Rozbolel vás po grilovačke palec? Možno máte záchvat dny. Nečakajte, bude horšie

18.06.2017

Vlezie vám do tela s dobrotami, ktorými hrešíte, no dne úplne stačí, ak sa príliš stresujete alebo nemáte čas na raňajky.

Z taniera do palca prejde dna aj bez predchádzajúceho varovania, zobudí vás zo spánku.

Z taniera do palca prejde dna aj bez predchádzajúceho varovania, zobudí vás zo spánku. Autor: Profimedia.sk

Tešíte sa na letné grilovačky? Plánujete dovolenku na poslednú chvíľu a v strese? Pozor, aby ste nezakopli o veľký palec. Naleje vám ho choroba, ktorú dostanete ľahko, no správa sa ako železná guľa - už sa vás nepustí.

Dodržte 10 zásad plynových fliaš a grilovačka nevybuchne

Kyselina v kĺbe

Príčinou vzniku dny je nahromadenie kyseliny močovej v organizme. "Ak presiahne v krvi určitú hranicu, začne kryštalizovať. Mikrokryštály zapríčinia lokálny autoimunitný zápal nielen v kĺboch, ale aj v cievnej stene či v dreni obličiek,” vysvetľuje profesor Ivan Rybár z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. To, či si kyselinu močovú v organizme zvýšite, môžete ovplyvniť. Aspoň čiastočne. „Kyselina močová je koncovým produktom metabolizmu purínov, ktoré sú bežnou súčasťou ľudských buniek,“ vysvetľuje problém internistka Adriana Šimková. Puríny však obsahujú aj vnútornosti, ryby či alkohol. A to stále nie je všetko.

Dna má rada mužov

Nie každý, kto zapíja pečienku dvanástkou, dostane záchvat dny. Takisto nie je pravidlo, že sa spustí len po divokých hodoch. Niekedy jej stačí zvýšený stres či gény. „Hladina kyseliny močovej v organizme okrem stravy závisí aj od iných chorôb, ktoré spôsobujú nadmerný rozpad buniek v organizme – od nádoru, psoriázy, neschopnosti obličiek vylučovať kyselinu močovú. A takisto ju čiastočne ovplyvňuje aj genetika. Toto všetko spôsobuje, že niekto vyššie dávky purínov v strave toleruje a iný nie,“ predstavuje reumatológ viaceré príčiny.

Reuma je hlavne bolesť. Viete, čo vám môže pomôcť?

Dedičnosť hrá rolu u viac ako polovice pacientov. „Dna sa u mužov vyskytuje častejšie než u žien v pomere štyri k jednej a narastá s pribúdajúcim vekom. Ženy v plodnom veku chráni hormón estrogén, ktorý pomáha vylučovať kyselinu močovú obličkami. Po menopauze, keď hladina ženských hormónov klesá, sa tento rozdiel zmenšuje,“ vysvetľuje doktorka Šimková, prečo po šesťdesiatke ženy mužov dobiehajú.

Červený a teplý palec

Prvé štádium dny je bezpríznakové. Nepociťujete žiadne problémy, stav odhalí až laboratórne vyšetrenie vzorky krvi. "Druhým štádiom je akútny záchvat dny. Ide o jednu z najbolestivejších a najprudších foriem kĺbového zápalu. Zvyčajne postihuje kĺb palca nohy,“ vysvetľuje reumatológ. „Do ambulancie príde najčastejšie muž v strednom veku, sťažuje sa na výrazný opuch a bolesť palca, ktoré prišli náhle, zobudili ho zo spánku. Má zvýšenú teplotu, je mu nevoľno, ťažšie chodí. Kĺb je červený a teplý. Môžeme odhaliť zvýšený príjem alkoholu, diétnu chybu, akútne ochorenie, úraz alebo užívanie liekov ovplyvňujúcich hladinu kyseliny močovej v krvi,“ popisuje internistka, s čím sa stretáva.

Do dvoch týždňov?

Záchvat dny spontánne ustúpi aj bez liečby v priebehu desiatich až štrnástich dní, ubezpečuje reumatológ Rybár. Zdanlivý pokoj medzi záchvatmi môže trvať týždne i mesiace, no čím viac ste chorí, tým sú tieto obdobia kratšie a záchvaty dlhšie. Ak sa nezačnete včas liečiť, hrozí, že pre ustavičnú bolesť a opuchy už s kĺbmi nepohnete. „V štádiu chronickej dny sa zápalové zmeny postupne rozširujú na priehlavky nôh, členky, kolená, ale aj na ruky, zápästia a lakte. V tkanivách v okolí postihnutých kĺbov sa môžu objaviť uloženiny mikrokryštálov kyseliny močovej – tofy. Chronické zápalové zmeny a rast tofov spôsobujú poruchu kĺbovej funkcie a môžu viesť k trvalému poškodeniu postihnutých kĺbov,“ upozorňuje profesor a zdôrazňuje, že kým prechod do chronickej formy môže u niekoho prebiehať roky, u vás môže byť otázkou mesiacov. Ak nezakročíte.

Tuhnú vám kĺby? Týchto 5 vecí spravte hneď ráno a do dňa vykročíte ľahší

Nová liečba, aj uterák

Po odznení prvého záchvatu by ste nemali otáľať, ale ísť si po lieky. „V liečbe akútneho záchvatu sa používa kolchicín, nesteroidné protizápalové lieky alebo glukokortikoidy. Situáciu zlepší hladovanie či zníženie kalorického príjmu v čase záchvatu, dostatočný príjem tekutín a obmedzenie pohybu, pokojový režim. Pomôže aj uloženie postihnutej končatiny do vodorovnej polohy a použitie chladivého kryovrecka cez tenký uterák niekoľkokrát denne,“ radí reumatológ.

Diétujte bez purínov

No siahnuť po liekoch len vtedy, ak je vám zle, nestačí. „Vyžaduje sa diéta s obmedzeným obsahom purínov, účinná liečba prípadného onkologického či kožného ochorenia a úprava funkcie obličiek. Lieky znižujúce hladinu kyseliny sa podávajú, ak úprava životosprávy nepriniesla zlepšenie. Pre pacientov s častými akútnymi záchvatmi dny sa pripravuje špeciálny biologický liek,“ má dobrú správu reumatológ Rybár a interná lekárka Šimková ho dopĺňa aj o lieky s účinkami proti zápalu a bolesti voľne dostupné v lekárni. 

Kĺbom škodia aj ľahké činnosti. 7 prekvapivých krokov k doživotnej artróze

Reuma

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

dnes
Je to na porazenie! Niekedy vám stačí kýchnuť, zakašľať či zasmiať sa a trapas je na svete. Overte si, či nepatríte do zvýhodnenej skupiny... Čítať viac
 
Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

včera
Odbornosť lekární sa má posilniť a zmeny majú nastať aj vo výdaji liekov, ktoré sú v neskorších hodinách ťažko dostupné. Čítať viac
 
Pacientom so zriedkavou chorobou pomôžu špecializované pracoviská

Pacientom so zriedkavou chorobou pomôžu špecializované pracoviská

včera
Posledný februárový deň patrí tradične zvyšovaniu povedomia o zriedkavých chorobách. Čítať viac
 
Ako si vybrať zdravotné pančuchy? Aj v nich môžete byť sexi

Ako si vybrať zdravotné pančuchy? Aj v nich môžete byť sexi

19.02.2018
Ak nenosíte kompresívne pančuchy celoročne, robte tak aspoň v zime. Okrem zdravotného efektu vás zahrejú a zoštíhlia. Čítať viac
 
Každý desiaty z nás má choré obličky. Nie ste to aj vy?

Každý desiaty z nás má choré obličky. Nie ste to aj vy?

18.02.2018
Obličky musia pracovať v jednom kuse. Dlho nemusíte ani len tušiť, že už melú z posledného. Pitný režim zďaleka nie je to jediné, čo potrebujú.... Čítať viac
 
 

wanda.sk