predplatne
 

Problémy s dýchaním? Vieme, ktorým potravinám sa vyhýbať a ktoré pomôžu

19.06.2015

Môže to, čo jete, ovplyvniť dýchanie? „Nejde o žiadnu zázračnú diétu, ktorá vylieči astmu, ale niektoré potraviny ju zlepšujú a iné, naopak, zhoršujú,“ hovorí doktor Robert Graham, MD, internista nemocnice Lenox Hill v New Yorku.

Ilustračná fotografia.

Ilustračná fotografia.Autor: Profimedia.sk

Arašidy

Môžu vyvolať alergickú reakciu a astmatický záchvat s fatálnym koncom. Deti s alergiou na arašidy majú častejšie astmu.

Mäkkýše

Alergia na mäkkýše je po alergii na arašidy a mlieko u detí na treťom mieste. Môže sa vyvinúť aj v dospelosti. Ak máte astmu, vyhýbajte sa krabom, rakom, homárom a krevetám, takisto mušliam, ustriciam a slávkam. Táto alergia pretrváva po celý život.

Soľ

Jedným zo sprievodných znakov astmy je zápal a zúženie dýchacích ciest, k čomu môže prispieť aj soľ. Tým, že zadržiava v tele tekutiny. Najväčším zdrojom sodíka je bežné reštauračné menu a spracované potraviny.

Vajcia

Hoci najčastejšie sa alergia na vajcia prejaví kožnou reakciou, vyskytli sa aj prejavy astmy. Ak vám kožné testy potvrdili alergiu na vajcia, radšej sa im vyhýbajte.

Mlieko

Kontroverznú pozíciu si vyslúžilo mlieko a výrobky z neho, ktoré môžu astmu zhoršiť. Niektorí ľudia sú na mlieko alergickí, čo môže vyvolať kašeľ a respiračné problémy. Naopak, jeden z najbohatších zdrojov vitamínu D môže príznaky astmy zmierniť.

Víno

Niektoré štúdie dokázali, že konzervačné látky – siričitany vo víne môžu spustiť astmatický záchvat, príčinou môže byť aj samotný alkohol. Iné výskumy však naznačujú, že u ľudí, ktorí pijú červené víno, sa astma vyskytuje menej často.

Jablká

Britská štúdia zistila, že ľudia, ktorí jedli dve až päť jabĺk týždenne, mali o tridsaťdva percent nižšie riziko vzniku astmy. Autori štúdie sa domnievajú, že za to môžu flavonoidy, najmä khelin, bronchodilatátor, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty.

Zelená paprika

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý predchádza poškodeniu pľúc tým, že bojuje s voľnými radikálmi. Dokázal to výskum detí predškolského veku v Japonsku, kde skupina s vyšším príjmom vitamínu C mala menší výskyt astmy. Hoci sa vitamín C nachádza vo väčšine ovocia a zeleniny, k superbohatým patrí najmä zelená paprika a šípky.

Mrkva

Betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A, je vynikajúci antioxidant, ktorý znižuje výskyt astmy, vyvolanej námahou. Nájdete ho aj v marhuliach, zelenej paprike či v sladkých zemiakoch.

Slnečnicové semienka

Ľudia s nízkou hladinou horčíka, na ktorý sú slnečnicové semienka bohaté, sú náchylnejší na astmatické záchvaty.

Káva

Kofeín sa svojím zložením podobá teofylínu, ktorý sa pridáva do niektorých liečiv na zlepšenie priechodnosti dýchacích ciest. V akútnych prípadoch si môžete pomôcť dvoma šálkami silnej kávy. Účinok trvá aj šesť hodín.

Avokádo

Obsahuje významný antioxidant glutatión. Patrí k najdôležitejším „ochranárom“ buniek proti voľným radikálom, ktoré sa tvoria počas astmatickej zápalovej reakcie.

Ľanové semienka

Sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú silný protizápalový účinok. Horčík uvoľňuje svaly okolo priedušiek, a tak udržuje dýchacie cesty otvorené. Zúženie priedušiek spúšťa astmatický záchvat.

Cesnak

Má protizápalové účinky. Alicín, ktorý sa v ňom nachádza, je mimoriadne účinný antioxidant, ktorý ničí voľné radikály.

Listová zelenina

Listová zelenina s vysokým obsahom vitamínov skupiny B pomáha predchádzať astmatickým záchvatom vyvolaným stresom.

Autor: Zdravie/Jana KOLLÁROVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

dnes
Ak je pre vás zdravé dýchanie luxusom, zmeňte to. Okrem liekov sa astmatickým záchvatom môžete vyhýbať aj vďaka liečivým domácim tipom.... Čítať viac
 
FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

23.09.2018
Nemusíte sa uspokojiť s tým, ak po mozgovej príhode rozprávate ťažšie. Poruchy reči sa dajú výrazne zmierniť, alebo dokonca úplne... Čítať viac
 
Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

22.09.2018
Máte doma preventívne niekoľko balení tabliet či krémov proti kvasinkovým infekciám? Spomeňte to gynekológovi na preventívnej... Čítať viac
 
12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

21.09.2018
Dodržte pár dôležitých zásad a ručíme za to, že budete mať cievy zdravé ako bábätko. Čítať viac
 
Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

20.09.2018
Tiež sa vám po obede zastaví nielen mozog, ale aj črevá? Pritom stačí tak málo! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Problémy s dýchaním? Vieme, ktorým potravinám sa vyhýbať a ktoré pomôžu
Zdravie/Jana KOLLÁROVÁ