predplatne
 

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

14.02.2020

Ste každý mesiac chorý? Máte často afty, herpesy alebo zápaly ústnych kútikov? Možno máte oslabenú imunitu. A nie ste jediný. Ľudí s týmito problémami v súčasnosti rýchlo pribúda. Prečo je to tak? Dajú sa poruchy imunity vyliečiť? 

Autor: Shutterstock

Bez imunitného systému nie je vo svete plnom rôznych mikróbov možné prežiť.  Zaisťuje obranu tela pred všetkým škodlivinami z vonkajšieho, ale aj vnútorného prostredia. „Imunitný systém tvorí viacero orgánov. Patrí sem kostná dreň a týmus, tiež slezina, mandle, lymfatické uzliny, lymfatické tkanivo v slizniciach dýchacieho, tráviaceho traktu a v koži,“ vymenúva imunoalergiologička MUDr. Daria Buchvaldová, PhD. z Via Clinic v Bratislave. 

Hnačky aj zápaly kože

Za určitých okolnosti sa môže stať, že niektorá zložka tohto zložitého systému prestane správne fungovať a dôsledkom môžu byť získané poruchy imunitného systému. Vrodené sa objavujú už po narodení. „Dieťa prichádza na svet s genetickou či vývojovou poruchou alebo enzymatickým defektom, čo vedie k zníženiu protilátkovej alebo bunkovej imunity. Sú to často vážne stavy, ktoré sa prejavujú neprospievaním dieťaťa, opakujúcimi sa zápalmi pľúc či uší. Typické sú aj rôzne kožné zápalové prejavy či hnačky. Niektoré z týchto ochorení v minulosti unikali diagnostike, dnes ich už našťastie včas odhaľujú skríningové a genetické testy,“ tvrdí doktorka Buchvaldová a dopĺňa, že vrodené poruchy imunity je nutné sledovať a liečiť celý život. „Niektoré z nich sa dajú vyriešiť transplantáciou kostnej drene, pri iných pomáha dlhodobá imunomodulačná liečba, čiže užívanie prípravkov na podporu imunity“ prezrádza lekárka. 

Máte dosť vitamínov? Pozrite sa do zrkadla a pleť prezradí, ktorý vám chýba

Stres aj málo vitamínov

Získané poruchy imunity vás môžu prekvapiť v ktoromkoľvek veku. Častým spúšťačom sú zlé stravovacie návyky, nízky obsah bielkovín v strave, tiež  deficit vitamínov, ale aj opakované bakteriálne a vírusové infekcie postihujúce biele krvinky, ako sa stáva napríklad pri infekčnej mononukleóze. Imunitný systém však nevhodne zaťažuje i stres alebo vyčerpanie. „Získané poruchy imunity môžu vznikať aj u pacientov s cukrovkou, onkologickými ochoreniami, objavujú sa aj po cytostatickej liečbe či ožarovaní. Typickým získaným ochorením imunitného systému je AIDS,“ prezrádza lekárka. O tom, že sa u vás môže rozvíjať získaná porucha imunity zvyknú svedčiť časté infekcie dýchacích a močových ciest aj kože. Tiež opakované herpesy na perách či v nose, ale aj zápaly ústnych kútikov a gynekologické infekcie. Ak vás niektorý z uvedených problémov neustále obťažuje, dlho nečakajte a radšej čo najskôr vyhľadajte odborníka.

Taxikár imunity, posila pri chudnutí a strese: Céčko toho dokáže viac, než si myslíte

Potrebujete imunológa

Nie je to banalita. Infekcie sa môžu opakovať a mať ťažší priebeh. „Pacienti s týmito problémami majú byť imunológom vyšetrení a pri zistení poruchy imunity liečení imunomodulačnou liečbou," hovorí doktorka Buchvaldová, že túto terapiu indikuje lekár podľa klinického stavu pacienta a výsledkov imunitného profilu. „V súčasnosti máme viacero  možností, ako podporiť obranyschopnosť pacienta, a to vo forme injekcií, tabletiek alebo vakcín. V imunomodulačnej liečbe sa využívajú virostatiká, čiže lieky proti vírusom, tiež bakteriálne lyzáty, čo sú zmesi antigénov baktérií, ktoré vyvolávajú produkciu protilátok. K ďalším prostriedkom patria dialyzáty leukocytov či imunoglobulíny, teda protilátky Možnosťou je aj podávanie vakcín a pomôcť môžu aj prípravky s obsahom zinku, selénu alebo vitamíny C a D, ktoré pozitívne vplývajú na imunitu,“ objasňuje imunoalergiologička. 

Pri liečbe získaných porúch imunity je dôležitá nielen imunomodulačná liečba, ale aj úprava životného štýlu. „Pacientovi odporúčame redukovať záťaž,  stres, tiež zabezpečiť si dostatok spánku aj regeneráciu organizmu formou aktívneho oddychu. V neposlednom rade je potrebná kvalitná strava s vysokým podielom ovocia, zeleniny, antioxidantov a vhodná je aj podpora imunity na prírodnej báze, napríklad imunoglukánmi, bylinkami. Získané poruchy imunity je po dostatočnej diagnostike možné liečiť a aj úspešne vyliečiť,“ upokojuje lekárka.

Prečo pribúdajú? 

Porúch imunity, žiaľ, v súčasnosti rýchlo pribúda. Príčinou je zhoršujúci sa stav životného prostredia, dlhodobý stres, málo pohybu, nepravidelný a nedostatočný oddych a tiež zhoršujúca sa kvalita stravy. Týmto problémom však môžete predísť vďaka zdravému životného štýlu. „Nevyhnutný je dostatočný spánkový režim a oddych, pomôže aj vyhýbanie sa dlhotrvajúcemu stresu v práci i v rodine. Okrem toho je potrebné dbať na konzumáciu zdravej stravy s vysokým podielom zeleniny a ovocia, dostatkom vitamínov, stopových prvkov, najmä zinku a selénu. Dôležitá je aj prevencia vážnych infekcií s podporou očkovania, odporúčam tiež vyhýbať sa pohybu vo veľkých, zaľudnených priestoroch či v lietadlách počas chrípkových epidémií. Prevenciou týchto ťažkostí sú aj dostatočné hygienické návyky, akými sú dôkladné umývanie rúk, tvárové rúška či dezinfekcia povrchov,“ vymenúva doktorka Buchvaldová. 

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

dnes
Zaujíma vás, ako málo stačí na ochranu proti infarktom? Čísla sú dôkaz. Čítať viac
 
Holé členky + mráz = reuma?  Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

23.02.2020
Väčšina tínedžerov a mladých ľudí sa nezamýšľa nad tým, či sedenie na studenom múriku, holý chrbát pod krátkou bundičkou či odhalené... Čítať viac
 
Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

23.02.2020
Pálenie záhy, únava i priberanie môžu byť nenápadné príznaky chorého srdca. Ešte čakáte? Čítať viac
 
Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

21.02.2020
Kým kolonoskopia dokáže zachytiť aj najmenšie polypy, výrastky predchádzajúce vzniku ochorenia, nová metóda pracuje na úplne inom... Čítať viac
 
6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

20.02.2020
Obezita nie je chybou krásy. Je to chronické ochorenie s vážnymi zdravotnými následkami, ktoré patrí do rúk lekára. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?
lsd