Príbehy čitateľov: Inkontinencia si nevyberá, no ľahko si s ňou poradíte

14.09.2017

Snáď ani neexistuje problém, ktorý by bol tak rozšírený, a pritom sa o ňom tak málo hovorilo. Zďaleka sa netýka len žien po menopauze a starších mužov, ako si väčšina ľudí myslí.

Vystúpte zo začarovaného kruhu, z ktorého sa ťažko hľadá cesta von.

Vystúpte zo začarovaného kruhu, z ktorého sa ťažko hľadá cesta von.Autor: Shutterstock.com

Samovoľný únik moču je typickým príkladom o stále fungujúcich tabu v spoločnosti. Hanbíte sa s ním komukoľvek zdôveriť, no sami naň nie ste! 

Viac o tom, ako vám inkontinencia môže zničiť vzťahy, čítajte ► TU.

Najdôležitejšie pravidlo

Inkontinencia postihuje až 4-8 % populácie, na Slovensku je to približne 400 000 ľudí.. Únik moču dokáže potrápiť tiež mladé ženy po pôrode aj mladých mužov po chirurgickom zákroku. Mnohí z nich nie sú na takú situáciu vôbec pripravení a nevedia ako zareagovať. „Neodkladajte návštevu lekára, či už je to všeobecný lekár, gynekológ alebo urológ. Ten vám problém objasní a poradí čo ďalej“, hovorí urologička Nikoleta Ledererová.

Menej kávy, viac skutočnej posily

„Pri ľahkej forme inkontinencie je dobré zaradiť do denného režimu cvičenie a posilňovanie svalov panvového dna pomocou techniky Pelvicore. Pomôcť môže aj redukcia váhy, úprava pitného režimu alebo zníženie dennej dávky kofeínu. V ďalších prípadoch môže pomôcť nasadenie liekov, prípadne operácia“, vysvetľuje Ledererová.

Cvičte proti inkontinencii: Lucia Medeková vie, ktorých 5 krokov zaberie! 

Vyberte si pomocníkov

Pri úniku moču je dôležité používať špeciálne absorpčné pomôcky. Vyberajte také, ktoré zabránia pretečeniu, zápachu i vlhkosti. Dôležitú úlohu hrá aj diskrétnosť, priedušnosť a celkové pohodlie. V lekárňach a výdajniach zdravotníckych pomôcok je k dispozícii množstvo rôznych typov od slipových vložiek až po naťahovacie nohavičky. Každý si tak môže zvoliť taký typ, ktorý zohľadňuje jeho potreby, vzhľadom na intenzitu únikov a najviac vyhovuje jeho životnému štýlu.

Jana (58)

Menopauzy som sa vopred obávala dlho. Všade som čítala o návaloch tepla, bolestiach hlavy, podráždenosti a vopred som sa s tým zmierovala. Na to, že s menopauzou môže prísť aj inkontinencia, ma ale nik nepripravil. Odrazu som začala mať problém s únikom moču a nevedela som, čo s tým. Hanbila som sa komukoľvek zveriť. Ani manželovi, s ktorým žijem už viac ako 35 rokov som nič nepovedala. Dovtedy som bola veľmi aktívna, často som športovala, navštevovala priateľov, ale teraz akoby sa niečo zlomilo a ja som sa bála vyjsť z domu na viac ako nevyhnutnú dobu. Cítila som sa izolovaná od okolitého sveta. Nakoniec som nabrala odvahu a s problémom som sa zverila obvodnému lekárovi. Ten mi vysvetlil, že únik moču nie je nič neobvyklého a odporučil mi správne inkontinenčné vložky. Vďaka nim môžem teraz zasa bez obáv chodiť medzi ľudí a nikto si nič nevšimne. Veľmi sa mi uľavilo.

Priznania dám z Hollywoodu: Takto s nimi mávajú hormonálne zmeny 

Romana (30)

S únikom moču som začala mať problémy po druhom pôrode. Zistila som, že kedykoľvek sa viac zasmejem, alebo zdvihnem väčšiu vec, zvlhne mi bielizeň a musím si ju ísť vymeniť. Aby som bola pokojnejšia, začala som používať menštruačné vložky, ale nebolo to príliš komfortné. Potom som sa dočítala na internete, že existujú špeciálne inkontinenčné vložky, o ktorých som dovtedy ani nevedela. Používam najmenšiu veľkosť a som s nimi úplne spokojná. Navyše som na internete objavila cviky na posilnenie svalov panvového dna, ktoré môžu inkontinenciu dokonca úplne vyliečiť. Hneď v ten deň som začala cvičiť a môj problém sa postupne zlepšuje. Bude to asi ešte nejaký čas trvať, no ja verím, že sa úniku moču zbavím úplne.

Čítajte aj: Zbohom, tehotenské kilá! Trénerka poradí ako a kedy začať 

Mirka (36)

Manželovi pred dvoma rokmi diagnostikovali rakovinu semenníkov. Podstúpil operáciu aj chemoterapiu a všetko vyzeralo byť v poriadku. V nemocnici ho však nikto neupozornil na to, že liečba môže mať aj vedľajšie účinky, ako napríklad inkontinenciu. Manžel sa mi s tým spočiatku vôbec nezdôveril, za svoj problém sa veľmi hanbil. Všimla som si to však vo chvíli, keď mi začali miznúť menštruačné vložky. Keď som sa ho na to opatrne spýtala, najskôr samozrejme nič nepriznal, ale neskôr z neho vypadlo, že má problémy s únikom moču. Spoločne sme teda zašli do lekárne, kde mu odporučili inkontinenčné vložky priamo pre mužov. Keď ich môj manžel začal používať, bolo vidieť, že sa v nich cíti príjemnejšie a vracia sa mu aj pošramotené sebavedomie.

Inkontinencia

V tomto článku sa zaoberáme Inkontinencia ...viac Menopauza ...viac
Autor: Martina Kovacs, bd
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

8 vážnych chorôb, ktoré vyčítate z tváre. Čo prezradia škvrny či suché pery?

8 vážnych chorôb, ktoré vyčítate z tváre. Čo prezradia škvrny či suché pery?

dnes
Je len pár ochorení, pri ktorých skúsenému doktorovi stačí pohľad a vie, čo vás trápi. S našim prehľadom to pre začiatok zvládnete aj... Čítať viac
 
Zubnú preventívku si nenechajte na koniec roka. Veríte tomuto omylu?

Zubnú preventívku si nenechajte na koniec roka. Veríte tomuto omylu?

včera
V závere roka býva v ambulanciách stomatológov mimoriadne rušno. Ak ste doteraz prehliadku zubov odlkladali, aj vďaka vám sa zrejme... Čítať viac
 
Štvrťmilióna odpovedí denne

Štvrťmilióna odpovedí denne

včera
Okysličená krv putuje zo srdca do celého tela, červené krvinky do jednotlivých orgánov distribuujú kyslík a potom sa krv, už bez kyslíku,... Čítať viac
 
Dokázali by ste rozpoznať príznaky sclerosis multiplex?

Dokázali by ste rozpoznať príznaky sclerosis multiplex?

21.11.2017
Odhaliť sclerosis multiplex je často náročné nielen pre samotných pacientov, ale aj pre lekárov. Ťažkosti prichádzajú, odchádzajú... Čítať viac
 
Au, už zasa mrcha migréna! Čo vám spúšťa záchvat?

Au, už zasa mrcha migréna! Čo vám spúšťa záchvat?

20.11.2017
Predstavujete si migrénu ako ochromujúcu bolesť hlavy? Obyčajne taká je, no zatiaľ čo jednému ide hlavu roztrhnúť, druhému sa len... Čítať viac
 
 

wanda.sk