predplatne
 

Reuma nie je iba o opuchu a bolesti, nebuďte s ňou sami! Ako môžu pomôcť blízki?

04.12.2018

Pod touto diagnózou si zväčša predstavíte bolesť a opuch kĺbov. Reumatických ochorení je však okolo 220. Prejavy môžu byť omnoho ťažšie. Týka sa aj detí!

Jediný krok môže byť problém. Nebuďte sami a liečte sa!

Jediný krok môže byť problém. Nebuďte sami a liečte sa!Autor: Shutterstock

Reumatické ochorenia môžu okrem kĺbov postihnúť aj obličky, srdce, pľúca, oči a ďalšie orgány. Na Slovensku trápia približne 100-tisíc ľudí, častejšie ženy než mužov.

Ochorenie môže prebiehať akútne alebo postupným prehlbovaním poškodenia organizmu. Neliečené mávajú trvalé následky. „Choroba je bolestivá a môže pacienta postihnúť hlavne v mladšom veku, dokonca aj malé deti. Limituje vo všetkých oblastiach života," tvrdí Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku.

Pomôže opora blízkeho

„Pacientom s reumatickým ochorením stále pripomíname, aby neboli s reumou sami. Sú obdobia alebo životné situácie, keď si bez prítomnosti inej osoby nepomôžu," hovorí Dobšovičová Černáková. Varuje, že človek s reumou niekedy nevládze urobiť ani banálne úkony.

„Aj jeden krok alebo presun do kúpeľne, môže byť problém. Nehovorím už o odkrojení si chleba, otvorení fľaše s minerálkou alebo kompótom. Keď sú postihnuté artritídou drobné kĺby rúk, problém je zapnúť si gombík alebo otvoriť zips," tvrdí.

Finančné bremeno

Kĺbne deformity vyžadujú rôzne pomôcky, ako barle, korzety, anatomické vankúše, invalidné vozíky, pomôcky na uchopenie či podávanie predmetov. Pacienta a rodinu zaťažuje aj finančné bremeno. Potrebná je debarierizácia domácnosti, množstvo liekov a vitamínov. Je možné požiadať o príspevky na kompenzáciu zdravotného postihnutia.

Stále neznámy vinník

Príčina vzniku reumatických ochorení je neznáma, z tohto dôvodu nie je možné pacienta úplne vyliečiť. „Cieľom liečby je potlačiť nepriaznivé prejavy a zdravotné vplyvy ochorenia a tým zlepšiť kvalitu života pacienta," hovorí Ursínyová.


Neliečená reuma má nezvratné následky. Foto: Shutterstock

Využívajú sa lieky na potlačenie bolesti, lieky potláčajúce neprimeranú imunitu, lieky modifikujúce ochorenia, lieky na výživu chrupky a iné. Najnovšie aj biologická liečba. „Samozrejme, pri výbere liečby sa zohľadňujú aj ďalšie ochorenia, na ktoré sa pacient lieči. Individuálny prístup je potrebný aj u detských pacientov a gravidných žien," pripomenula reumatologička.

Čo pre seba môžete urobiť?

Vplyv niektorých nepriaznivých faktorov sa však dá eliminovať úpravou životného štýlu. „Sú to opakované úrazy kĺbov, ich neprimerané zaťažovanie, fajčenie, alkoholizmus, emocionálny stres, infekcie, nadváha a obezita," uviedla Ursínyová. Nástup ochorenia a účinnosť liečby podľa nej môže ovplyvniť aj psychika.

Kĺbom škodia aj ľahké činnosti. 7 prekvapivých krokov k doživotnej artróze

Hlavne sa neprestať hýbať!

„Keď je pacient v stabilizovanom stave, nesmie sa prestať hýbať," tvrdí Dobšovičová Černáková. Zdravý pohyb totiž pôsobí blahodarne na celý organizmus i psychiku človeka. „Podporujeme zdravý pohyb projektom 'Pohnime sa s reumou!'. Chôdzu s nordic walking paličkami, ale i cvičenie vo vode, plávanie, bicyklovanie, pokiaľ to pacientom zdravotný stav dovoľuje," hovorí predsedníčka LPRe. Pripravili tiež videonahrávky špeciálnych cvičebných zostáv s cieľom, aby pacienti po diagnostikovaní alebo absolvovaní hospitalizácie pokračovali v rehabilitácii aj doma. 

Výskumy pátrajú

Výskumy na Slovensku i vo svete sa stále snažia identifikovať rizikové faktory a príčiny vzniku rôznych reumatických ochorení. Doteraz potvrdili, že rizikové genetické faktory sú ženské pohlavie a rodinná predispozícia.

Reuma

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť kĺbov ...viac Reuma ...viac
Autor: TASR, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Čas na toto dôležité vyšetrenie je práve teraz! Nepremeškajte ho

Čas na toto dôležité vyšetrenie je práve teraz! Nepremeškajte ho

dnes
Presmrkali ste celé leto?  Čas na kožné testy, ktorými sa najčastejšie diagnostikuje inhalačná alergia, začína v októbri.  Čítať viac
 
Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

včera
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

21.10.2019
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Reuma nie je iba o opuchu a bolesti, nebuďte s ňou sami! Ako môžu pomôcť blízki?
TASR
bd