvolíte, minimum by však malo byť desať.

Bystrianska jaskyňa

Je zameraná predovšetkým na liečbu detí od dvoch rokov. Nižší vek nie je kontraindikácia, ale veľmi malé deti si vyžadujú špecifický prístup vo fyzioterapii. Terapia prebieha vo dvojtýždňových turnusoch zvyčajne od júna do augusta.

Počas nich sa vstupuje do jaskyne každý deň okrem pondelka, keď sú všetky slovenské jaskyne zatvorené. Vstup trvá približne dve a pol hodiny, okrem cvičenia sa aj relaxuje. Cena za dvojtýždňovú liečbu je 255 eur, až šesťdesiatpäť percent tejto sumy prepláca poistencom vo veku dva až osemnásť rokov jedna súkromná poisťovňa. Štátna ani druhá súkromná neprispievajú.

Autor: Zuzana Vongrejová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

19.02.2019
K tanečnej róbe vás asi nenapadne pribaliť aj adrenalínové pero , ale možno by ste mali. Najmä, ak ste už niekedy absolvovali anafylaktický... Čítať viac
 
Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

18.02.2019
Členské štáty EÚ dostali od Európskeho parlamentu plnú podporu využitia potenciálu liekov na báze marihuany. Čítať viac
 
Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

18.02.2019
Zápalmi močového mechúra trpia ženy oveľa častejšie ako muži. Odborníci odhadujú, že výskyt týchto zápalov je až trikrát vyšší. Čo... Čítať viac
 
Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

17.02.2019
Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš... Čítať viac
 
9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

16.02.2019
Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pri astme a alergii pomôžu aj jaskyne
Zuzana Vongrejová