predplatne
 

Reuma nie je iba o opuchu a bolesti, nebuďte s ňou sami! Ako môžu pomôcť blízki?

04.12.2018

Pod touto diagnózou si zväčša predstavíte bolesť a opuch kĺbov. Reumatických ochorení je však okolo 220. Prejavy môžu byť omnoho ťažšie. Týka sa aj detí!

Jediný krok môže byť problém. Nebuďte sami a liečte sa!

Jediný krok môže byť problém. Nebuďte sami a liečte sa!Autor: Shutterstock

Reumatické ochorenia môžu okrem kĺbov postihnúť aj obličky, srdce, pľúca, oči a ďalšie orgány. Na Slovensku trápia približne 100-tisíc ľudí, častejšie ženy než mužov.

Ochorenie môže prebiehať akútne alebo postupným prehlbovaním poškodenia organizmu. Neliečené mávajú trvalé následky. „Choroba je bolestivá a môže pacienta postihnúť hlavne v mladšom veku, dokonca aj malé deti. Limituje vo všetkých oblastiach života," tvrdí Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku.

Pomôže opora blízkeho

„Pacientom s reumatickým ochorením stále pripomíname, aby neboli s reumou sami. Sú obdobia alebo životné situácie, keď si bez prítomnosti inej osoby nepomôžu," hovorí Dobšovičová Černáková. Varuje, že človek s reumou niekedy nevládze urobiť ani banálne úkony.

„Aj jeden krok alebo presun do kúpeľne, môže byť problém. Nehovorím už o odkrojení si chleba, otvorení fľaše s minerálkou alebo kompótom. Keď sú postihnuté artritídou drobné kĺby rúk, problém je zapnúť si gombík alebo otvoriť zips," tvrdí.

Finančné bremeno

Kĺbne deformity vyžadujú rôzne pomôcky, ako barle, korzety, anatomické vankúše, invalidné vozíky, pomôcky na uchopenie či podávanie predmetov. Pacienta a rodinu zaťažuje aj finančné bremeno. Potrebná je debarierizácia domácnosti, množstvo liekov a vitamínov. Je možné požiadať o príspevky na kompenzáciu zdravotného postihnutia.

Stále neznámy vinník

Príčina vzniku reumatických ochorení je neznáma, z tohto dôvodu nie je možné pacienta úplne vyliečiť. „Cieľom liečby je potlačiť nepriaznivé prejavy a zdravotné vplyvy ochorenia a tým zlepšiť kvalitu života pacienta," hovorí Ursínyová.


Neliečená reuma má nezvratné následky. Foto: Shutterstock

Využívajú sa lieky na potlačenie bolesti, lieky potláčajúce neprimeranú imunitu, lieky modifikujúce ochorenia, lieky na výživu chrupky a iné. Najnovšie aj biologická liečba. „Samozrejme, pri výbere liečby sa zohľadňujú aj ďalšie ochorenia, na ktoré sa pacient lieči. Individuálny prístup je potrebný aj u detských pacientov a gravidných žien," pripomenula reumatologička.

Čo pre seba môžete urobiť?

Vplyv niektorých nepriaznivých faktorov sa však dá eliminovať úpravou životného štýlu. „Sú to opakované úrazy kĺbov, ich neprimerané zaťažovanie, fajčenie, alkoholizmus, emocionálny stres, infekcie, nadváha a obezita," uviedla Ursínyová. Nástup ochorenia a účinnosť liečby podľa nej môže ovplyvniť aj psychika.

Kĺbom škodia aj ľahké činnosti. 7 prekvapivých krokov k doživotnej artróze

Hlavne sa neprestať hýbať!

„Keď je pacient v stabilizovanom stave, nesmie sa prestať hýbať," tvrdí Dobšovičová Černáková. Zdravý pohyb totiž pôsobí blahodarne na celý organizmus i psychiku človeka. „Podporujeme zdravý pohyb projektom 'Pohnime sa s reumou!'. Chôdzu s nordic walking paličkami, ale i cvičenie vo vode, plávanie, bicyklovanie, pokiaľ to pacientom zdravotný stav dovoľuje," hovorí predsedníčka LPRe. Pripravili tiež videonahrávky špeciálnych cvičebných zostáv s cieľom, aby pacienti po diagnostikovaní alebo absolvovaní hospitalizácie pokračovali v rehabilitácii aj doma. 

Výskumy pátrajú

Výskumy na Slovensku i vo svete sa stále snažia identifikovať rizikové faktory a príčiny vzniku rôznych reumatických ochorení. Doteraz potvrdili, že rizikové genetické faktory sú ženské pohlavie a rodinná predispozícia.

Reuma

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť kĺbov ...viac Reuma ...viac
Autor: TASR, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Novodobá choroba mladých a vystresovaných: Pred kolapsom vás zachráni minerál

Novodobá choroba mladých a vystresovaných: Pred kolapsom vás zachráni minerál

24.03.2019
Pracovné tempo nastavené na najvyššie obrátky a všadeprítomný stres. Všetko klape, až kým telo neukáže stopku. Čítať viac
 
Únava môže byť príznakom iných ochorení. Neodkladajte termín u lekára!

Únava môže byť príznakom iných ochorení. Neodkladajte termín u lekára!

23.03.2019
Jarná únava nie je mýtus. Až päť percent s ňou sa musí liečiť. Čítať viac
 
Lekár radí, ako predísť kŕčovým žilám. Väčšinu príčin môžete ovplyvniť!

Lekár radí, ako predísť kŕčovým žilám. Väčšinu príčin môžete ovplyvniť!

22.03.2019
Kŕčové žily predstavujú zo začiatku viac-menej len kozmetický problém. No časom aj vážne zdravotné komplikácie. Ako by sa im dalo... Čítať viac
 
Nepríjemná návšteva zubára sa môže ešte zhoršiť pri platení

Nepríjemná návšteva zubára sa môže ešte zhoršiť pri platení

22.03.2019
Poznáte to sami, návšteva zubného lekára rozhodne nepatrí medzi naše obľúbené činnosti a najradšej by sme tam chodili len výnimočne.... Čítať viac
 
Zdravá diéta na vysoký cholesterol? Môže vás zničiť, prekvapuje lekár

Zdravá diéta na vysoký cholesterol? Môže vás zničiť, prekvapuje lekár

21.03.2019
Informácie na internete môžu byť nebezpečné, upozorňuje lekár. Liečba hypertenzie, vysokej hladiny i cholesterolu patrí do rúk... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Reuma nie je iba o opuchu a bolesti, nebuďte s ňou sami! Ako môžu pomôcť blízki?
TASR
bd