predplatne
 

Problémy spod rúška: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, keď ich už máte?

09.04.2020

Vytvárajú sa vám na pleti, ktorú si deň čo deň zakrývate rúškom malé vyrážky, červené bodky alebo iné kožné nedostatky? Ak nemáte už diagnostikovaný dermatologický problém na tvári ako psoriáza, akné či iné, pravdepodobne máte zlé rúško.

Dôležitý je aj materiál a strih, z ktorého je rúško ušité.

Dôležitý je aj materiál a strih, z ktorého je rúško ušité.Autor: Shutterstock

Dennodenné nosenie rúška vytvára ľuďom viacero problémov. Aj keď treba byť zodpovedný a nosiť by sme ho mali, niektorí v ňom nevedia dobre dýchať a majú z neho kožné problémy. Je to najmä tým, že si doň vdychujeme vzduch, zrážajú sa vodné pary a tak sa vytvára vlhké a spotené prostredie.

Pre citlivých doslova pohroma! Dlhé nosenie rúška môže viesť aj k týmto problémom

Kožné problémy

Horšie sú na tom ľudia s kožnými problémami „Koža je nosením rúška vlhšia, čo by možno až tak neprekážalo, lebo som sa stretla aj s tým, že to niekomu robí dobre a pleť je hydratovanejšia. Avšak, čím je väčšie teplo, teplejšie prostredie a klíma, vytvára sa pod ním pot. Sme slaní a spotení. Pri macerácii vlhkom a pri mechanickom a chemickom faktore, ktoré závisia od materiálu rúška, môže dôjsť k podráždeniu kože. Buď k tvorbe takzvanej folikulitídy, zapaľujú sa korienky chĺpkov alebo k zhoršovaniu dermatózy u tých pacientov, ktorí už kožné problémy majú,“ hovorí dermatologička Edita Kaiserová.

Koronavírus: Iba rúško nestačí. Pred vírusmi si chráňte aj oči, radí oftalmológ

Ide napríklad o seboroickú dermatitídu, ktorá zvykne byť v nosovo-ústnych ryhách, na brade a na čele. Nosenie rúška neprospieva ani pacientom s akné, psoriázou, periorálnou dermatitídou alebo akoukoľvek inou chronickou kožnou chorobou v oblasti, ktorú rúško prekrýva. „Tí, čo majú tieto problémy, asi už majú svojich dermatológov a riešia to podľa nastavenej liečby. V tejto situácii dávajú lekári e-recepty, na ktoré majú pacienti nárok. Tí ostatní môžu navštíviť lekáreň a liečiť prípadné kožné problémy borovou vodou alebo repíkom,“ vysvetľuje dermatologička.

Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?

Praktické rady

Podľa odborníčky je po zložení rúška dôležité umyť tvár tečúcou vodou a nechať pokožku dýchať. Ak sa vytvoria malé vyrážky, takzvané potničky, pomôže borová voda. Veľmi však závisí aj od materiálu a strihu, z ktorého sú ušité. „Materiál by mal byť prírodný, nie syntetický, jemný a hladký na dotyk. Niektoré rúška sú zo škrabľavého materiálu, tvrdé. Ak je z prírodného materiálu, hladké a jemné, nemá tam čo mechanicky škrabať pokožku. A to je základ. Ušité by malo byť zas tak, aby bolo priedušné, nevťahovali sme ho a vedeli sme v ňom dobre dýchať,“ radí.

Ako ho správne používať? Koronavírus: Nosiť rúško nesprávne je ešte horšie ako nenosiť ho vôbec

Dôležité je aj to, ako rúško ošetrujeme. Môžeme ho prať na tridsiatke alebo v rukách, ale bez aviváže, aby sme ho nenapustili chémiou a pravidelne ho prežehľovať. „Záchranári, lekári a iní pracovníci, ktorí ho musia mať nonstop a majú kožné problémy to budú mať ťažšie. Ostatní, keď prídu domov, umyjú si ruky a tvár vodou a nechajú pokožku dýchať. Ak máte rúško polhodinu, stačí ho prežehliť, ak už dlhšie, vyperte ho,“ dodáva dermatologička.

Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady
Všetko o novom koronavíruse nájdete v aktuálnom čísle mesačníka Zdravie.

Autor: lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ožite v zdravej koži

Ožite v zdravej koži

dnes
Striedanie ročných období je pre našu kožu náročnou skúškou... Nepodceňujme na nej ani drobné zmeny... Čítať viac
 
Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

Šedivenie môže byť alarmujúce! Hrozí vášmu srdcu infarkt?

včera
Sivé vlasy nie sú vždy iba chybičkou krásy. Môžu naznačovať, že sa s vašimi srdcovými tepnami niečo deje. Čítať viac
 
Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

Búrame 14 najväčších mýtov o DEPRESII. Tiež ste im verili?

26.05.2020
Skutočne je prejavom slabosti a vzniká zo zlého počasia? Mýlite sa! Depresia je u nás stále téma opradená klamstvami. Čítať viac
 
Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

Tieto chyby vám oči spočítajú! Poznáte najväčších nepriateľov zraku? Na toto ste nemysleli

25.05.2020
Očiam dáme denne zabrať, no zväčša im nevenujeme starostlivosť, ktorú by si zaslúžili. Odborníčka radí, ako si ich udržať v čo najlepšej... Čítať viac
 
Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

Straší sezóna kliešťov. TOP 8 rád, s ktorými im nedáte žiadnu šancu

24.05.2020
Nejdete do lesa alebo na lúku, len aby sa na vás neprisali tie krvilačné potvory? Máme pre vás overené rady, ako s nimi zatočíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Problémy spod rúška: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, keď ich už máte?
lua